Hu­vi ma­nuaal­te­raa­pia vas­tu kas­vab

Tartu ülikooli arstiteaduskonna täienduskeskuse korraldatud arstide täiendustsükkel manuaalse meditsiini vallas 8.–10. juunini keskendus seljavalude manuaalsele diagnostikale ja ravile.

Tartu ülikooli arstiteaduskonna täienduskeskuse korraldatud arstide täiendustsükkel manuaalse meditsiini vallas 8.-10. juunini keskendus seljavalude manuaalsele diagnostikale ja ravile. Huvilisi oli kohal palju - rohkem kui kursuse läbiviijale dr Elmar Mustimetsale puhttehnilistel põhjustel meeldinud oleks.

SA Tartu ülikooli kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku manuaalterapeudi Elmar Mustimetsa sõnutsi saab 85 protsenti patsientidest manuaalteraapia (MT) võtetega abi. MT on ravimine kätega. Siia alla käivad ka massaaž ja füsioterapeudi töö. Ainult selle vahega- et rakenduspunkt on teine.

MT tegeleb lülisamba motoorse segmendiga (kaks lüli ja nendevaheline ketas). MT eesmärgiks on taastada motoorse segmendi funktsioon. “Nii mitmedki patsiendid on öelnud: “Viskasin põrandale pikali ja lasin naisel seljas sõtkuda.” Ka see on manuaalteraapia-” tõi dr Mustimets näite.

<strong>Üldteavet<br /></strong>MT hakkas arenema Taimaal juba 4000 aastat tagasi. 20. sajandil (1920) olid manuaalse meditsiini ehk käelise arstiteaduse rajajaiks inglased E. F. ja J. Cyriax- dr J. Manell ja dr Stoddard. Alates 1950. aastast lisandusid tšehhid K. Lewit ja V. Janda- prantslane R. Maigne ja sakslane G. Gutman.

Veel 15 aastat tagasi oli Eestis manuaalteraapia väga juhuslik. Hakati tegema koostööd Soome kolleegidega. Šveitsist käisid kolm õppejõudu viis korda nädala kaupa siinsetele huvilistele MT metoodikat õpetamas õpetamas.

Seadusandluses on manuaalteraapia riigiti erinevalt fikseeritud. Näiteks Pariisi ülikoolis on olemas isegi MT õppetool. Eesti seadusandluses on manuaalse meditsiini seisukohalt palju ebaselget. Manuaalteraapia arst erialade registrist puudub. “Kõik teavad- et manuaateraapiaga tegeldakse- kuigi ametlikult seda ei lubata. Aga õnneks ka ei keelata-” sõnas Elmar Mustimets.

Meil kuulub manuaalne meditsiin rohkem alternatiivsete meditsiiniteaduste hulka - on justkui täiendmeditsiin.

<strong>Näidustused<br /></strong>Manuaalteraapia näidustuseks on igasugused seljavalud- ka kaela ja lumbaalosa valud. Juhul- kui ei esine vastunäidustusi. “Seljavalu on väga keeruline asi-” nentis Elmar Mustimets. “Nii nagu iga nohu ei ole gripp- nii ei ole ka iga seljavalu radikuliit. Põhjused võivad olla väga erinevad.”

Enamasti on blokeerumise põhjuseks väikeste lihaste ühepoolne pinge. “Kui saame lihaspinge maha- siis blokk väheneb-” kommenteeris manuaalterapeut. Võib kasutada ka massaaži- ent tulemus on lühiajalisem kui manuaalteraapia võtetega ravides. Dr Mustimetsa sõnutsi on mõni tema patsient pärast MT ravi olnud 5-6 aastat ilma valudeta.

Võivad esineda ka diskidest tulenevad valud. 95 protsendil juhtudest on diskikahjustuse põhjuseks trauma. “Raputamisega läheb disk paigast ära. Ketta sisemistesse vibroosrõngastesse tekivad praod - lekkiv ketas-” selgitas terapeut. “Tekib keemiline ärritus- mis annabki valuaistingu. Ketas õheneb- lülivahemik aheneb.”

Heaks ravikombinatsiooniks hindas manuaalterapeut MT-d ja nõelravi.

<strong>Manipulatsioonide tüsistused<br /></strong>Kui manuaalterapeut on kogenud ja arvestab igal konkreetsel juhul diagnoosi ja vastunäidustusi- siis on riskid viidud miinimumini.

Siiski tuleb mõelda ka sellele- et MT on seotud teatud riskiga- mainis Mustimets. Eriti tundlik on kaela piirkond kuni neljanda segmendini. Võib tekkida teadvusekaotus- isegi südameseiskus. Uurimuste kohaselt on insuldi risk MT korral kaelaosas 1-3 juhtu miljonist.

“Võrreldes teiste erialadega on manuaalteraapia manipulatsioonide riskid siiski väga väikesed-” hindas ta. “Seda võib lugeda üheks ohutumaks ravivõtteks.”

<br /><strong>MARIKA KUSNETS<br /></strong><a href="mailto:marika@mu.ee">marika@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Ravi:</u></strong>

* oluline on avada kõik blokeerunud segmendid;<br /> * ravi ajal peab haige olema korralikult fikseeritud;<br /> * blokeerunud liigesed avatakse mõlemalt poolt;<br /> * ravi alustatakse vähem valulikust suunast;<br /> * suure valu ja tugeva liikuvuse piiratuse korral tehakse enne MT protseduuri teisi füsioterapeutilisi protseduure (massaaž- soojaprotseduurid- veeprotseduurid- blokaadid- mobilisatsioon- lihasvenitused- NMT 1- NMT 2);<br /> * MT ravis on üldvõtted ja segmentaarsed võtted- manipulatsioon impulsiga.

 

<strong><u>Vastunäidustused:</u></strong>

* kaasasündinud lülisamba anomaaliad;<br /> * lülisamba terviklikkuse häired (traumad- operatsioonid lülisambal);<br /> * spetsiifilised ja mittespetsiifilised lülisamba ja lüliliigeste haigused (tuberkuloos- osteomüeliit- spondüliit- reumatoidartriit jt põletikulised lülisamba haigused);<br /> * pahaloomulised kasvajad;<br /> * lülisamba mittestabiilsus ja hüpermobiilsus;<br /> * osteoporoos;<br /> * spondülolistees;<br /> * väljendunud spondüloos;<br /> * neuroos ja depressiivsed sündroomid;<br /> * <em>Arteria vertebralis</em>’e sündroom;<br /> * muud- suhtelised vastunäidustused (patsiendi vanus- ülekaalulisus- rasedus).

<em>Allikas: Elmar Mustimets</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.