Ars­ti­de seas teh­tud kü­sit­lus täp­sus­tas Hol­lan­dis olu­kor­da eu­ta­naa­sia­ga

Hollandis loobub üks kaheksast halastussurma soovinud patsiendist sellest võimalusest. Nii selgub värskest küsitlusest, mis heidab valgust eutanaasia seisule maailma esimeses riigis, kus see ravimatutele haigetele legaliseeriti.

Hollandis loobub üks kaheksast halastussurma soovinud patsiendist sellest võimalusest. Värsket küsitlust- mis heidab valgust eutanaasia seisule maailma esimeses riigis- kus see ravimatutele haigetele legaliseeriti- tutvustavad Yahoo uudistekanal ja AP.

Ajakirjas Archives of Internal Medicine avaldatud artikli aluseks oli küsitlus- millele vastanud 3614 Hollandi perearsti pidid kirjeldama eelmise aasta jooksul neile esitatud eutanaasiapalveid. Halastussurma soovidega ei tulnud tegeleda enam kui pooltel arstidest- kuid ligi 20 protsendile esitati palve mitmel korral.

2658 eutanaasiasoovist lõppes halastussurma rakendamisega 44 protsenti. 13 protsendil juhtudest soov rahuldati- kuid patsient suri enne selle täideviimist; sama suur osa patsientidest suri ka enne otsustamisprotsessi lõppu.

12 protsendil juhtudest keeldus arst eutanaasiast. Veel 13 protsenti patsientidest muutis mingil hetkel meelt. Ülejäänud osal oli küsitluse hetkel otsustamine veel pooleli või ei täpsustanud vastanud- miks halastussurma ei rakendatud.

Küsitluse läbiviimist juhtinud Bregje Onwuteaka-Philipsen pidas üllatavaks- et eutanaasiat ei soovita enamasti puhtalt meditsiinilistel põhjustel.

Arstide teatel olid sagedasemad põhjused- miks patsiendid halastussurma soovisid- nende tahte rahuldamise korral asjatu piinlemine- väärikuse kaotamine ja nõrkus. Kui arstid eutanaasiapalvet ei rahuldanud- olid patsiendid tavaliselt kaevanud perekonnale koormaks olemise- elust väsimise ja depressiooni üle.

Rääkides sellest 13 protsendist patsientidest- kes eutanaasia suhtes ümber mõtlesid- pidas Onwuteaka-Philipsen väga tähtsaks arstil patsiendilt tema soovide kohta  pärida mitu korda- kuni viimase hetkeni.

Uurijad järeldasid küsitlusest- et vastanud arstid dokumenteerivad oma nõusolekut eutanaasiaks vastavalt kehtivatele reeglitele.

USA Minnesota ülikooli õigusteaduse professor Susan Wolf oli aga oma kommentaaris kriitiline- sest uuring ei saanud kindlaks teha- kas on juhtumeid- kus eutanaasia läbiviimine ei järgi Hollandis kehtestatud rangeid nõudeid.

Hetkel on eutanaasia just Hollandis teravdatud tähelepanu all. Eelmisel aastal teatasid ametnikud- et halastussurma on rakendanud terminaalses staadiumis haigetel vastsündinutel. Vastsündinute eutanaasiat reguleerivad seadusaktid võetakse seal tõenäoliselt vastu sel sügisel.

Halastussurmade arv tõusis Hollandis eelmisel aastal 1815-lt 1886-ni.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.