Ajaloolased ulatavad arstidele abikäe

Inglise ajaloolased loodavad aidata arste tuleviku tervishoiupoliitika kujundamises, uurides tuberkuloosi, suu- ja sõrataudi ning HIV/aidsi epideemiate ajalugu.

Inglise ajaloolased loodavad aidata arste tuleviku tervishoiupoliitika kujundamises- uurides tuberkuloosi- suu- ja sõrataudi ning HIV/aidsi epideemiate ajalugu.

Manchesteri ülikooli teadlased kavatsevad täpsemalt vaadelda- kuidas eelmisel sajandil saadi hakkama haiguspuhangute kontrollimisega- kirjutab BBC.

Ülikooli teadus-- tehnoloogia- ja meditsiiniajaloo keskuse eksperdi professor Michael Worboysi sõnul on see projekt Briti ajaloolaste jaoks esimene omalaadne. “Meie uuring analüüsib haiguste riski kujunemist- avastamiseks ja identifitseerimiseks vajalike nõuete muutumist ning uusima teaduse kasutamist-” ütles Worboys.

Kolmekuulise projekti juhiks on dr Abigail Woods- teadusajaloolane ning loomaarst. “Kuigi haiguste ohjeldamise kohta on ajalool palju öelda- et ole seda seni nähtud tervishoiupoliitika seisukohalt tähtsana-” sõnas Woods- kelle arvates on meil minevikust palju õppida.

Tema teatel on ühe tähtsa asjana kavas uurida- millistel asjaoludel said rakendatud erinevad haiguste avastamise ja jälgimise vahendid- millised poliitilised- majanduslikud- teaduslikud ja isiklikud küsimused on otsuste tegemist mõjutanud.

Ühe näitena ajaloost oskas Woods välja tuua selle- kuidas Suurbritannias ja Lõuna-Aafrikas oldi 1960-1970ndatel aastatel tuberkuloosi kontrolli alla saamise suhtes erinevatel seisukohtadel.

Rahvatervisega tegelevad arstid keskendusid haiguse levikut soodustavatele sotsiaalsetele ja keskkonnatingimustele- erialaspetsialistid aga olid eelkõige mures diagnoosimise pärast- soovitades isegi sadamatesse ja lennujaamadesse röntgeniaparaadid paigutada. “Neil kõigil olid oma seisukohad- millised vahendid on tuberkuloosi leviku tõkestamiseks sobivaimad.”

Woodsi arvates on läbivaks probleemiks haiguste ajaloos olnud vajadus tasakaalustada inimeste vabadused ja õigused sellega- mis vaja ühiskonna kaitsmiseks tõve eest. Oma raportis lubab Woods analüüsida- millise piirini võiks inimesi sundida alluma meditsiinilisele vahelesegamisele rahvatervise nimel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.