Ameerika lapsed ja noored haigestuvad nahavähki järjest sagedamini

Alla 40-aastastel ameeriklastel esineb basaalrakulist ja skvamoosrakulist nahavähki järjest rohkem. Vastava uuringu autorite arvates on süüdi päevitamine ning päikesekaitsekreemide vähene kasutamine.

Alla 40-aastastel ameeriklastel esineb basaalrakulist ja skvamoosrakulist nahavähki järjest rohkem. Vastava uuringu autorite arvates on süüdi päevitamine ning päikesekaitsekreemide vähene kasutamine- kirjutab Reuters Health.

Dr Leslie J. Christenson Mayo kliinikust on koos kolleegidega avaldanud ajakirjas Journal of the American Medical Association populatsiooniuuringu- milles vaadeldi basaal- ja lamerakulise nahavähi esinemist ühes Minnesota osariigi maakonnas aastatel 1976-2003.

Basaalrakulisse nahavähki haigestus keskmiselt 25-9 alla 40-aastast naist ja 20-9 meest 100 000 inimese kohta. Haigestumus lamerakulisse nahavähki oli nii naistel kui meestel 3-9 100 000 inimese kohta.

Haigestumus basaalrakulisse nahavähki tõusis vaadeldud aastatel oluliselt naiste seas- haigestumus lamerakulisse vähki mõlemast soost kodanike hulgas.

Pea- ja kaelapiirkonnas esines 60 protsenti registreeritud vähijuhtudest. Päevitamist pidasid autorid nahavähi haigestumuse tõusu põhjuseks- kuna paljud kasvajad tekkisid rindkere piirkonnas.

Arstidel soovitas Christenson juhendada oma patsiente päikesekaitsekreemide kasutamise osas. Tema arvates võib nahavähi nähtav levik noortel inimestel viia vanemate inimeste haigestumise eksponentsiaalse kasvuni- kuna suureneb taashaigestumise risk.

“Nahavähi preventsioon peab olema suunatud noortele inimestele- et potentsiaalselt ärahoitava haiguse levik saaks peatatud-” järeldavad teadlased.

Teise maineka meditsiinikeskuse- Johns Hopkinsi ülikooli arstiteaduskonna teadlaste raporti järgi ajakirjas Journal of Clinical Oncology on Ameerikas tõusuteel ka melanoomi esinemine lastel.

Dr John J. Strouse viitab riiklikust vähiandmebaasist SEER saadud statistikale- et laste melanoomi esmashaigestumus ajavahemikul 1973-2001 on igal aastal tõusnud 2-9 protsendi võrra. Noorukite ja noorte täiskasvanute haigestumus tõusis umbes kolme- alla 10-aastaste laste haigestumus 1-4 protsendi võrra aastas. Haigestumine oli otseses korrelatsioonis ekspositsiooniga ultraviolettkiirgusele.

Autorite kinnitusel on melanoomi lokaalse eemaldamise korral laste viie aasta elulemus väga hea. Strouse’i sõnul ei ole laste kohta olemas selgeid soovitusi melanoomi skriininguks ning neid ei ole vajagi- tähtis on hoopis nahalesioonide õigeaegne hindamine.

“Laste melanoom ilmneb sageli täiskasvanute omast erinevalt ning võib olla isegi nahabiopsial raskesti eristatav mõnedest healoomulistest kasvajatest-” ütles Strouse. Lõpetuseks toonitas ta preventsiooni tähtsust UV-kiirguse mõju vähendamise läbi. (JAMA 2005; 294;681-690. J Clin Oncol 2005; 23:4735-4741)

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.