Eile nägin ma Eestimaad ehk Taastusarstid Põlvamaal

Taastusarstide seltsi suvepäevad toimusid Põlvas ja selle ümbruses, kus kaunis Lõuna-Eesti üllatas osalejaid ülesharitud maade ja heakorrastatud küladega.

Taastusarstide seltsi suvepäevad toimusid Põlvas ja selle ümbruses- kus kaunis Lõuna-Eesti üllatas osalejaid ülesharitud maade ja heakorrastatud küladega. Kas on see eestlase jonn või Euroliidu rahad- aga tundub igatahes- et keskustest kauged paigad on jalad alla saanud ja hakkavad järjest paremini toime tulema.

5.-6. augustini peetud Eesti Taastusarstide Seltsi suvepäevade raames toimus teoreetiline õppus- kus käsitleti nahahaigete taastusravi. Dotsent Sirje Kauri sisukas ettekanne kinnitas taastusravis levinud komplekssuse printsiipi (siinkohal valgus- ja vesiravi koos kasutamisest).

<strong>Riik ignoreerib kasulikkust<br /></strong>Oli heameel tõdeda- et kolleegid-dermatoloogid tunnistavad ning kasutavad aktiivselt ja edukalt aparaatse füsioteraapia raviliike (UV- laserravi)- mille kasulikkust ignoreeritakse aga riiklikul tasandil. Sellistele raviliikidele haigekassa soodustus ambulatoorse teenusena ei kehti- kuigi psoriaatikuid ja eriti atoopilise dermatiidi põdejaid on meil Eestis piisavalt.

Tiit Ilvese ettekanne nõrga lüli teooriast tõi jalad maa peale ja meede sai tuletatud tähtsad lülisammast stabiliseerivad lihased. Dr Ilves rõhutas paranemise efektiivsuse juures kinnise ahelaga teostatavate harjutuste rolli.

Lihaspingete mõõtmist Tartus leiutatud aparaadiga tutvustas spordifüsioloog Arved Vain. Aparaat on uus ning praegu on veel vähe mõõteandmeid- et teha võrdlusi maailma andmetega. Aga see kodumaine leiutis levib ning publikatsioone selle kohta rahvusvahelistes ajakirjades juba ilmub.

Tutvus Põlva haiglaga rõõmustas sügavalt hinge - nii väga oli tunda- et taastusravitöötajad on selles majas kaitstud ja soositud. Meie eriala on ju üldiselt paljudele meedikutele veel võõras- sageli aetakse meid segi hooldustöötajatega.

<strong>Tutvus Värskaga<br /></strong>Tutvus Värska sanatooriumiga oli eriti vajalik noortele taastusarstidele. Näha oma silmaga mudavanni konstruktsiooni ja teha tutvust naturaalse mudaga - see on midagi muud kui teooria.

Kes varem arvas- et Värska vesi on üks tavaline vesi- see pidi nüüd oma väärtushinnanguid korrigeerima. “Värska 4” on mahe- “Värska 6” aga on õige tugeva soolaka maitsega ja seedetrakti “käivitav”. Peaarsti sõnul on vesiravis kasutatav “Värska 8” koguni niisuguse sooladesisaldusega vesi- et igasuguseid torusid ei saa selle vee vanni toomiseks kasutadagi!

Rõõm on tõdeda- et eesti rahvas on jälle sanatooriume leidmas: enamik Värskas puhkajatest on eestlased. Värska sanatoorium on nüüd rehabilitatsiooniteenust osutav asutus- seega ei ole ka raha nüüd abivajajale takistuseks.

Järgnes väljasõit Värska lahele- mis rõõmustas hinge. Küllap oli oma osa ka soojal järveveel- kaunil suveõhtul ja Kallaja (kes on setude järgi Jumala asemik maa peal- jumala ja pealiku järgi tähtsuselt kolmas mees) poolt pakutul. Õhtut aitas vedada ehtne setu ansambel “Lustiline”. Kõige suuremad lustijad olid kaasavõetud lapsed.

<strong>Mis toimub Maarja külas?<br /></strong>Olete kuulnud Maarja külast? Jah- nime küll- aga mis seal õieti toimub? Seda ei teadnud enne külaskäiku meiegi. See on ainulaadne küla- kasvanud välja omaalgatuslikus korras- nüüd tuge saamas osaliselt riigilt ja peaasjalikult heategevuslikelt organisatsioonidelt. Küsisime omavalitsuse kohta: see olevat bussipeatuse rajanud- tee lükkab lahti ikka küla oma traktor. Internet on praegu veel unistus.

Maarja küla sündis vajadusest leida täiskasvanuks saavatele osalist kõrvalist abi vajavatele puuetega noortele omaette elamine. Küla avati kevadel- praegu on valmis kaks maja- kus elanikud sees. Valikud toitude ja vaba aja suhtes tehakse ühiselt arutelu põhjal. Ainus- mis on kindel - et külas elamiseks tuleb kokkulepitud reeglitest kinni pidada ja ka tööd teha.

Kindlasti on ise maal kartuleid ja maasikaid korjata (isegi kui tervet peenart puhtaks ei jaksa korjata-rohida) midagi enamat kui see- et sulle toit taldrikuga lauale pannakse ja sa ei saa ise köögitoimkonnas olla. Tööl on ka välismaalasest vabatahtlik ning tööd jätkus- seda saime teha meiegi.

<strong>Rõõm ja kadedus<br /></strong>Üks loodus ümbritseb meid kõiki. Tutvus sipelgate tegevuse ja hingeeluga Kiidjärve kuklaste kuningriigis avardas maailma ja täiendab emotsioonidepanka- mis taastusarstile rasketel tööjuhtumitel märjaks ära kulub.

Rõõm oli taaskohata suvepäevadel kolleege ja õpetajaid. Heas mõttes jään kadestama lõunaeestlasi- kelle ujumishooaeg kestab tänu soojadele järvevetele oluliselt kauem.<br /> Oli positiivne elamus Eestimaad lõunapoolselt küljelt vaadata- mille eest täname nii korraldajaid kui toetajaid!

<br /><strong>EVE SOOBA<br /></strong>taastusravi arst-resident

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.