INTERVJUU:

Lisaraha jaotamise otsuse teeb haigekassa nõukogu septembris

Sotsiaalmaksu oodatust parem laekumine tänavu peaks haigekassa eelarvesse juurde tooma eeldatavalt ligikaudu 440 miljonit krooni. Eesti Haigekassa juhatuse liikme- finantsasjade eest vastutava Maigi Pärnik-Perniku hinnangul lubab see jätta olemasolevad reservid puutumata.

 

<strong>Mida te mõtlesite- kui saite teada- et riigieelarvesse on tänavu raha oodatust paremini laekunud?</strong>

"Sotsiaalmaksu oodatust tunduvalt parem laekumine oli kindlasti äärmiselt meeldiv üllatus."

<strong>Rahandusminister Aivar Sõerd on välja öelnud- et raha riigieelarvesse ülelaekumine lubab viia tasakaalu haigekassa eelarve ning et valitsus eraldab haigekassale 300 miljonit krooni. Hea uudis- aga tegelikult see summa ju praegu veel sada protsenti kindel ei ole?</strong>

"Haigekassale teadaolevalt ei ole ühtegi kindlat riigieelarvest (sotsiaalmaksu välist) haigekassale lisaraha eraldamise otsust. Tõenäoliselt on siin mõeldud sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa ülelaekumist- mis on sotsiaalmaksu ja Eesti Haigekassa seaduse järgi automaatselt eraldis haigekassa vahenditesse."

<strong>Kuidas Eesti Haigekassa lisaeelarvest saadavat raha kasutab?</strong>

"Ülelaekumisest tulenevaid vahendeid saab kasutada haigekassa nõukogu otsusega. Haigekassa juhatus teeb täpse rahakasutuse ettepaneku septembris toimuvale nõukogu istungile.<br /> Enamik ülelaekumisest on planeeritud suunata jooksva aasta ligi 300 miljoni krooni suuruse puudujäägi katteks - just nii suur on jooksva aasta tulude ja kulude vahe. Osa lisarahast plaanime töövõimetushüvitiste ülekulu katteks (ligi 60 miljonit)- samuti tahame leevendada raviteenuste kättesaadavuse probleeme tervishoius. Olemasolevad reservid jääksid sellisel juhul kasutusele võtmata."

<strong>Millised ja kui suured need olemasolevad reservid praegu on?</strong>

"Haigekassal on kaks reservi.<br /> Esiteks reservkapital makromajanduslikest muutustest tulenevate riskide vähendamiseks. Reservkapitali suuruseks on alates 2005. aasta 1. jaanuarist kuus protsenti haigekassa eelarve mahust (enne oli kaheksa protsenti). Tänavu 30. juuni seisuga oli reservkapitali suuruseks 493-4 miljonit krooni.<br /> Teine on riskireserv- mis on mõeldud ravikindlustussüsteemile võetud kohustustest tulenevate riskide vähendamiseks. Riskireservi suuruseks on kaks protsenti haigekassa ravikindlustuse eelarve mahust ning 30. juunil oli selle maht 146 miljonit krooni.<br /> Lisaks eelpoolnimetatud kahele reservile on haigekassal akumuleerunud varasemate perioodide jaotamata tulem- mis prognooside kohaselt 2005. aasta lõpu seisuga on ligikaudu 400 miljonit krooni.<br /> Haigekassa juhatuse ettepanek on kasutada akumuleerunud jaotamata tulem aastatel 2006-2008- kuna praeguste prognooside kohaselt ületavad haigekassa eelarves jooksva aasta kulud jooksva aasta tulusid nii 2006.- 2007. kui ka 2008. aastal."

<strong>Mis juhtub siis- kui riigikogu rahandusministri väljaöeldust erinevalt lisaeelarvest haigekassale raha ikkagi ei anna?</strong>

"Praeguse puudujäägi kate tuleb sotsiaalmaksu prognoositavast ülelaekumisest- mis- nagu juba öeldud- laekub automaatselt haigekassa vahenditesse (eelarvesse)."

<strong>Kui palju on käesoleval aastal ravikindlustusraha plaanitust rohkem laekunud?</strong>

"Esimese poolaasta seisuga on sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa ülelaekumine olnud kuus protsenti."

<strong>Mitu miljonit krooni see kuus protsenti kokku teeb?</strong>

"187-5 miljonit."

<strong>Eesti Panga hinnangul tuleks riigieelarve ülelaekumisest tulevad summad paigutada reservide loomisse ja kasvatamisse. Samas on Eesti ühiskonnas tehtud juba varemgi risti vastupidiseid ettepanekuid - et nii riigireserv kui ka haigekassa reserv tuleks hoopis kohe kasutusele võtta ja selle raha eest kohe midagi ära teha- mitte raha tagavaraks koguda. Kumba varianti teie pooldate?</strong>

"Reservide olemasolu on hädavajalik igas süsteemis ja nii ka tervishoius. Reservidel on oma eesmärk ja samuti peab neid olema piisavalt- kuid mõistlikkuse piirides. Selge- et headel aegadel tuleb reserve koguda- selleks- et kriitilistel perioodidel oleks- mida kasutada.<br /> Eesti Haigekassa vajab reserve seadusandlusest tulenevalt. Reservide eesmärk on ravikindlustuse süsteemile makromajanduslikest muutustest tulenevate riskide vähendamine ja ravikindlustuse süsteemile võetud kohustustest tulenevate riskide vähendamine.<br /> Haigekassa tuluallikaks on sisuliselt ainult sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa laekumine. Näiteks ei tohi me võtta laenu kriitiliste perioodide “üleelamiseks”. Ligi kolmandik eelarvelistest kohustustest on samas avatud kohustused- nt töövõimetushüvitused ja ravimid- mis tuleb välja maksta igal juhul ja mille kulu võib kasvada prognoosimatult. Samuti tuleb reageerida raviteenuste kättesaadavuse probleemidele ja kasvavale nõudlusele.<br /> Järgnevateks aastateks prognoosib haigekassa suuremaid kulusid kui on planeeritavad laekuvad tulud.<br /> Sellest tulenevalt peame me mõistlikuks koguda lisareserve- et tagada ravikindlustuse süsteemi finantseerimise jätkusuutlikkus ning stabiilne areng ka järgnevatel aastatel."

<strong>Kas meditsiinitöötajad võivad olla kindlad- et palgakokkuleppes kokku lepitud palgatõusuks on rahaline kate kindlasti olemas? Nii käesoleval kui ka järgmisel aastal?</strong>

"Jah- palgakokkuleppes kokku lepitud palgatõusu rahaline kate on olemas nii sellel aastal kui ka 2006. aastal."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.