LÜHIUUDISEID

Silmaiirise opile võib minna ka Pärnus

Silmaiirise ehk silma värvilise osa vigastuse operatsiooni vajavad pärnulased pidid sõitma Tallinna või Tartusse- juulis tehti esimene niisugune lõikus Pärnuski- kirjutas Pärnu Postimees.<br /> Esimene patsient oli 74-aastane pärnakas Ivan Sivakit. Patsienti opereeris SA Pärnu Haigla kirurgiakliiniku silmaarst Jelena Belotserkovskaja- assisteeris haigla ambulatoorse osakonna silmaravi vanemarst Anneli Kahusk.<br /> Esimesel operatsioonil toetas Pärnu arste kõrvalt õpetaja ning juhendajana Ida-Tallinna keskhaigla silmakliiniku juhataja Toomas Sepp.<br /> Nii Belotserkovskaja kui Kahusk õppisid iiriseoperatsiooni tegema silmaarstide eelmise aasta Euroopa kongressilt Pariisis saadud video põhjal. “Vaatasime video iiriselõikusest sada korda läbi ja õppisime ära- kuidas peaks tegema. Nüüd sai järele tehtud. Tegelik initsiaator oli Belotserkovskaja- kes ka esimesena opereeris-” tunnistas Kahusk Pärnu Postimehele.

 

<strong>Tallinna haiglate toitlustaja sai trahvi</strong>

Enamikule Tallinna haiglatele ja seitsmele pealinna koolile toitu valmistav Eesti Eine sai Tervisekaitseinspektsioonilt toidu käitlemisreeglite rikkumise eest tänavuse rekordtrahvi 30 000 krooni- vahendas BNS Postimehe uudist.<br /> Tallinna tervisekaitsetalituse Harjumaa osakond tuvastas juunikuisel kontrollreidil- et tipp-perioodil tuhandet patsienti kuus toitlustav Eesti Eine oli oma Ravi tänava köögis rikkunud hügieenieeskirju.<br /> Osa puuvilju ei kõlvanud süüa- mõned prügikastid olid jäätmetest pungil- kasutusel olev vispel lebas põrandal. Toores linnuliha sulas sealsamas- kus võileibu valmistati- kirjeldas ajaleht.<br /> Samuti sisaldas toit- mida Eesti Eine termostes haiglatesse viis- vaid 70% vajalikust kaloraažist. See jõudis patsientide söögilauale vale temperatuuriga - kas supp liiga jahtunult või kissell ülearu soojalt.<br /> Osakonna juhataja Kai Raska ütles- et Eesti Einel on olnud varemgi raskusi nõuete täitmisega. Ka oli Eesti Eine puudulikult täitnud toidu saatedokumente ja nende enesekontrolli süsteem oli puudulik.<br /> Inspektor tuvastas ka- et Ida-Tallinna keskhaiglas jagati lõunasööki kella 12 asemel poolteist tundi hiljem- saatelehel seisis aga õige kellaaeg. “Kui toit liiga kaua soojas seisab- tekib oht haigusttekitavate mikroobide paljunemiseks-” selgitas Raska.<br /> Eesti Eine juhatuse liige Kaili Roonet põhjendas vigu firma finantsraskustega. “Need takistasid teha vajalikke investeeringuid- et nõudeid ja muutuvaid vajadusi täita.” Tema sõnul peab sügiseks toitlustus vastama kõigile hügieeni- ja tervisekaitse eeskirjadele.

 

<strong>300 ametnikku õpib võrdõiguslikkust</strong>

300 riigiametnikku saab 15. augustist 23. septembrini koolitust soolise võrdõiguslikkuse alal ja selle rakendamise võimaluste kohta oma töös.<br /> Koolitused on mõeldud spetsialistidele- kes on seotud strateegiliste otsuste vastuvõtmise- arengukavade koostamise ja teenuste väljatöötamisega- teatas BNSile sotsiaalministeerium. Naiste ja meeste kui kahe kõige suurema sotsiaalse grupi erinevate huvide ja vajadustega arvestamine on oluline ka ressursside taotlemiseks ELi struktuurifondidest.<br /> Vastavalt läbiviidud uuringule on kolmandik ametnikest huvitatud soolise võrdõiguslikkuse teemast- kuid ei oska seda otseselt seostada oma tööülesannetega.

 

<strong>Juulis avastati Eestis 46 HIVi kandjat</strong>

Tänavu juulis registreeriti BNSi teatel Eestis 46 HI-viiruse kandjat- mis on tunduvalt vähem kui mullu samal kuul. Statistika näitab üldist uute nakatunute arvu vähenemist.<br /> Eelmise aasta juulis registreeriti 80 HIV-positiivset. 1. augusti seisuga on tervisekaitseinspektsiooni andmetel tänavu diagnoositud 390 HIV-nakatunut ja kolm aidsihaiget. Mullu seitsme kuuga oli nakatunuid 448.<br /> Enamik tänavu leitud HIV-i kandjaid on registreeritud Tallinnas (179) ja Ida-Virumaal (155). Tartumaal on sel aastal leitud 41 ja Harjumaal üheksa nakatunut- teistes piirkondades on esinenud üksikud juhtumid. 77 sel aastal leitud uut viirusekandjat viibib kinnipidamisasutuses.<br /> Kõige enam on käesoleval aastal leitud uute viirusekandjate seas inimesi vanuses 20-24 eluaastat (88 meest ja 48 naist). Üks nakatunu on alla kaheaastane tüdruk.

 

<strong>Tallinna arstid tutvuvad Eestiga</strong>

Tallinna Arstide Liit organiseerib oma liikmetele eeloleval nädalavahetusel Eestimaa-reisi looduseuurija ja matkajuhtide koostaja Jaan Masingu eesastumisel.<br /> Looduskauneid kohti ja ajaloolisi ehitisi vaadates plaanib reisiseltskond ööbida Manilaiul ning järgmisel päeval teist teed Tallinna tagasi sõita.

 

<strong>Tohtrid pakkusid hansapäevadel "Haigegassa teenuseid"</strong>

Tartu rahvusvaheliste hansapäevade ajal juunis pakkusid oma teenuseid ja lahutasid rahva meelt ka arstid. Tartu ülikooli kliinikumil oli väljas koguni kaks telki. Ühes sai mõõta vererõhku ja küsida tõsist nõu. Teises olid kostümeeritult naistekliiniku arstid- kes olid välja pannud “Haigegassa teenuste hinnakirjed” keskajal. Muu hulgas pakuti süütuse kontrolli ja süütuse taastamist- rasedusest vabanemist lausumise teel- verekaanide ja kuppudega ravimist ning kirurg-habemeajaja teenuseid.

 

<strong>Tallinn võib saada juurde perearste</strong>

Sotsiaalministeeriumis toimus järjekordne koosolek- kus arutati üldarstiabiga seonduvate määruste täiendamise ja muutmise vajadust- teatas Tallinna linnavalitsus.<br /> Tervishoiu asekantsleri Ivi Normeti juhtimisel tegutsev töörühm- kuhu kuuluvad Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti- haigekassa- perearstide seltsi- linnade liidu ja maaomavalitsuste liidu esindajad- hindas heaks Tallinna linnavalitsuse perearstidega seonduva tegevuse ja toetas taotlust perearstide arvu suurendamiseks pealinnas.<br /> Abilinnapea Diana Ingerainen- kelle üheks töölõiguks on olnud just perearstiteenuse parandamine pealinnas- avaldas linnavalitsuse teatel lootust- et taotlus Tallinna perearstide nimistu piirsuuruse tõstmiseks 18 arsti võrra saab positiivse tulemuse.<br /> Praegu on Tallinnas 245 perearsti- kelle teenindada on 446 953 patsienti.

 

<strong>Pärnu haigla lahutas sportlikult meelt</strong>

Augustikuu kuuendal päeval leidis Pärnumaal Jõulumäe tervisekeskuses aset Pärnu haigla 3. sportlik-meelelahutuslik üritus. Mängiti <em>push</em>-pall- pimejalgpalli jpm.

 

<strong>Meril eemaldati tsüst peaaju piirkonnast</strong>

Eesti eelmisel riigipeal Lennart Meril eemaldati 9. augustil tsüst peaaju piirkonnast.<br /> Möödunud teisipäeva hommikul alanud ja kolm tundi kestnud operatsiooni viisid läbi Põhja-Eesti regionaalhaigla neurokirurgia keskuse ülemarst Mihkel Leiner ja Tartu ülikooli närvikliiniku juhataja professor Toomas Asser- teatas BNSile Lennart Meri büroo esindaja.<br /> Operatsiooni käigus eemaldati ajust vedelikuga täidetud tsüst- et vältida koljusisese rõhu tõusu. Büroo teatel kulges operatsioon komplikatsioonideta.<br /> Mõneks ajaks haiglasse arstide hoole alla jäänud Meri tundis end õhtul pärast operatsiooni hästi ning vestles abikaasa ja lastega.

 

<strong>Septembris avab uksed Merimetsa Tervisekeskus</strong>

Septembri alguses avab Tallinnas ametlikult uksed Merimetsa Tervisekeskus- mille ehitamine läks maksma ligi 70 miljonit krooni.<br /> BNSi teatel on tegemist esimese perearstikeskuseid koondava hoonega Eestis. Ehitust rahastasid erainvestorid ning SEB Ühisliising.<br /> Esimesed perearstid kolisid keskusesse juba juuli keskpaigas. Kokku hakkab hoones tööle 22 perearsti- lisaks neile ka eriarste. Keskuses hakkab arstiabi saama ligi 45 000 patsienti.

 

<strong>Pärnu sanatooriumid kasvatasid käivet</strong>

Pärnus tegutseva sanatooriumi Tervis kontserni müügitulu kasvas 2003. a 94-8 miljonilt kroonilt 164-3 miljonile kroonile möödunud aastal- vahendas BNS. Kontserni kuuluva OÜ Tervise Paradiis veekeskus ja hotell alustasid tööd mullu veebruaris. Emaettevõtte müügitulu kasvas 2-9 miljoni krooni võrra 98-5 miljoni kroonini.<br /> ASi Sanatoorium Tervis puhaskasum oli 2004. a 38-9 miljonit krooni- mis on 31 protsenti enam kui aasta varem.<br /> Sanatooriumis oli mullu ravil 18 196 inimest- mis on viis protsenti enam kui aasta varem. 90 protsenti ravil olnud inimestest olid välismaalased - soomlasi oli nende hulgas 75 ja rootslasi 22 protsenti.<br /> Sanatoorium Tervis maksis tänavu dividende kaheksa miljonit krooni. Ettevõtte omanikud on sotsiaalministeerium ning firmad EKE Invest- Harmaleen ja Beroliina.<br /> Toivo Ninnasele kuuluv AS Taastusravikeskus Viiking teenis 2004. a puhaskasumit 16-5 miljonit krooni- mis on 37 protsenti enam kui 2003. a. Ettevõtte käive kasvas mullu ligi 38 protsenti 40-9 miljoni kroonini.  Dividende maksis Viiking tänavu kaheksa miljonit krooni.<br /> Pärnu linnale kuuluva AS Taastusravikeskus Estonia kasum langes mullu 2003. a 9-9 miljonilt 9-1 miljoni kroonile. Käive kasvas samas seitse protsenti 64-7 miljoni kroonini. Kasumi langus oli seotud käibemaksuseaduse muudatusega- mille tõttu jäi firmal riigilt tagasi saamata 1-355 miljonit krooni- märgib ettevõte aastaaruandes. Estonia teenindas mullu 19 792 inimest- neist 16 422 olid välismaalased ning neist omakorda ligi 90 protsenti soomlased.<br /> Ettevõttel on tänavu plaanis Pärnu mudaravila juurde ehitada 30 miljonit krooni maksev ujula-veekeskus. Selle aasta algul Estoniaga ühendatud AS Pärnu Mudaravaila sai mullu 14 miljoni kroonise tulude mahu juures kahjumit 2-1 miljonit.<br /> Samuti Pärnu linnale kuuluv AS Taastusravikeskus Sõprus teenis mullu 22-7 miljoni kroonise müügitulu juures kasumit 2-6 miljonit krooni. Samas tõi    tänavu 9. jaanuari torm firmale kahju hinnanguliselt kuus miljonit krooni. Sõprusest võttis Pärnu linn tänavu omanikutuluna välja miljon krooni.

 

<strong>Regionaalhaigla tehingud ei toonud kaasa kriminaalasja</strong>

Põhja ringkonnaprokuratuur ei alustanud kriminaalmenetlust riigikontrolli avalduse alusel- milles viidati Põhja-Eesti regionaalhaigla (PER) rikkumistele erinevate hangete läbiviimisel- teatas BNS.<br /> Põhja ringkonnaprokuratuuri prokuröri abi Janar Lutsu hinnangul puudus kriminaalmenetluse alustamiseks alus- sest esitatud materjalide järgi ei esinenud PERi tehingutes kuriteo tunnuseid.<br /> Prokuröri abi nõustus- et regionaalhaigla on riigihanketa kümnete miljonite kroonide eest asju ja teenuseid ostes oluliselt rikkunud riigihangete seaduse nõudeid- kuid kontrollaruandes puudusid viited- nagu oleks hangete puhul põhjustatud PERile või mõnele teisele isikule oluline kahju.<br /> “Karistusseadustiku järgi saab kriminaalkuriteost rääkida vaid siis- kui ametiisiku poolt riigihangete konkursil on loodud ühele osalejatest põhjendamatud soodustingimused või on muul viisil riigihangete teostamise nõuete rikkumisega tekitatud oluline kahju teise isiku õigustele või huvidele või avalikele huvidele-” ütles Luts BNSile.<br /> Samas edastas prokuratuur riigikontrolli avalduse ja sellele lisatud kontrollaruande riigihangete ametile võimaliku väärteomenetluse alustamise otsustamiseks- kuna esitatud materjalides ilmnesid riigihangete seaduses sätestatud väärteokoosseisu tunnused.<br /> Riigikontroll teatas 25. juulil- et PER ostis mullu ligi 84 miljoni krooni ulatuses kaupu ja teenuseid- mille puhul riigihankemenetlust ei korraldatud.

 

<strong>Pärnus tuleb kõrva-nina-kurguarstide suvesummer</strong>

2.-3. septembrini kogunevad Eesti Kõrva-Nina-Kurguarstide ja Pea- ja Kaelakirurgide Seltsi liikmed Pärnusse suvesummerile.<br /> Lisaks ringkäigule Pärnu uues haiglas jagavad seminaril konverentside ja kongresside uudiseid kõrva-nina-kurguarstid Mare Kalvet- Lauri Maisvee ja Maris Suurna ning onkoloogid-üldkirurgid Enn Tuulik ja Arvo Ulla.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.