Perearstid hakkavad saama tulemustasu 1. juulist 2007

Mõne perearsti hinnangu järgi võib tulemustasuks vajaliku punktide arvu koguda Eestis tegutsevast ligi 800st perearstist kuni 400 arsti, kuid haigekassa planeerib raha sajale perearstile.

Mõne perearsti hinnangu järgi võib tulemustasuks vajaliku punktide arvu koguda Eestis tegutsevast ligi 800st perearstist kuni 400 arsti- kuid haigekassa planeerib raha sajale perearstile.

Haigekassa ja perearstid arvestavad- et tervishoiuteenuste uue loetelu ja valitsuse vastava määruse kinnitamise järel rakendub 1. jaanuarist 2006 perearstide kvaliteedi lisatasu ehk tulemustasu (kood 3053) maksmise kord- mis peaks tõmbama perearsti aktiivsesse ennetustöösse ja aitama patsientidel ennetada töövõime kaotust- krooniliste haiguste tüsistusi või surma.

Juulikuu ajakirjas Perearst avaldatud kvaliteediindikaatorite rakendusjuhisest võib lugeda- et lisatasu punkte annavad kolm valdkonda: ennetus (laste vaktsineerimine- südame-veresoonkonna haiguste ja emakakaelavähi ennetamise uuringud ning rinnavähi uuringul osalemise tagamine)- krooniliste haigete jälgimine (II tüüpi diabeet ja hüpertooniatõbi) ning protseduurid (nt raseduse tuvastamine ja jälgimine- ambulatoorne pisioperatsioon- kateteriseerimine jm).

Vaktsineerimiste või uuringute puhul peab olema hõlmatud teatud protsent nimistust- kirurgiliste manipulatsioonide ja pisioperatsioonide puhul määrab see- kas arst või õde on seda teinud vähemalt kaks korda aastas.

Haigekassa avalike suhete juht Anne Osvet selgitas- et tänavu peavad perearstid looma nimekirja oma nimistus olevatest hüpertooniatõve haigetest ja II tüüpi diabeedi haigetest. Andmeid hakkavad haigekassa piirkondlikud osakonnad perearstidelt koguma 1. jaanuarist 2006 ning esimesed tulemustasud maksab haigekassa välja 1. juulist 2007 (jutt on praegu siiski eelnõust- mitte kehtivast määrusest).

Sotsiaalminister Marko Pomerantsi valitsusajal valminud eelnõu järgi peaks perearsti tunnistust omavad perearstid saama määruse kehtimahakkamisest kuni 30. juunini 2007 tulemustasu nime all 1000 krooni kuus (praegune perearstitunnistuse tasu kaob 1. juulist 2007). Samas ei tõuseks perearstide baasraha ega kaugustasu. Veel võtab haigekassa kohustuse maksta pea- ja baasraha ning lisatasu välja igal kuul ettemaksetena.

Tulemustasu süsteemi rakendumisega muutub perearsti jaoks olulisemaks oma tööde-tegemiste hoolikam dokumenteerimine- kuid lisadokumentatsiooni uue süsteemiga ei kaasne- ütles Osvet. “Rahalisi kulutusi perearstile tulemustasu projektis osalemine kaasa ei too-” kinnitas Osvet.

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige Külvi Peterson arvestas- et tulemustasu rakendudes võiks üks perearst saada maksimaalselt 4000 krooni kuus lisatasu. “Isiklikult arvan- et tööpanus on suurem kui saadav raha- millest maksud maha arvata-” tähendas Peterson.

Perearstide koormust arvestades nähakse tulemustasuga seotud tegevustes meeskonnatööd. Suure osa saab pereõde enda õlule võtta ning mõistagi peab teda selle eest tasustama- selgitas Peterson.

Maikuus käisid tulemustasu tutvustamas haigekassa neljas piirkonnas TÜ professor Heidi-Ingrid Maaroos (“Patsiendi ja perearsti roll ennetustegevuses”)- TÜ polikliiniku ja peremeditsiini dotsent Ruth Kalda (“Tõenduspõhine ennetustegevus perearsti praktikas”) ja haigekassa tervishoiuspetsialist Anu Metsar (“Perearsti tulemustasu”).

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Perearsti tulemustasu</u></strong>

<strong>* Kasu patsiendile:<br /></strong>    - Perearsti senisest aktiivsem ennetustöö võimaldab avastada varajases staadiumis erinevaid pahaloomulise või raske kuluga haigusi;<br />     - väldib edaspidiseid suuri kulutusi seoses nende haiguste raviga ja inimeste varajast töövõime kaotust- invaliidistumist või surma;<br />     - tõkestab nakkushaiguste levikut- mille puhul on oluline populatsioonis teatud kindla vaktsineerituse taseme saavutamine ja hoidmine;<br />     - võimaldab kroonilise kuluga haigeid efektiivsemalt jälgida- et vältida varajast tüsistuste teket- invaliidistumist või surma.

<strong>* Kasu perearstile:<br /></strong>    - Südame-veresoonkonna haiguste ennetamise jt projektides osalemise võimalus oma nimistu patsientidele;<br />     - projektis osalemise raames toimuvad ka erialaspetsialistide poolt läbi viidavad koolitused perearstidele- seega on see üks arstide täiendõppe vorm.

<em>Allikas: haigekassa</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.