PILK: Arstina poksiringis

Tuntud kõrva-nina-kurguarst Valdur Täll õppis teisel kursusel, kui poksitreener Erich Lukin ta sobiva näoplaani järgi välja valis.

Tuntud kõrva-nina-kurguarst Valdur Täll õppis teisel kursusel- kui poksitreener Erich Lukin ta sobiva näoplaani järgi välja valis.

Poksiringis käib Täll senimaani- aga ainult juhul- kui ringikohtunik teda sinna kutsub: siis ronib arst nööride vahelt hindama- kas võistleja saab matši jätkata. “Kui väga veritseb- võtame ta maha-” räägib Täll- kes on ligi tuhandel matšil Eestis ja Soomes poksijate tervist valvanud.

Naistele paistab poks mõnikord kaklusena. Poksiarst suhtub teisiti: “Seda on ilus vaadata.” Võrreldes <em>kickbox</em>’i või karatega- mille võistlustel Täll samuti arstina käib- peab ta kõrgeklassilist poksi ilusaks.

Kuigi umbes viimased viisteist aastat poksivad amatöörid slemmiga (peakaitsega)- saavad algajad sagedamini ninast vere välja- sest lasevad kogenematusest lööke läbi. “Ega neid ninaluid katki väga palju poksis ei lähe-” vaidleb Täll. Jah- ta on kirurgiliselt poksijate ninasid kohendanud- mõni on palunud- et ärgu pangugi ninavaheseina tagasi - nina jääb vähe lömmi- aga selle-eest pole katkiminekut karta.

Nokaute- kus on inimene lausa mitu minutit teadvuseta (see on ju ajupõrutus- tõlgib ta)- mäletab Täll üksikasjani. Mõnel võistlusel on tulnud ka kiirabi kutsuda- kui sportlasel on pärast nokauti väga paha või on tegu luumurruga. Tohter räägib veel ööbikulaulust- mida nokdaunis sportlane kuuleb. Ja avaldab siis kahtlust- et äkki loob sedalaadi jutt poksist asjata koleda pildi.

Eesti publik on niigi poksist võõrdunud- mis siis- et Eestil on sel alal isegi olümpiahõbe (Nikolai Stepulov- 1936. a Berliinis). Poks ei ole enam eestlaste hulgas populaarne- tunnistab Täll. Ta näeb põhjust selles- et eesti poksijad jäävad võitlejahingega venelastele ringis alla. Tartuski ei lähe inimesed poksivõistlust vaatama- kui seal on rida võõraid vene nimesid. Eesti poksil ei ole tasandit- ei ole saavutusi- suuri nimesid ja sellepärast ei tule ka raha poksi. Pole raha- ei saa ka ala areneda- seletab Täll.

Arstitöö algab aga mitu tundi enne võistlust. Ta peab vaatama üle iga võistleja poksiraamatu- kus kirjas eelmised võistlused ja märge süvendatud meditsiinilise kontrolli läbimise kohta. Poksija peab oma tervist perioodiliselt kontrollima lisaks pere- või spordiarstile ka neuroloogi- kirurgi- silmaarsti ja kõrva-nina-kurguarsti juures.

“Enne võistlust vaatan poksijad ükshaaval üle-” kirjeldab Valdur Täll võistlusrutiini. “Kontrollin- kas on näovigastusi- kriimustusi- haavu. Hindan käte olukorda ja jalgu - ega seal nakkushaigusi ole. Kui kõik on korras- kirjutan OK või norm.” Siis lähevad võistlejad kaalumisele- nad loositakse paaridesse ja pärast seda jääb kolm tundi võistlusteni.”

Võistluste ajal on arst pidevalt juures. Käeulatuses on külmaspreid- jää ja medikamendid- ninaverejooksu vastased vahendid. Nii istub arst- kuni ringikohtunik teda vajadusel kutsub. Arst ise võistluste ajal sekkuda ega omal algatusel ringi minna ei tohi (peakohtuniku kaudu küll).<br /> Kümmekond aastat tagasi kutsus Tälli koolivend- Tartu poksiklubi Ring treener Vello Kade teda võistlustele arstiks ja sealtpeale on Täll alale truuks jäänud.

Tema tudengipõlve poksitrenn piirduski umbes kuu ajaga. “Mina ei kannatanud neid tugevaid lööke- pea võttis uimaseks ja iiveldama ajas-” meenutab mees nahkkindalööke enda nahal.

Sellele vaatamata ei pea Täll poksi veel ohtlikuks spordialaks. Praegu käivad 11-aastased ja nooremadki juba trennis. “Mina soovitan tegeleda-” ütleb ta. “Kui mõistlikult treenida ja korraliku treeneri käe all. Oma käe peal on muidugi ohtlik.”

Täll ise oli hoopis võrkpallur: omal ajal tervishoiutöötajate spartakiaadidel tuli ta vähemalt neljal korral Tartu võistkonnas Eesti meistriks.

Praegu hoiab teda vormis füüsiline töö. “Tööd teen ja mõne grammi võtan alla-” suskab varsti 70-seks saav mees oma retsepti. Suvel ehitab ta Tartu lähedal suvekodus sauna ning aitab vanematekodus Lõuna-Tartumaal katust vahetada ja muid töid teha.

Tälli kolm majandusharidusega last ja nende lapsed ei tegele ükski poksiga. Pojapoeg Martin õpib aga arstiteaduskonnas.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.