SIIBER

veidraid lugusid meditsiinist

<strong>Mars tahab luua šokolaadiravimeid</strong>

Šokolaadisõprade abiga suure varanduse kokku ajanud Mars teatas- et kavatseb luua šokolaadis leiduvat ainet sisaldavaid ravimeid- mis aitavad ravida ja ennetada diabeeti- ajurabandust ning veresoonkonna haigusi- kirjutab Reuters.<br /> Marsi šokolaaditahvleid ja M amp;M’s komme tootev USA ettevõte tahab ravimites kasutada kakaos sisalduvaid looduslikke aineid flavanoole. Flavanoolirikkad toiduained on ka punane vein ning roheline tee.<br /> Mars teatas- et peab suuremate ravimifirmadega flavanooliravimite tootmiseks läbirääkimisi.<br /> Magusafirma teatel tehti hiljuti esmakordselt kindlaks kakaos leiduvad flavanoolimolekulid- millel on aspiriini sarnane verd vedeldav toime.<br /> Kahes mahukas uuringus leiti- et flavanoolid suurendavad verevoolu aju võtmepiirkondadesse- mis viitab võimalusele kasutada neid dementsuse ja ajurabanduse ravis.<br /> Üks värske uuring näitas- et flavanoolid parandavad veresoonte võimet sünteesida lämmastikoksiidi ja nende abil on seega tõenäoliselt võimalik ravida diabeediga kaasnevaid veresoonkonna kahjustusi.<br /> Ettevõttega koostööd tegev Norm Hollenberg Harvardi meditsiinikoolist kinnitas- et antud looduslike ainete tervislikkuse kohta koguneb aina enam teaduslikke tõendeid.<br /> Mars müüb juba šokolaadi nimega CocoaVia- milles on vähe kaloreid- ent leidub suures koguses flavanoole- mis tavaliselt kakao töötlemise käigus hävivad.

 

<strong>Jaapani uue tualetiga kaasneb arstlik kontroll</strong>

Jaapani kurikuulsad kõrgtehnoloogilised WC-d võivad oma arvukate nuppudega võõramaalase verest välja viia. Nüüd on tehtud veel üks samm edasi - tualett kontrollib teie tervist.<br /> Tervisefriigi jaoks on uues ülinutikas WC-s topsike uriinianalüüsiks ning riistad vererõhu- kehakaalu ja rasvakihi paksuse mõõtmiseks. Kõik andmed suunduvad arvutisse- mis neid siis automaatselt töötleb ja vajaduse korral teiste inimeste eest varjab.<br /> Senised leiutised on piirdunud bideeks transformeeruva poti- köetava prill-laua ja värskeid tuulepuhanguid tekitavate ventilaatoritega.<br /> Nüüd on Jaapani suurim tualetitootja Toto tulnud koostöös elamuehitusfirmaga Daiwa House Industry välja uudse WC ideega- mis turgatas firma bossile pähe üheksa aasta eest haiglasse sattudes.<br /> “Meie esimees nägi haiglas hulganisti inimesi- kes käisid analüüse tegemas ja pöördusid koju suure koguse rohtudega. Tal tekkis tahtmine ehitada WC- milles saaks kodust lahkumata tervist kontrollida-” seletas Daiwa House’i pressiesindaja Miki Chino.<br /> Odav see ei ole. “Intelligentne tualett” maksab 380 000 kuni 562 000 jeeni (3500-5170 dollarit) rohkem kui põhivajadusteks ette nähtud pott.<br /> Kuid Chino sõnul on ostjaid juba 1000. Uudse tualeti saab osta koos uue või põhjalikult renoveeritud majaga.

 

<strong>Rikkad surevad valutumalt</strong>

Raha eest ei saa küll väidetavalt kõike osta- ent USA teadlaste uuring näitas- et rikkus aitab vähendada surmaeelseid kannatusi.<br /> Keskmisest rikkamad 70-aastased ja vanemad Ameerika Ühendriikide kodanikud kannatavad Michigani ülikooli teadlaste kinnitusel riigi vaesemate elanikega võrreldes viimasel surmaeelsel aastal 30 protsenti harvemini sagedast valu.<br /> Uurijad analüüsisid aastatel 1993-2000  2604  70-aastasena või vanemana surnud mehe ja naise andmeid.<br /> Pärast uuringus osaleva inimese surma küsitlesid teadlased ta abikaasat või lähedasi ning uurisid- kuidas möödus kadunukese viimane eluperiood.<br /> Uurijad avastasid- et rikkamad inimesed peavad surma eel vähem valu taluma ning neil esineb harvemini ka õhupuudust ja depressiooni.

 

<strong>Neuroloogid Dalai-laama vastu</strong>

Tiibeti usujuht Dalai-laama on tekitanud vihase vaidluse teadlaste seas- kellest osa ei soovi- et ta esineks sügisel toimuval rahvusvahelisel neuroloogiakonverentsil- kirjutab Guardian.<br /> Mitmed teadlased on juba teatanud- et kui usujuhi kõnet novembris toimuva Suurbritannia neuroloogiaühingu konverentsi ajakavast ei kõrvaldata- siis nad boikoteerivad üritust.<br />  “Dalai-laama selgitab laias laastus- et keha ja vaim ei kuulu kokku ja et vaimu saab teistele inimestele edasi anda. Sel väitel puudub igasugune teaduslik põhjendus. Meie räägime rakkudest ja molekulidest- tema aga hakkab rääkima millestki- mida pole olemas-” selgitas Dalai-laama esinemise vastu astunute leeri üks juhtidest- Florida ülikooli neuroloog Jiangou Gu.

 

<strong>Haigekassa tegi tünga kiilakatele</strong>

DRESDEN. Dresdeni kohus andis kiilaspäistele saksa meestele sõna otseses mõttes laksu lagipähe. Kohtuotsuse kohaselt ei anta neile õigust saada endale riigi kulul parukat.<br /> Kohus oli seisukohal- et siin ei ole tegemist mingi diskrimineerimisega- kuigi juuksed kaotanud naiste parukad maksab kinni haigekassa.<br /> “Meeste puhul on juuste väljalangemine üldine ning seda ei peeta mingiks kõrvalekaldeks-” põhjendas kohus oma otsust- millega lükati tagasi ühe 46-aastase mehe hagi.

 

<strong>Ettevaatust- operatsioon Hambaplomm!</strong>

MADRID. Hispaania politsei purustas hambaarstidena esinenud ecuadorlaste jõugu- kes pakkus Madridi elanikele odavat hambaravi- kuid tegi seda nii käpardlikult- et paljud patsiendid jõudsid kiirabiga haiglasse.<br /> “Operatsiooni Hambaplomm” käigus vahistati kaheksa ecuadorlast- kellest ükski polnud hambaarst- teatas siseministeerium reedel.<br /> Jõuk viis isetehtud vahenditega läbi keerulisi operatsioone nagu näiteks juurekanali ravi. Ükski arstina esinenuist ei olnud päevagi seda tööd õppinud.<br /> Saagiks valisid nad peamiselt illegaalseid immigrante- küsides neilt tavalisest Hispaania hambaarstist odavamat hinda.<br /> Tööd tehti kodudes ja riistu steriliseeriti mikrolaineahjus.

 

<strong>Briti arstid keelustasid tviinide lastelaulu</strong>

LONDON. Briti meediaettevõte BBC oli sunnitud oma kodulehelt maha võtma magusasöömist ülistava lastelaulu “Täna sööme komme- homme sööme komme” Briti variandi- kui selle vastu oli protesti avaldanud Briti hammaste tervise fond (DHF).<br /> DHF pahandas laste telesarja Tweenies tegelaste laulu peale- mille põngerjad kuulutavad- et nad söövad kommi nii palju- kui kõhtu mahub.<br /> BBC eelkooliealistele mõeldud koduleheküljel esitatavas laulus trallitati: “Kommi hommikusöögiks- kommi lõunaks- kommi õhtusöögiks” (Sweets for my breakfast- sweets for my lunch and sweets for my supper too). Sellele võis karaokena kaasa laulda.<br /> Fondi meelest on laulu sisu kasvatuslikus mõttes ebaõnnestunud. Väärkäsituste vältimiseks teatas BBC- et laul võeti netileheküljelt maha.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.