Heitgaasid võivad olla süüdi laste pahaloomuliste kasvajate tekkes

Prenataalne või varane neonataalne kokkupuude heitgaasidega võib
tugevalt tõsta lapseea vähkkasvajate tekkimise riski- hoiatavad
Briti teadlased.

Professor George Knox Birminghami ülikoolist kinnitab- et piirkondades- kus autodest ja tööstusest tulevate heitgaaside tase on kõrge- esineb lastel ka pahaloomulisi kasvajaid sagedamini. Ajakirjas Journal of Epidemiology and Community Health avaldatud raportit tutvustavad Reuters Health ning BBC.

Uurijad leidsid- et bussijaamadest kuni 500 meetri raadiuses elavatel lastel on tõenäosus surra pahaloomulise kasvaja tõttu kuus korda suurem. Haiglate läheduses elamine tõstis riski 2-5 korda- seda piirkondade elavama liikluse ning tuhastusseadmete läheduse tõttu. Riski suurendas ka raudteede ja naftatööstuse lähedus.

Suurema riski põhjustas teadlaste sõnul ekspositsioon süsinikmonooksiidile ning 1-3-butadieenile. Mõlemat eritavad kõige rohkem diiselmootorid. Piirkondades- kus läheduses tegutses bussijaam ja kus 1-3-butadieeni tase oli kõrge- oli vähi tekkimise risk koguni 12-6 korda kõrgem.

Raporti aluseks olid andmed 22 500 aastatel 1955-1980 vähki surnud lapse kohta.

Teised eksperdid soovitavad Knoxi raportisse suhtuda siiski kriitiliselt. “Tulemusi peaks tõlgendama ettevaatusega ning inimesi ei tohiks artiklis toodud väidete pärast paanikasse ajada-” ütles organisatsiooni Cancer Research UK statistilise informatsiooni mänedžer Ruth Yates- kelle arvates on lapseea pahaloomuliste kasvajate ning keskkonna saastatuse vahelise seose kinnitamiseks tarvis rohkem detailsemat infot.

Knox peab siiski võimalikuks- et praegu kehtivad saastenormid ei ole piisavad- et kaitsta lapsi vähkkasvajate eest. (J Epidemiol Community Health 2005; 59:755-760) 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.