Kalamajas täitub apteegil sajand

Üle-eelmise sajandi viimasel veerandil oli Tallinnas vaid 5–6 apteeki. Ometi kulus paarkümmend aastat, enne kui nende vastuseisust hoolimata õnnestus Kalamajas uus apteek avada.

Üle-eelmise sajandi viimasel veerandil oli Tallinnas vaid 5-6 apteeki. Ometi kulus paarkümmend aastat- enne kui nende vastuseisust hoolimata õnnestus Kalamajas uus apteek avada- mis 31. augustil oma 100. sünnipäeva tähistab.

Augustis 1905 sai Venemaa Punase Risti Seltsi Halastajaõdede Ristiülistajate ühendus oma paari aasta eest esitatud avaldusele lubava vastuse. Kesk-Kalamaja ja Kotzebue tänava nurgal toona asunud ühekorruselises puithoones avas ukse kõigi ettenähtud ruumidega apteek.

Palgatud proviisoreist juhatajad vaheldusid. Apteek anti rendile. Aastaid hiljem sai rentnikust omanik. Pärast viimase surma vahetasid pärijad juhatajaid- kuni kolmekümnendate aastate keskel ostis Kalamaja apteegi farmaatsiamagister Johannes Pill. Tema juhtimisel tõusis apteek üheks tegusamaks ja tuntumaks Tallinnas. Apteegi juures oli ka laboratoorium- kus mitu inimest valmistas erinevaid ravimeid ja koguni leukoplasti.

1944. aasta märtsi pommirünnakus apteek hävis. Ajutine asukoht leiti Suurtüki tänaval. Samal sõja-aasta sügisel põgenes magister Pill Eestist.

Mõni nädal hiljem edutati Kalamaja apteegi juhatajaks noor proviisor Andres Raidaru. Tema juhtimise ajal kolis apteek kõigepealt tagasi Kalamaja tänavale Eesti korpuse sõdurite poolt taastatud elumajja ning 1960. aastal praegusesse asukohta. Alates 1971. aastast on apteegi juhatajaiks olnud proviisorid Leonilla Ümarik ja Reet Valdas ning praegu on Kaja Stepanova.

Läbi aegade on Kalamaja apteek olnud soositud praktikabaasiks Tartu ülikooli proviisoritele ja Tallinna meditsiinikooli farmatseutidele.

Raviasutusi nõukogude ajal Kalamaja apteegi juurde kinnistatud ei olnud. Küll aga varustati aastakümneid ravimite ja muu meditsiinikaubaga Eesti merelaevanduse kõiki laevu. Ravimite defitsiidi tingimustes polnud see lihtne kohustus. Toona tehtu tulemuseks on ka tänane Meremeeste haiglas asuv haruapteek.

Tänasest Kalamaja apteegist on Tallinnas vanem vaid Raeapteek. Erastatud 334 ruutmeetril töötab 16 inimest ja apteek kuulub ühe vähesena täielikult proviisoreile. Koostööd tehakse kõikide farmaatsiafirmade ja -ühendustega.

Kuigi lähiümbruses töötab veel viis apteeki (sama palju kui 100 aastat tagasi kogu Tallinnas)- on suudetud ennast kenasti majandada. Eelkõige tänu heale tööle ja sõbralikule suhtumisele kõikidesse rohutarvitajatesse. Siin ei müüda ainult tablette- vaid valmistatakse rohtu nagu ennemuiste. Ostjate usaldus on säilunud.

Juubelieelse aastaga on apteek läbi teinud ulatusliku noorenduskuuri. Sisearhitekt Aivar Oja projekti järgi said ruumid ja sisustus sootuks uue ilme. Eritellimuse järgi valmistataud sisustus rõhutab ometi apteegi sajandivanust ajalugu.

Homsel pidupäeval (31. augustil) on apteeki oodatud kõik külalised ja külastajad. Tavapärasel tasemel teenindusele lisaks on apteegitöötajate teatel oodata meeldivaid üllatusi. Kooliaasta alguse puhul pakutakse lastele vitamiine- nagu alati- mõõdetakse soovijail vererõhku. Head nõu tervislikuks toitumiseks jagab professor Selma Teesalu. Päev lõpeb puhkpillimuusika ja linnajuhtide tervitustega.

<br /><strong>KALJO SÕERDE<br /></strong>proviisor- kohakaaslane Kalamaja apteegis aastail 1958-1991

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.