Neuroloogilised ja psühhiaatrilised häired luupuse ja RA korral tavalised

Süsteemset erütematoosset luupust (SLE) ja reumatoidartriiti
(RA) põdevatel patsientidel näib esinevat tavapärasest sagedamini
neuroloogilisi ja psühhiaatrilisi häireid- tutvustab Reuters Health
ajakirjas Journal of Rheumatology avaldatud Kanada teadlaste
artiklit.

Dr John G. Hanly Nova Scotia rehabilitatsioonikeskusest ning tema kaastöölised jõudsid sellele järeldusele- uurides ambulatoorsel visiidil käinud 53 SLE ja 53 RA patsienti.

Kahe grupi vahel ei leitud erinevust tervisest sõltuva elukvaliteedi ning kurnatuse- ärevuse- depressiooni ja kognitiivsete sümptomite osas.

Mitmeid neuropsühhiaatrilisi häireid korraga esines sagedamini RA patsientidel (47% vs 28%). Tulemused depressiooniskaaladel olid kõrgemad SLE patsientidel- kel esines rohkem ka kognitiivseid häireid.

Enne diagnoosimist esines neuroloogiliste ja psühhiaatriliste häirete sümptomeid RA patsientidest 66 protsendil ja SLE patsientidest 55 protsendil.

Uurijate kinnitusel esines mõlemat haigust põdevatel patsientidel tihti peavalusid- meeleoluhäireid- ägedaid segasusseisundeid- ärevust- tserebrovaskulaarset haigestumist ning kognitiivseid häireid.

Enamikul patsientidest ei olnud teadlaste arvates tegemist haiguse esmase avaldumisega. Autorid rõhutasid siiski vajadust tunnistada SLE ja RA haigete vaimse tervise probleeme ning tegeleda sümptomaatilise raviga. <em>(J Rheumatol 2005; 32:1459-1466)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.