Parema poolkera ajuinsult on raskemini diagnoositav

Saksamaal läbi viidud uuring näitab- et parema poolkera
ajuinsult võib tänu sümptomite erinevusele olla vasaku poolkera
insuldiga võrreldes aladiagnoositud.

“Meie uuring näitab erinevusi parema ja vasaku poolkera ajuinsuldiga patsientide meditsiinilises käsitlemises ning edasises ravis-” vahendab Reuters Health Frankfurti Johann Wolfgang Goethe ülikooli dr Christian Foerchi ja kolleegide kirjutist ajakirjas Lancet.

Parema poolkera insuldi sümptomite õige äratundmine on aga optimaalse ravi seisukohalt kriitilise tähtsusega- märgivad autorid. Erinevust seletatakse osalt sellega- et ajuinsuldi hindamiseks kasutatavad skaalad on sageli paremini kohandatud vasaku poolkera insuldi jaoks.

Uuringu aluseks võeti enam kui 20 000 patsiendi andmed Saksa haiglate insuldiregistrist. 56% patsientidest oli esinenud vasaku- 44% parema hemisfääri ajuinsult. Patsiendi vanus- insuldi raskusaste ja aeg esimeste sümptomite ilmnemisest haiglasse võtmiseni olid tugevasti seotud vasaku poolkera ajuinsuldiga- mis uurijate jaoks viitas valikulisele käsitlemisele.

Dr John N. Fink Uus-Meremaalt kirjutab samas avaldatud kommentaaris- et vastupidiselt sellele- mida võiks arvata- ei ole ajuinsuldi diagnoosimine lihtne.

Arstide kohuseks peab Fink kolleegide koolitamist ja raviteenuste korraldamist sel viisil- et diagnoosimise taset parandada. <em>(Lancet 2005; 366:349-351- 392-393)</em> 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.