Algab väikelaste vaktsineerimine Haemophilus influenzae b vastu

Tänavu septembris algab Eestis väikelaste immuniseerimine Haemophilus influenzae b nakkuse vastu.

Tänavu septembris algab Eestis väikelaste immuniseerimine <em>Haemophilus influenzae</em> b nakkuse vastu. Nii näeb ette sotsiaalministri 2005. aasta 18. augusti määrusega nr 94 vastu võetud täiendatud riiklik immuniseerimiskava.

<strong>Muudatused immuniseerimiskavas<br /></strong>Eelmise immuniseerimiskavaga võrreldes on uues kavas tehtud veel teisigi muudatusi:<br />   - vaktsineerimist tuberkuloosi vastu tehakse 1.-5. elupäeval. Selle tähtaja muutuse eesmärgiks on võimaldada imikut vaktsineerida enne sünnitusosakonnast lahkumist;<br />   - kavasse on lisatud 13-aastaste laste vaktsineerimine B-viirushepatiidi vastu riigieelarvelistest vahenditest (varem rahastati noorukite B-viirushepatiidi vastast vaktsineerimist Eesti Haigekassa eelarvest);<br />   - ja nagu eespool juba kirjas- algab ka väikelaste vaktsineerimine <em>Haemophilus influenzae</em> b nakkuse vastu. Selle lülitamine uude immuniseerimiskavasse vastab kaasaegsetele vaktsiinvälditavate nakkushaiguste ennetamise strateegia nõuetele.

<strong>Mis on <em>Haemophilus influenzae</em> b (Hib)?<br /></strong><em>Haemophilus influenzae</em> on grammnegatiivne bakter- mis kuulub inimese suu- ja ninaneelude normaalsesse mikrofloorasse- mille patogeensuse määrab polüsahhariidi kapsli olemasolu.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on umbes 15 protsenti lastest <em>H. influenzae</em> kandjad. <em>Haemophilus influenzae</em> tüüp b asümptomaatilised kandjad on olulised nakkusallikad ja suure epidemioloogilise tähtsusega (näiteks USAs esineb <em>Haemophilus influenzae</em> tüüp b ninaneelukandlust 0-5-3 protsendil tervetel imikutel ja lastel).

Kapslitüüpe on kuus- neist <em>Haemophilus influenzae</em> tüüp b põhjustab kõige raskemat kliinilist kulgu. Nakatunud lastel võivad esineda rasked haigusnähud- mis kliiniliselt võivad avalduda meningiidina- kopsupõletikuna- epiglotiidina- keskkõrvapõletikuna. Pärast põdemist võivad esineda närvisüsteemi häired.

<em>Haemophilus influenzae</em> b nakkus levib inimeste seas piisknakkusena (tekitajad satuvad õhku süljepiiskadega köhimisel- kõnelemisel) või olme teel. Peiteperiood kestab tavaliselt 2-4 päeva. Arstidelt Tervisekaitseinspektsioonile laekunud andmete järgi põdes mullu Eestis seda nakkust 18 last (üks haigusjuht lõppes surmaga)- tänavu seitsme kuuga on Hib-i põdejaid olnud 11.

WHO hinnangul on vaktsineerimisega võimalik väikelaste haigestumist <em>Haemophilus influenzae</em> b nakkusesse efektiivselt vältida. Seni on Eestis vaktsineerimist <em>Haemophilus influenzae</em> b nakkuse vastu juba kolm aastat rahastanud Tallinna linnavalitsus- kuid see puudutas vaid Tallinna elanike registris olevaid imikuid. Nüüd rahastatakse kõikide Eesti laste vaktsineerimist riigieelarvest.

<strong>Hib-i vaktsiinist ja vaktsineerimisest<br /></strong>Hib konjugeeritud vaktsiini immunogeensus on üle 95 protsendi ja kliiniline efektiivsus on 95-100 protsenti. Täielikult vaktsineeritud lastel esineb invasiivset <em>Haemophilus influenzae</em> b nakkust väga harva. Vaktsiin vähendab ka <em>Haemophilus influenzae</em> bakterite neelukandlust.

Uudsena näeb immuniseerimiskava ette üheaegset vaktsineerimist difteeria- teetanuse- läkaköha ja <em>Haemophilus influenzae</em> b vastu. Selleks on hangitud DTPHib liitvaktsiin TETRAct-Hib. Liitvaktsiinide kasutamisele üleminek edendab oluliselt immuniseerimise ohutust- sest väheneb süstimiste arv ja paraneb laste hõlmatus.

Tervishoiuteenuste osutajaid varustavad DTPHib liitvaktsiiniga Tervisekaitseinspektsiooni kohalikud asutused. Peagi jõuavad meedikuteni ka inspektsiooni ja Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi koostatud selgitused uuele riiklikule immuniseerimiskavale ülemineku kohta.

Tuletaks siinkohal veel meelde- et riikliku immuniseerimiskava alusel immuniseeritakse Eestis kuni 17-aastaseid lapsi kümne nakkushaiguse vastu (vt alltoodud loetelu).

Kõik immuniseerimiskavas ette nähtud vaktsineerimised tehakse lastele tasuta. Vaktsiinide eest tasutakse riiklikust eelarvest ning vaktsiinid jagatakse Tervisekaitseinspektsiooni kaudu tervishoiuteenuste osutajatele.

<br /><strong>AGNES JÜRGENS<br /></strong>Tervisekaitseinspektsiooni avalike suhete nõunik

 

 

<strong><u>Lapsi immuniseeritakse järgmiste nakkushaiguste vastu:</u></strong>

* tuberkuloos;<br /> * poliomüeliit;<br /> * difteeria;<br /> * teetanus;<br /> * läkaköha;<br /> * leetrid;<br /> * mumps;<br /> * punetised;<br /> * B-viirushepatiit;<br /> * <em>Haemophilus influenzae</em> tüüp b.

<em>Allikas: riiklik immuniseerimiskava- Tervisekaitseinspektsioon</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.