Arstidel tuleks enam mõelda varjatud hüpertensiooni peale

Varjatud hüpertensiooniga patsientidel- kellel haiglas leitakse
normaalsed- kuid ambulatoorselt kõrgenenud vererõhu väärtused- on
kõrge risk kardiovaskulaarseks haigestumuseks ja suremuseks-
tutvustab Reuters Health jaapanlaste uuringut.

Valge kitli hüpertensioon endast sellist ohtu ei kujuta.

Uuringu põhiautor dr Takayoshi Ohkubo ütles uudisteagentuurile- et varjatud hüpertensioon on sama ohtlik seisund kui püsivalt kõrgenenud vererõhk ning seda peab avastama ja ravima. “Arstid peavad teadma- et tavalised vererõhu mõõtmised ei pruugi varjatud hüpertensiooni avastada ning tuleb arvestada ka varjatud hüpertensiooni võimalusega- kui patsiendil tekivad organkahjustused hoolimata vastuvõtul saavutatud heast vererõhu ja teiste riskifaktorite kontrollist-” ütles Ohkubo.

Ajakirjas Journal of the American College of Cardiology avaldatud uuring viidi läbi 872 naisel ja 460 mehel- kelle vererõhku monitooriti nii ambulatoorselt kui haiglas. Patsiendid jagati normaalse vererõhu- valge kitli- varjatud ja püsiva hüpertensiooni gruppidesse.

Keskmiselt kümne aasta pikkuse jälgimisaja jooksul oli kardiovaskulaarse suremuse ja ajuinsuldi risk kõrgenenud nii püsiva kui varjatud hüpertensiooni grupis. Risk valge kitli hüpertensiooni korral ei erinenud normaalse vererõhuga inimeste grupist.

Dr Franz H. Messerli ja dr Delia Cotiga USA Columbia ülikoolist tuletasid arstidele meelde- et valge kitli hüpertensioonil on hea prognoos ning seda seisundit võib vaid üle ravida. Varjatud hüpertensioonil on aga palju halvem prognoos ning see võib olla alaravitud. <em>(J Am Coll Cardiol 2005; 46:508-517)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.