LAGLE SUURORG:

Keskenduda kvaliteedile?

<strong>Keskenduda kvaliteedile?</strong>

Käesolevaks ajaks on mitu Eesti tervishoiuasutust osalenud Eesti juhtimiskvaliteedi auhinna konkursil.

Euroopa Kvaliteedijuhtimise Sihtasutus (European Foundation for Quality Management- EFQM) asutati 1989. aastal. Selle missiooniks on olla käivitavaks jõuks Euroopa organisatsioonide püüdlemisel jätkusuutlikkuse poole. Kvaliteediauhind baseerub EFQM täiuslikkuse mudelil (EFQM Excellence Model) ning on Eestis kasutusel kui Eesti juhtimiskvaliteedi auhinna mudel.

<strong>Võrrelda on väga raske<br /></strong>Ühena teiste hulgas osales Eesti juhtimiskvaliteedi auhinna konkursil sihtasutus Tallinna Lastehaigla 2004. aastal. Ja kuigi ei suudetud auhinda saada- tunnustati haiglat püüde eest hinnata oma asutuse juhtimiskvaliteeti. Haigla sai tagasisidet- mis on abiks edasisel kvaliteedi arendamisel.

Samas selgus- et meedikutel on üsna raske võrrelda end muude (tootmis)üksustega.<br /> Tekkis mõte luua tervishoiule oma kvaliteediauhind.

Eesti sotsiaalministeerium on välja andnud kaks tervishoiu kvaliteeti puudutavat määrust (2001. ja 2004. aastal)- kuid kvaliteedi hindamine nimetatud määruste alusel on jäetud rohkem haigla juhtkondade mureks.

<strong>Soomlaste põhimõtted<br /></strong>Tooksin näite Soome Arstide Liidu tegevusest kvaliteediauhinna määramisel- mida on tehtud juba alates 1999. aastast. Alljärgnevalt esitatu on tõlgitud ajakirjast Suomen Lääkärilehti (2005/24/60:2749)- kus on juttu Soome Arstide Liidu (SAL) 2005. aasta kvaliteediauhinnast tulemusliku tegevuse arendamise osas.

SAL määrab kvaliteediauhinna arstide rühmale- arsti juhitavale multiprofessionaalsele rühmale või üksikule arstile. Põhjendustes on vajalik esile tuua kas või osaliselt täide viidud arendusprojekt- mis on toonud kasu tervishoiu toimivusele ja patsientide ravile ning mis on oluliselt parandanud tervishoiuteenuse kvaliteeti ja produktiivsust. Pideva kvaliteediparendamise põhimõtteid järgiv arendusprojekt on kliendikeskne- multiprofessionaalne- süstemaatiline- protsessikeskne- pidevas arengus ning tõendustel põhinev.

Kvaliteediauhinda võib taotleda kas töörühm või arst üksi ja otsuse teeb arstide liidu kvaliteedinõukogu. Kvaliteediauhinna taotlustes peavad ilmnema järgmised aspektid:

1) arendustöö taust ja selle tähendus tervishoiu toimivuse/tervishoiuorganisatsiooni arengu seisukohalt;<br /> 2) plaanipärasus: tööviiside/ instrumentide valiku põhjendatus;<br /> 3) tegutsemisviis;<br /> 4) tulemused (arstiteaduslikud- majanduslikud- tegevuslikud- personalile jne);<br /> 5) tulemuste tähenduslikkus;<br /> 6) ülevaatus: kuidas on hoolitsetud praktikasse juurutamise ning metoodikate regulaarse hindamise ja arendamise eest;<br /> 7) tulemustest teavitamine ja hea eeskuju levitamine.

<strong>Meie oma kvaliteediauhind<br /></strong>Eesti Arstide Liit on teinud tänuväärset tööd meie tervishoiutöötajate töö- ja palgatingimuste eest seismisel.

Võib-olla peaks edaspidi keskenduma tervishoiu kvaliteedi küsimustele ning välja arendama Eesti Arstide Liidu kvaliteediauhinna?

<br /><strong>LAGLE SUURORG<br /></strong>SA Tallinna Lastehaigla kvaliteedijuht

 

<br />  

<strong><u>Kvaliteediauhinda on taotlenud</u></strong>

Eesti Juhtimiskvaliteedi Auhinna* konkursil osalenud tervishoiuasutusi (sulgudes osalemise aasta):

- AS Tallinna Diagnostikakeskus (2000/2001**)<br /> - Erakliinik Dentes AS (2002- 2003)<br /> - SA Pärnu Haigla (2003)<br /> - SA Tartu Ülikooli Kliinikum (2003)<br /> - SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla (2004)<br /> - SA Tallinna Lastehaigla (2004)<br /> - AS Haapsalu Kuurort (2004)<br /> __________________________

* aastani 2003 kandis nimetust Eesti kvaliteediauhind<br /> ** pilootprojekt

<em>Allikas: Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhtimiskvaliteedi arendamise programm</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.