LÜHIUUDISEID

Andres Ellamaa sai PERi  ravijuhiks

1. septembrist kuulub Põhja-Eesti regionaalhaigla (PER) juhatussse Andres Ellamaa- kelle tööülesanded juhatuse liikmena on seotud kliinilise tegevuse juhtimise- ravikvaliteedi tagamise- ravimipoliitika ja teadusalase tegevuse (sh ravimiuuringute) koordineerimisega.<br /> Enne teda vastutas selle valdkonna eest Raul Talvik- kes lahkus juhatusest omal soovil sel suvel- ütles BNSile haigla kommunikatsioonijuht. Põhikirja järgi võib PERi juhatuses olla kuni viis liiget- praegu on neid neli.<br /> Andres Ellamaa (60) on lõpetanud arstiteaduskonna 1968. a. Aastatel 1968-1970 läbis ta kliinilise ordinatuuri neurokirurgia alal ning 1972-1974 aspirantuuri Tartu ülikoolis. Ta on kõrgema kategooria neurokirurg- arstiteaduse kandidaat. Alates 2002. aastast on ta PERi neurokirurgia keskuse juhataja.<br /> Keskerakonda kuuluv Ellamaa on Tallinna Arstide Liidu juhatuse liige ning sotsiaalministeeriumi arstiabi kvaliteedi ekspertkomisjoni ning tervishoiutöötajate pädevusnõukogu liige.

 

<br /><strong>Krka käivitas toetusprogrammi</strong>

Ravimifirma Krka pani augustist käima kõrgvererõhu haigetele mõeldud toetusprogrammi- pakkudes neile ravimit senistest soodsama hinnaga.<br /> Krka Eesti filiaali pressiteates öeldakse- et kõrgvererõhutõbi on üks peamisi riskitegureid südame-veresoonkonna haiguste väljakujunemisel. “Eestis on hüpertooniahaigeid palju ja harvad pole ka juhud- kus patsientidel on diagnoositud hüpertensioon- kuid adekvaatset ravi nad ikka ei saa. Põhjuseid on siin palju- kuid üks olulisem neist on- et vererõhuhaigetel on kaasuvaid haigusi ja pikaaegne ravi vajab igakuiseid rahalisi väljaminekuid.”<br /> Augustist alustas firma toetusprogrammi kõrgvererõhu haigetele- mille käigus retseptiravim Hipres (amlodipiin) on rahaliselt kättesaadavam kõikidele hüpertoonikutele- kes seda ravi igapäevaselt ja pikaaegselt vajavad- edastas Krka Eesti esindus. Patsientidele suunatud soodusprogramm “Tervema elu nimel” kestab aasta lõpuni ja lähemat teavet selle kohta saab firma esindajatelt.

 

<br /><strong>Mai Maddisson pani Eesti muljed lõuendile</strong>

Eesti Tervishoiu Muuseumi saalis avati eelmisel nädalal Austraalias elava eesti arsti ja kunstniku Mai Maddissoni maalinäitus “Peaaegu ka minu”.<br /> Mai Maddisson lahkus Eestist koos emaga ligi 61 aastat tagasi paariaastase tüdrukuna. Uuesti jõudis ta esmakordselt Eestisse kolm aastat tagasi. Siit saadud muljed ja tunded kajastuvadki maalides- millel on kujutatud peamiselt Tallinna- Tartu ja Pärnu vaateid.<br /> Maddisson on Victoria Arstide Kunstnike Liidu sekretär- Victoria Kunstnike Liidu liige ning Doncasteri ja Templestowe Kunstnike Liidu liige. Neli aastat tagasi lõi ta koos 11 kunstnikust sõbraga moodsa kunsti rühmituse “Mixed Palette”.<br />

 

<strong>Endometrioos pälvis internetilehekülje</strong>

Augusti lõpust on avatud veebileht- kust on võimalik hankida teavet tihti esineva- kuid vähetuntud naistehaiguse endometrioosi kohta. Tegu on haigusega- mis on ravitav- kuid ilma arstipoolse abita põhjustab viljatust- valulikku menstruatsiooni ning valu seksuaalvahekorra ajal.<br /> Ravimifirma AstraZeneca toetatavalt veebilehelt <a href="http://www.endometrioos.net">www.endometrioos.net</a> saab lugeda nii sellest- mis on endometrioosi peamised sümptomid ning kuidas seda diagnoositakse ja ravitakse- kui ka selgitusi teemaga seotud sõnavara kohta.<br /> Veebilehe vahendusel saab ühtlasi esitada teemakohaseid küsimusi naistearst Galina Litterile. Endometrioos on tema hinnangul kindlasti aladiagnoositud- samuti nagu krooniline alakõhuvalusündroom.<br /> “Kuna üks viljatuse põhjustest on ka endometrioos- siis on väga oluline probleemi valgustada ja juhtida haigusele tähelepanu- sest neid patsiente on võimalik aidata-” ütles Galina Litter. “Reeglina on viljatuse all kannatavad patsiendid ka väga motiveeritud ja koostööaltid oma ravi suhtes.”<br /> Endometrioos on krooniline haigus- mille puhul emakaõõnt vooderdava limaskesta taoline kude paikneb kolletena väljaspool emakat. Tavaliselt tekivad haiguskolded väikese vaagna sidekoes ja munasarjades. Haiguse peamised sümptomid on alakõhuvalu menstruatsiooni ajal- valu seksuaalvahekorra ajal ning probleemid rasestumisega.<br /> Endometrioosi põeb AstraZeneca Eesti esinduse teatel iga kümnes sünnitamisealine naine. Uuringud on näidanud- et ravi tulemusel võib valust vabaneda kuni 90-95 protsenti patsientidest- võime rasestuda taastub umbes pooltel.<br />

 

<strong>Istuv tööviis ähvardab</strong>

Medicover Eesti korraldatud meditsiinilisest uuringust selgus- et suurt osa istuva tööviisiga alla<br /> 40-aastastest inimestest ähvardavad paarikümne aasta pärast terviseprobleemid- mis võivad viia töövõimetuse või koguni invaliidsuseni- vahendas Postimees Online.<br /> Medicover Eesti töötervishoiuvaldkonna peaarsti Toomas Põllu sõnul on tõeliseks ohuks just nooremate töötajate rohked kaebused- mis viitavad algavatele tõsistele terviseprobleemidele.<br /> “Uuring näitas- et riskigrupiks on just alla 40-aastased- istuva tööviisiga inimesed- mis tähendab- et niivõrd noorte inimeste puhul on mittesekkumisel oodata sümptomite ja probleemide süvenemist-” rääkis Põld. “Kehapiirkonnad- kus suurem osa küsitletutest vaevusi kurdab- reedavad nii probleemide põhjused kui ka võimalikud lahendusvariandid.”<br /> 60 protsenti istuva tööviisiga ametipostidel olevatest inimestest kaebas pidevate valude üle õlavöötme ja nimmepiirkonnas. Põllu sõnul on need tingitud peamiselt stressist- sundasendist- valest rühist- ebasobivast töötoolist ja töölauast ning vähesest füüsilisest aktiivsusest- mis omakorda tingib nii lihaste kui kogu füüsise nõrga konditsiooni.<br /> Vanuseliselt oli tervisega seotud pidevaid vaevusi 72 protsendil alla 40-aastastel ning vaid 28 protsendil üle 40-aastastest isikutest.<br /> Põld kutsus nii töötajaid kui tööandjaid üles asuma tegelema kõige halvema ennetamisega. “Erilise olulisusega on töötingimused - töövahendite ergonoomilisus- samuti ka tööajal rakendatav kindel puhkepauside režiim-” märkis ta.<br /> Oluliselt parem oli füüsilise tööga tegelevate inimeste tervislik konditsioon. Üle-eestiline uuring viidi läbi teenindusasutuses- selles osales kokku 1161 töötajat.<br />

 

<strong>Pärnu tasub arstide ja õdede õppelaenu</strong>

Pärnu linn aitab linna haiglas töötaval 30 noorel tervishoiutöötajal õppelaenu tasuda- vahendas BNS Pärnu Postimeest.<br /> Linna tänavuses eelarves on selleks ette nähtud 100 000 krooni- mis jaotati toetusesaajate vahel. Raha jagati vastavalt sellele- kui palju oli meditsiinitöötajal vaja õppelaenu tagasi maksta. Kõige väiksem toetussumma oli 1442 ja suurim 3571 krooni. Tegemist on ühekordse toetusega- mis kantakse kogu ulatuses toetusesaaja pangakontole.<br /> Linnavalitsuse avalike suhete nõuniku sõnul on tema teada tegemist esimeste väljaspool linnavalitsust töötavate inimestega- kes linnalt õppemaksu tagasimaksmiseks toetust saavad.<br /> Otsuse hakata Pärnu noormeedikute õppelaenu kinni maksma võttis Pärnu volikogu vastu tänavu juunis. Sellise toetuse andmise eesmärgiks on soodustada noorte- kvalifitseeritud erialaspetsialistide tööle tulemist Pärnu haiglasse ning tagada seeläbi kvaliteetse eriarstiabi kättesaadavus Pärnus.<br /> Määruse järgi on toetus ette nähtud Pärnu haiglasse tööle asunud tervishoiutöötajatele- kes on meditsiinilise hariduse omandanud 2000. aastal või hiljem- töötanud Pärnu haiglas vähemalt aasta aega ning kelle elukohaks on rahvastikuregistri andmetel registreeritud Pärnu linn. Toetuse saamiseks tuleb avaldus koos õppelaenu lepingu ja maksegraafiku koopiaga ning Pärnu haiglas töötamise tõendiga esitada linnavalitsusele iga aasta 1. augustiks.

 

<br /><strong>Pealinn tunnustab paremaid</strong>

Tallinna abilinnapea Diana Ingerainen ning sotsiaal- ja tervishoiuameti juhataja Vahur Keldrima andsid Tallinna lastehaigla kardioloogiateenistuse juhatajale Tiiu Jalasele ja kirurgiaosakonna vanemõele Ene Pussile üle preemiad- öeldakse linnavalitsuse pressiteates. Preemia suuruseks on 10 000 krooni.<br /> Ingeraineni sõnul peaks ühiskond senisest rohkem väärtustama arstide ja õdede tööd- seda nii materiaalselt kui hea sõnaga. “Seekordne preemia on oluline selle poolest- et parimatest parimad valis välja haigla. Just nii selgitatakse parimad välja ka teistes Tallinna haiglates-” selgitas ta.<br /> Ingeraineni sõnul ei piirdu linnavalitsus siiski vaid haiglatega- vaid tunnustatakse ka parimat pere-- kiirabi- ja hambaarsti ning kodu- ja kooliõde.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.