MART RIISPERE:

Gastroenteroloogia ja teised

<strong>Gastroenteroloogia ja teised</strong>

Meditsiinis ei ole eriala- mis oleks tähtsam kui ülejäänud. Samas on iga eriarsti jaoks tema eriala kõige tähtsam ja seda püüab igaüks meist ka tõestada. Nii antud juhul ka mina gastroenteroloogina.

Iga eriala tegeleb inimorganismi mingi konkreetse osaga ja selle osa haigustega. Organism on tervik ja tema kõik osad on omavahel seotud- millest on tingitud ka paljud erialati kattuvad probleemid. Enamik sisemeditsiini erialasid on ühe organi kesksed. Gastroenteroloogias (GE) on neid palju: mao-sooletrakt- maks ja sapiteed ning pankreas. Siit tulenebki põhjus- miks GE on tihedalt seotud paljude erialadega.

Sageli jääb gastroenteroloogi osaks ainult diagnoosi püstitamine- sest raviga tegelevad edasi teised - kirurgid opereerivad kasvajaid- sapikive jne. Neid haigeid- kelle raviga tegeleb põhiliselt ainult GE- ei olegi väga palju. Enamik kuulub mitme sisemeditsiini eriala alla.

Näiteks haavandid maos ja <em>duodenum</em>’is on tihti põhjustatud mittesteroidsetest põletikuvastastest ravimitest- mida haige võtab reumatoloogilise või kardioloogilise haiguse tõttu. Mittespetsiifilised soole põletikulised haigused on aga tihedas seoses reumatoloogiaga. Väga sageli esinevate seedetrakti funktsionaalset laadi häirete taga on tihti psühhiaatrilised probleemid- maksa ja soole põletikulised haigused seostuvad aga nakkushaigustega jne.

Samuti seob GE-d teiste erialadega tõik- et gastroenteroloog valdab gastrointestinaalset endoskoopiat ja kõhuõõneorganite ultrahelidiagnostikat ning teeb neid - eelkõige diagnostilisi - protseduure “tellimustööna” raviarsti suunatud haigetele. Samuti teostab gastroenteroloog invasiivsemaid diagnostilisi ja raviprotseduure: maksa ja astsiidi punktsiooni- endoskoopilist seedetrakti verejooksude peatamist- polüüpide eemaldamist- stenooside laiendamist- mehaanilise kolestaasi likvideerimist - ja kõike seda tihedas koostöös kirurgidega.

Nii laiast tegevusvaldkonnast on põhjustatud ka erialasisene spetsialiseerumine. Maksahaigustega tegeleb hepatoloogia (GE ja nakkushaiguste sulam)- pärasoole haigustega proktoloogia (GE- nakkushaiguste ja kirurgia sulam). Üks osa gastroenterolooge tegeleb valdavalt gastrointestinaalse endoskoopiaga- teine osa maksahaigustega- kolmas osa soolehaigustega. Ei ole olemas kõiketeadjat ja kõikeoskajat.

Ka paljudel prekliinilistel erialadel on gastroenteroloogiliste probleemidega pidev kokkupuude. Kõige rohkem patoloogial (nii anatoomia kui ka histoloogia)- immunoloogial (tänapäeval ka kliiniline immunoloogia) ja mikrobioloogial.

Ei saa jätta märkimata- et igapäevane iseenesestmõistetav koostöö on diagnostiliste erialadega - laboratooriumid (immunoloogiat- patoloogiat ja mikrobioloogiat sai juba mainitud) ja loomulikult radioloogia kõigi oma võimalustega.

Küsisin kolleegilt- mida tema arvab- kus on gastroenteroloogia koht tänapäeva meditsiinis. Vastuseks sain- et kusagil sisehaiguste ja kirurgia vahel. Nagu sai juba öeldud- ei ole olemas kõige tähtsamat eriala meditsiinis. Seetõttu arvan- et iga teine eriala võib endale samalaadse või paremagi koha leida.

<br /><strong>MART RIISPERE<br /></strong>SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla vanemarst-gastroenteroloog

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.