Oksüdatiivse stressi ja antioksüdantide mõju tervisele

Antioksüdantide ja oksüdatiivse stressiga on meie organism pidevalt seotud. Seda nii tervisliku toitumise, profülaktika kui ka praktilise meditsiini seisukohalt.

Antioksüdantide ja oksüdatiivse stressiga on meie organism pidevalt seotud. Seda nii tervisliku toitumise- profülaktika kui ka praktilise meditsiini seisukohalt. Siit tuleneb ka eluline vajadus neist protsessidest arusaamiseks.

<strong>Mis on oksüdatiivne stress?<br /></strong>Tegu on olukorraga- kus oksüdatiivsete stressorite ja antioksüdantide omavaheline tasakaal on häiritud ning ülekaalus on stressorid. Teatud lühiajaline mõõdukas hästi kontrollitud oksüdatiivne stress meie organismis on normaalne nähtus. See on vajalik näiteks kaitsemehhanismide käivitamiseks organismis tõsisemate probleemide kõrvaldamiseks.

Samas on kestev sügav oksüdatiivne stress südame- ja veresoonkonna haiguste- kasvajate- suhkurtõve- reumatoidartriidi jt haiguste tekkemehhanismis üks oluline komponent.

<strong>Oksüdatiivsed stressorid<br /></strong>Oksüdatiivse stressi tekitajaid nimetatakse oksüdatiivseteks stressoriteks. Inimese jaoks on nendeks mitmed raskemetallid- näiteks raud- vask- plii- elavhõbe- kaadmium- vanaadium- tina- aga ka radioaktiivne- ultraviolett- ja mikrolaineline kiirgus- samuti mitmed ravimid (paratsetamool- aminopüriin jt)- osa antibiootikume (adriamütsiin- bleomütsiin- mitomütsiin C jt). Oksüdatiivsete stressorite hulka kuuluvad ka reaktiivsed hapniku vormid- sh vabad radikaalid.

Viimase näite puhul avaldub ilmekalt hapniku mitmekülgne mõju. Hapniku kasutamine kindlustab meie kiire ja energeetiliselt efektiivse ainevahetuse- kuid samas peab meie organism pidevalt hoidma hapniku üliaktiivsete vormide hulka kindlal tasemel. Et enamik oksüdatiivseid stressoreid toimib üldjuhul vabade radikaalide tekitamise kaudu- siis räägib meedia enamasti just vabadest radikaalidest.

<strong>Vabad radikaalid<br /></strong>Vabad radikaalid on elektroni loovutanud molekulid või nende osad. Kuna elektronil pole paarilist (tavaliselt liiguvad elektronid ümber aatomi tuuma paarikaupa)- on vabad radikaalid ülireaktiivsed.<br /> Ehkki nende eluiga on lühike- põhjustavad nad radikaalide puhangu: iga vaba radikaal tekitab omakorda uusi vabu radikaale.

Vabadel radikaalidel on kaks palet. Väikestes hästi reguleeritud ja kontrollitud kogustes toodab inimkeha neid pidevalt- sest paljude elutähtsate protsesside (biomembraanide uuenemine- geneetilise ja muu info ülekanne- organismi kaitsmine kahjulike mikroorganismide vastu- kehavõõraste ainete kahjutuks tegemine jne) läbiviimiseks on nad asendamatud. Seega pole vabade radikaalide täielik eitus organismis mitte mingil juhul õigustatud.

Miks siiski pööratakse vabadele radikaalidele nii suurt tähelepanu? Selle põhjuseks on asjaolu- et kestev kontrollimatu oksüdatiivsete stressorite- sh vabade radikaalide teke ja mõju põhjustavad tugeva kahjuliku oksüdatiivse stressi- mis tingib lipiidide- valkude ja nukleiinhapete oksükahjustusi- olles paljude haiguste üheks põhjuseks.

Terve rea haiguste puhul nagu ateroskleroos- infarkt- suhkurtõbi- reumatoidartriit- kasvajad- Alzheimeri tõbi- parkinsonism- aga ka enneaegse vananemise puhul on üheks väga oluliseks põhjuseks just kestev ülemäärane sügav oksüdatiivne stress.

<strong>Antioksüdandid kontrollivad<br /></strong>Antioksüdandid on ühendid- mis kontrollivad ja reguleerivad inimkehas oksüdatiivsete stressorite tööd. Organismis töötab ühtne antioksüdatiivne regulatoorne süsteem- mille liikmeskond jaotub sõltuvalt töökeskkonnast kaheks. Lipiidses keskkonnas töötavad vitamiinid E ja Q ning beeta-karoteen jt. Veekeskkonnas toimivad vitamiin C- mitmed vereplasma valgud- kusihape- peptiidne glutatioon- antioksüdantsed ensüümid (superoksiidi dismutaas ehk SOD jt).

Viimastel aastatel on rohkem tähelepanu pööratud just antioksüdantse toimega ensüümidele- millest üks olulisem ongi SOD. Nagu ensüümi nimetuski reedab- on tema põhiülesandeks pidevalt tekkivate superoksiidi vabade radikaalide muundamine kahjutumateks ühenditeks- millega edasi tegelevad juba teised ensüümid. Seega on SOD selles ensüümideahelas esmane kaitsesüsteem.

Lisaks rakusisesele töökohale töötab SOD ka rakuväliselt- kaitstes rakke pindkahjustuste eest.<br /> Selline terviklik antioksüdantne kaitsesüsteem- milles SOD on väga kaalukal kohal- on piisavalt võimas ja peaks tagama vabade radikaalide taseme hoidmise organismile vajalikul tasemel- kontrollides/reguleerides nende teket.

<strong>Loomulik kaitse vajab tuge<br /></strong>Paraku on paljude inimeste elulaad ja -keskkond nüüdisajal selline- mis paneb organismi antioksüdantse kaitsevõime väga tugeva surve alla: näiteks suitsetamine või kehavõõraste ühendite üha suurenev tarbimine toidu ja kosmeetikavahenditega. Lisanduvad ka keskkonnaprobleemid nagu osoonikihi hõrenemine- keskkonna üldine saastumine jne.

See kõik koormab organismi antioksüdantset kaitsesüsteemi ning võib viia kestva tugeva oksüdatiivse stressi tekkele. Tagajärgedeks on biomolekulide- rakkude ja kudede tõsised kahjustused ning üks väga oluline põhjus mitme haiguse ja kiire vananemise jaoks ongi käes.

Seetõttu toimuvadki maailmas mitmekülgsed teadustööd- et arendada nii antioksüdantide täpselt sihtmärgistatud kasutamist kui ka luua uusi tõestatud toimega preparaate. Tööd käivad nii vitamiinide- mikroelementide kui ka ensüümide tasandil. Mitmed viimase aja korralikult disainitud uurimused on näidanud- et sellised preparaadid ja nende oskuslik kasutamine võivad anda olulise lisaväärtuse organismi kaitseks komplitseeritud tingimustes.

<br /><strong>MIHKEL ZILMER<br /></strong>meditsiinilise biokeemia professor

<strong>URMAS KOKASSAAR<br /></strong>biokeemia magister

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.