Britid ei näe suurt efekti lennureisijate kontrollis

Lennureisijate uurimine SARSi ja gripi suhtes ei hoia ilmselt ära haiguste levimist maailmas, arvavad BBC ja Reutersi teatel Briti tervishoiueksperdid.

Lennureisijate uurimine SARSi ja gripi suhtes ei hoia ilmselt ära haiguste levimist maailmas- arvavad BBC ja Reutersi teatel Briti tervishoiueksperdid.

Suurema SARSi- või gripipuhangu korral on lennureisijad haiguse kõige tõenäolisemad levitajad teistesse maadesse. Skriiningu kasulikkust epideemia korral hinnanud Suurbritannia tervisekaitseameti (HPA) uurijate arvates ei suudetaks lennureisijate kontrollimisega avastada nii palju haigestunuid- et sellest suurt tulu tõuseks.

SARSi puhul on inkubatsiooniperiood liiga pikk (5-12 päeva)- et tervisekontroll enne leidu garanteeriks viirusekandjate tuvastamise. Gripiviirus on aga nakkav juba kuni kaks päeva enne sümptomite ilmnemist.

“Avastatud viirusekandjate arvu poolest oleks lennureisijate kontrollimise kasu üsna väike-” ütles HPA-s nakkushaigustega tegelev dr Richard Pitman.

Ajakirjas British Medical Journal avaldatud raport põhineb eeldusel- et lennureisijate kontroll võetaks ette lähtekohas. Silmnähtavalt haigetel inimestel oleks seega reisile lubamine välistatud.

Teadlased võtsid haiguste inkubatsiooniperioodid arvesse ka lennureisijate proportsiooni arvutamisel- kellel ilmneksid sümptomid lennureisi ajal sajakonnast lähtekohast Suurbritanniasse.<br /> Kümnetunnise lennu ajal Ida-Aasiast tekiksid SARSi sümptomid maksimaalselt 21 protsendil nakatunutest- Euroopast lennates vaid kolmel protsendil. Gripisümptomid tekiksid nakatunud inimesel kümnetunnise lennu jooksul 50-protsendise tõenäosusega.

Kõige mõistlikum oleks kontrollida Kaug-Idast- Austraaliast ja Aasiast pärit reisijate tervist- kirjutavad raporti autorid. Isegi sel juhul oleks skriiningu tundlikkus neis piirkondades liiga madal.

Tervishoiuministeeriumi esindaja kinnitusel on nad teadlikud sellest analüüsist ning võtavad seda plaanide koostamisel arvesse.

Ministeerium kavatseb vajadusel kontrollida küll riiki saabuvaid reisijaid- kuid see on ainult üks osa tegevuskavast - väga tähtis roll haiguste leviku takistamisel on viirusevastastel ravimitel ja vaktsiinidel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.