Diabeeti sureb maailmas rohkem inimesi kui arvatud

Arvutused diabeedist põhjustatud surmade kohta annavad alust oletada, et tegemist võib olla maailmas ühe juhtiva surmapõhjusega. 2000. a suri diabeeti ekspertide hinnangul 2,9 miljonit inimest, mis on kolm korda rohkem kui varem arvatud.

Arvutused diabeedist põhjustatud surmade kohta annavad alust oletada- et tegemist võib olla maailmas ühe juhtiva surmapõhjusega. 2000. aastal suri diabeeti ekspertide hinnangul 2-9 miljonit inimest- mis on kolm korda rohkem kui varem arvatud- kirjutab Reuters Health.

“Diabeet on oluline tööeas täiskasvanute surmapõhjus- seda ka vaesemates riikides- kus suhkurtõbe ei peeta sageli rahvatervise probleemiks-” ütles vastava analüüsi koostamist korraldanud Maailma Terviseorganisatsiooni WHO ekspert dr Gojka Roglic. Seda fakti ei arvestata Roglici tähelepanekul riiklikes ja rahvusvahelistes raportites- mida kasutatakse vahelesegamismeetodite ja ressursside jagamise planeerimises.

Ajakirjas Diabetes Care avaldatud uuringus märgivad Roglic ja kaastöölised- et enamasti toetuvad maailma surmapõhjuste statistikad surmatunnistustel toodud põhjustele. Sel lähenemisel on siiski puudusi ning välja on töötatud mitmeid keerukamaid meetodeid- hindamaks surevust täpsemalt aidsi- tuberkuloosi ning teistesse haigustesse- kuid mitte diabeeti.

Diabeedist põhjustatud surmade arvu hindamiseks kasutasid uurijad arvutis loodud mudelit- mis hindas haiguse mõju mitmel eri moel. Teadlaste arvutuste järgi suri aastal 2000 maailmas kokku 7-5 miljonit diabeeti põdevat inimest - 4-6 miljonit teistesse põhjustesse ning 2-9 miljonit suhkurtõvesse. Viimastest omakorda miljon surma leidis aset arenevates riikides.

Surmapõhjustest moodustas diabeet väikseima osa 2-4 protsendiga vaesemates Aafrika riikides ning Kambodžas- Laoses- Myanmaris ja Vietnamis; suurima osa Araabia poolsaarel 9 ning Ameerika maailmajaos 8-5 protsendiga.

Kogu maailmas moodustas diabeet surmapõhjustest 5-2 protsenti. Varem on WHO statistika hinnanud suhkurtõvest põhjustatud surmade osakaaluks 1-7 protsenti aastal 2002.

Uuendatud hinnanguid vaadeldes järeldavad teadlased- et kogu maailmas on diabeet surmapõhjustest ilmselt viiendal kohal.

Seattle’i Washingtoni ülikooli teadlane dr Edward J. Boyko kirjutas oma kommentaaris- et uuring näitab tähtsat suundumust teemat puudutavates arengutes. “Paremad andmed ja põhjalikumad analüüsid peaksid varsti parandama meie arusaamist diabeedi mõju kohta surevusele maailmas-” arvas Boyko.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.