Foolhappe lisamisest toidule tõuseb kasu

B-vitamiini tase USA elanike vereproovides on 1998. aastal käivitunud teraviljatoodete foolhappega rikastamise kampaania tulemusena oluliselt tõusnud.

B-vitamiini tase USA elanike vereproovides on 1998. aastal käivitunud teraviljatoodete foolhappega rikastamise kampaania tulemusena oluliselt tõusnud- teatab Reuters Health.

Toiduainete- ja Ravimiameti FDA programmist on kasu saanud kõik elanikkonna kihid- selgub ajakirjas American Journal of Clinical Nutrition ilmunud uuringust. Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskuste CDC arsti- uuringut juhtinud dr Christine M. Pfeifferi arvates on foolhappega rikastamine heaks näiteks- kui lihtsalt ja odavalt saab parandada vitamiini saadavust terves populatsioonis.

Pfeiffer analüüsis koos kaastöölistega uuringust NHANES saadud andmeid inimeste seerumi ja erütrotsüütide folaadi- seerumi vitamiin B12 ning vereplasma homotsüsteiini ja metüülmalonüülhappe kontsentratsioonide kohta enne ja pärast teraviljasaaduste foolhappega rikastamise alustamist.

Aastateks 1999-2000 oli seerumi foolhappe tase vereproovides oluliselt tõusnud (seerumis 12-5-32-2 nmol/l- erütrotsüütides 392-625 nmol/l). Seerumi vitamiin B12 tase tõusis vähe- 244 kuni 359 pmol/l. Muutused olid jälgitavad nii meeste kui naiste ning kõigi etniliste gruppide- välja arvatud mustanahaliste seas.

Seerumi madala foolhappe taseme (alla 6-8 nmol/l) esinemissagedus langes paari aasta jooksul<br /> 16-lt 0-5 protsendini- lapsesaamiseas naistel 20-lt 0-8 protsendini. Sarnast langust nähti erütrotsüütide madala foolhappe juures.

Kõrge seerumi foolhappe taseme (üle 45-3 nmol/l) esinemine tõusis 7-lt 43 protsendini väikelaste ning 38 protsendini vanemate inimeste hulgas. Vaid viiel protsendil USA elanikel olid plasma homotsüsteiini tasemed üle 13 µmol/l ning kahel protsendil kõrgenenud metüülmalonüülhappe tase.

Foolhappeprogrammist võib Pfeifferi arvates oodata lisaks neuraaltoru defektide vähendamisele kasu ka südame-veresoonkonna haiguste puhul- kuna foolhape vähendab homotsüsteiini taset veres. Järeldusi on veel vara teha- foolhappega rikastamise efektide selgitamiseks tuleb Pfeifferi sõnul jätkata vereanalüüside uuringuid.

Kohustuslik foolhappe lisamine võib olla kõige tähtsam teaduslikult põhjendatud vahelesegamine toitumisse ja rahvatervisesse viimaste aastakümnete jooksul- arvab dr Irwin H. Rosenberg Bostoni Tuftsi ülikoolist oma kommentaaris.

Tervishoiupoliitika otsustajatel maailma riikides peaks Rosenbergi meelest olema alati kindel kava- kuidas toiduainete lisanditega rikastamise efektiivsust ja turvalisust hinnata. <em>(Am J Clin Nutr 2005;82:279-280-442-450)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.