Kooliõed planeerisid seminaril uut aastat

Mullu sügisel valminud koolitervishoiuteenuse tegevusjuhend keskendub õpilaste terviseedendusele nii individuaalse, rühmatöö kui keskkonna mõjutegurite kontrollimeetodite abil.

Möödunud aasta sügisel valmis Eesti Haigekassa tellimusel koolitervishoiuteenuse tegevusjuhend. Antud juhend keskendub õpilaste terviseedendusele nii individuaalse- rühmatöö kui keskkonna mõjutegurite kontrollimeetodite abil.

Augustikuu teisel nädalal kogunes 21 kooliõde üle Eesti Pärnumaale kolmepäevasele seminarile. Osavõtjaid oli Valgast Hiiumaani ning kahjuks jäi suur hulk huvilisi veel varupingile kursuse kordumist ootama.

<strong>Eelnes ankeetküsitlus<br /></strong>Koolitus oli üles ehitatud kooliõdede hulgas läbi viidud ankeetküsitluse tulemustest lähtuvalt. Nimelt selgus küsitlusest- et seni on kooliõe töö keskendunud patoloogia otsimisele ja faktide kogumisele. Vähem nähakse üldisi terviseriske ja nende ennetamisvõimalusi koolikeskkonnas.

Veel selgus uuringust- et kooliõde vajab lisateadmisi individuaalseks tegevuseks õpilasega ja kitsamaid tegevusjuhendeid konkreetsete probleemide lahendamiseks ning arendamist vajab analüüsioskus kogutud andmete põhjal järelduste tegemiseks.

Eesmärgiga kaasa aidata uue tegevusjuhendi praktikasse rakendumisele- leidis seminaril käsitlemist kolm teemat:<br />  * kooliõe töö planeerimine lähtuvalt uuest tegevusjuhendist;<br />  * terviseedendus koolis kooliõe eestvedamisel;<br />  * Õedusprotsessi rakendamine riskirühma õpilastega tegelemisel.

<strong>Aktiivsed õpimeetodid<br /></strong>Seminaril kasutati aktiivseid õpimeetodeid- seeläbi said kooliõed ise arutada- vaielda ja sõnastada uusi seisukohti ning pakkuda lahendusi oma töö efektiivsemaks ja huvitavamaks muutmiseks. Õpiti sõnastama eesmärke- planeerima aega ja nägema õpilase muresid- millega tervisekabinetti pöördutakse.

Peamisteks koolitajateks antud seminaril olid Tatjana Oolo Tartu Ülikooli Kliinikumist ja Kädi Lepp Tervise Arengu Instituudist- kes andsid endast parima- et kooliõed saaksid uuele kooliaastale vastu minna rohkete ideede ja konkreetse tööplaaniga.

Tagasiside seminarile oli väga positiivne. Lisaks uutele oskustele ja teadmistele peeti oluliseks omavahelist tutvumist- võimalust kogemusi vahetada ja üksteiselt õppida. Uueks eesmärgiks seati kindlasti kohtuda aasta pärast- et selgitada- kuidas uue tööplaani elluviimine õnnestus.

Vahepeal aga loodetakse kohtuda Eesti Õdede Liidu lasteõdede seltsingu üritustel. Nimetatud organisatsioon loob kooliõdedele võimaluse saada kokku sagedamini kui harvadel koolitustel ja ise kaasa rääkida tuleviku tegemiste planeerimisel. Õnneks on samasisulist koolitust oodata juba sügisesel koolivaheajal Tervise Arengu Instituudi ja Eesti Õdede Liidu koostööl. Täpsemat infot koolituse kohta saab veebilehelt www. ena.ee.

<strong>Haigekassa toetab<br /></strong>Siinkirjutaja soovib ühtlasi tänada Sirje Vaaski Eesti Haigekassast- kes ei pea tähtsaks vaid dokumentide olemasolu- vaid ka nende rakendumist praktikas. Eelpool kirjeldatud seminar pani punkti eelmisel aastal alanud projektile- mis keskendus koolitervishoiuteenuse tegevusjuhendi rakendamisele praktikas ja mille elluviijaks oli õdede liit.

Teadaolevalt valmivad peagi haigekassa toetusel ka kitsamad tegevusjuhendid- mida kooliõed ise kõige tähtsamateks pidasid. Seega muutub kooliõe töö konkreetsemaks ja kindlasti ka tulemuslikumaks.

<br /><strong>TIINA TÕEMETS<br /></strong>Eesti Õdede Liidu juhatuse liige- koolituskeskuse juhataja

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.