Problemaatilise õlaliigese kursus

Eesti Artroskoopia ja Sporditraumatoloogia Seltsi ja Suomen Olkakirurginen Yhdistyse eestvõtmisel korraldati 9.–10. septembrini Pärnus hotelli Strand konverentsisaalis ning vastvalminud modernses Pärnu haiglas teaduslik-praktiline konverents “Õlaliigese artroskoopiakursus”.

Õlavalu on maailmas elanikkonna üks sagedasemaid vaevusi. Erinevate uuringute alusel on õlavaevustega ortopeedi poole pöörduvate patsientide arv sageduselt teisel kohal seljavaevuste järel ning see läheneb ühes aastas kogu Eesti rahva arvule.

Eesti Artroskoopia ja Sporditraumatoloogia Seltsi (EASTS) ja Suomen Olkakirurginen Yhdistyse eestvõtmisel korraldati 9.-10. septembrini Pärnus hotelli Strand konverentsisaalis ning vastvalminud modernses Pärnu haiglas teaduslik-praktiline konverents “Õlaliigese artroskoopiakursus”. Sellest võttis osa 121 ortopeedi- kirurgi ja taastusravi spetsialisti.

<strong>Taastusravi vajalikkus<br /></strong>Kursuse taolise koosseisu tingis asjaolu- et tänapäevase tehnoloogia arengu taustal perspektiivses väheinvasiivses artroskoopilises kirurgias on mõeldamatu heade tulemuste saavutamine ilma operatiivsele ravile järgneva süsteemse ja kvalifitseeritud taastusravita.

Kursuse töösse oli ekspertidena kaasatud Soome juhtivaid artroskoopia ning taastusravi spetsialiste: Harri Heliö- Eero Hyvärinen- Ilkka Antti-Poika- Esko Kaartinen ning Mikael Allenius.

<strong>Enim arenev valdkond<br /></strong>Kursuse avaettekande pidas Eesti artroskoopiasuuna rajaja Kaidu Meitern- kes alates 1989. aastast seda valdkonda arendades on loonud oma koolkonna- kust on välja kujunenud hulgaliselt võimekaid noori spetsialiste. Dr Meitern andis ülevaate õlaartroskoopiast kui tänapäeval kõige enam arenevast artroskoopia valdkonnast.

Esimese teadaoleva artroskoopilise õlaliigese operatsiooni teostas 1982. aastal dr L. Johnson USAs. Eestis tehti esimene artroskoopiline õlaoperatsioon aastal 1992 Viimsi kolhoosi tervisekeskuses ning esimene rekonstruktiivne õlaliigese artroskoopiline lõikus koos Soome spetsialistidega aastal 1995.

Viimase kahe aasta jooksul on Eestis tehtud ligi 300 õlaliigese artroskoopilist operatsiooni- 2004. aastal oli neid 153. Samal ajal Soomes- kus elanike arv on 5-2 miljonit- teostati ainuüksi 2003. aastal 3984 taolist operatsiooni. Kui neid arve võrrelda- siis selles valdkonnas on väga lai tööpõld ees - sama operatiivse aktiivsuse juures võiks Eesti analoogsete operatsioonide arv olla aastas ca 1000 ehk vahe on umbes seitsmekordne.

Kindlasti mõjutab neid numbreid finantsvahendite ning kvalifitseeritud kaadri nappus. Seetõttu avaldas ettekandja lootust- et käesolev kursus annab tõuke õlaliigese artroskoopilise kirurgia arengule. Lisaks artroskoopia- ja taastusravi spetsialistide koolitamisele tuleks kindlasti enam teavitada ka teiste valdkondade arste- eriti reumatolooge ja perearste- ning harida üldsust nii õlaliigesehaiguste ennetuse kui ka ravi küsimustes.

Kursuse järgnevad ettekandjad käsitlesid õlaartroskoopia teoreetilis-praktilisi valdkondi. Värske meditsiiniteaduste doktor Mati Merila tutvustas detailselt õlaliigese anatoomiat- mis hõlmas ka tema doktoritöö teemat. Armin Heiman tõi välja meetodid õlaliigese patoloogia diagnoosimiseks- Madis Rahu selgitas õlaliigese artroskoopilise kirurgia põhiseisukohti ja selle teostamiseks vajalikku instrumentaariumi-aparatuuri.

Taastusravi poolelt toetasid jõuliselt esimest sessiooni Jelena Jürgel- kes käsitles funktsiooni hindamist õlaliigese patoloogiaga patsientidel- ning Egle Seppo- kes tutvustas õlaliigese taastusravi põhiprintsiipe.

Järgneval kahel sessioonil käsitleti täpsemalt erinevaid sagedamini esinevaid operatiivset ravi vajavaid õlaliigese haigusseisundeid. Ülevaatlikud ettekanded diagnostikast ja ravist esitasid Armin Heiman teemal “Külmunud õlg - Frozen Shoulder”- Tauno Kalvet “Õlaliigese pitsumise sündroom” ning Madis Rahu “Rangluu-abaluu liigese patoloogia”. Emotsionaalselt astus üles Taavi Toomela- kes käsitles õlaliigese traumaga patsiendi ravistrateegiat.

Soome poolt lisasid teavet Eero Hyvärinen ja Ilkka Antti-Poika- kes käsitlesid põhjalikult vastavalt õlaliigesese eesmist ebastabiilsust ning õlavarre kakspealihase patoloogia diagnostikat ja operatiivset ravi.

Kursuse esimese päeva viimane sessioon- mida juhatas Egle Seppo- käsitles eelpool toodud õlaliigese patoloogiate ning nende operatiivse ravi järgse taastusravi strateegiaid ja seisukohavõtte.

<strong>Selts sai esimese auliikme<br /></strong>Kursusest osavõtjad järgisid taastusravi põhitõde- kus suurele pingutusele peab järgnema täisväärtuslik taastumine. Nii kogunesid nad päeva lõpuks taastuma Ammende villasse- kus tunnustati Eesti artroskoopia suurt teoreetilis-praktilist toetajat dr Esko Kaartineni- keda austati Eesti Artroskoopia ja Sporditraumatoloogia Seltsi esimese auliikme mälestusplaadiga.

Kursuse teine päev veedeti Pärnu haiglas- kus toimusid teoreetilised loengud õlaliigese ebastabiilsuse ning õlaliigese pöörajalihase manseti (rotator cuff) kahjustuse diagnostika ja ravi teemadel.

<strong>Euroopa üks tippkirurge<br /></strong>Eelmainitud teematika ettekandjaks ja hiljem näidisoperatsioonide teostajaks oli Euroopa üks tunnustatumaid ja aktiivsemaid õlaliigese artroskoopiakirurge Harri Heliö- kes teeb aastas ligi 600 õlaliigese artroskoopilist lõikust. Kursusest osavõtjad said jälgida kogenud Soome ortopeedi operatiivset tehnikat ning tõdeda Pärnu haigla operatsioonisaali head tehnilist varustust.

Kahe päevaga said kursusest osavõtjad sisuka ülevaate õlaliigese artroskoopilisest kirurgiast ning sellele järgnevast taastusravist. Põhiraskus elavat huvi leidnud kursuse organiseerimisel  oli EASTSi presidendil Madis Rahul. Kursust toetasid Berlin-Chemie- Oriola- Olympus- Strorz- Mölnlycke- Arthrex- Arthromed- DePuy Mitek- Semetron- Magnum Medical ning Eesti Ortoosikeskus.

<br /><strong>HANNES HAAVEL<br /></strong>Eesti Artroskoopia ja Sporditraumatoloogia Seltsi juhatuse sekretär

 

<br />  

*******************

<em><br /> Ülevaade “Õlaliigese artroskoopia” kursuse ettekannetest on Eesti Artroskoopia ja Sporditraumatoloogia Seltsi interneti koduleheküljel</em><a href="http://www.artroskoopia.ee"><em>www.artroskoopia.ee</em></a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.