Toidulisand täiendab tavatoitu

Toiduseadus ütleb, et toidulisand on toitainete või muude toitainelise või füsioloogilise toimega ainete kontsentreeritud allikaks. Toidulisandi kasutamise eesmärk on tavatoitu täiendada.

Toiduseadus ütleb- et toidulisand on toitainete või muude toitainelise või füsioloogilise toimega ainete kontsentreeritud allikaks. Toidulisandi kasutamise eesmärk on tavatoitu täiendada.

Kui inimene sööb tasakaalustatult ja mitmekülgselt- kindlustab ta organismi vajalike toitainetega. Ehk teisisõnu - kui süüa puu- ja köögivilju- marju- piima ja piimatooteid- täisteraviljatooteid- kala- ja linnuliha- eelistada väherasvaseid ja vähesoolaseid toiduaineid ning valmistada toitu tervislikult- kindlustab see kõik organismile piisava toiduenergia. Sel juhul ei ole toidulisandite tarbimine vajalik.

<strong>Kes ja mida võiks lisaks võtta<br /></strong>Kuid elus võib esineda olukordi- mil organism ei saa toiduga kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid - näiteks kui esinevad probleemid soolestikuga- söögiajad on ebakorrapärased või toit ühekülgne. Ka nakkushaigused koos antibiootikumikuuriga võivad mikrotoitainete tarbimist või kättesaadavust organismis alandada. Siis on toidulisandite tarbimine kasulik või isegi hädavajalik.

Mikrotoitainete lisatarbimine on soovitav näiteks nendel inimestel- kes tarbivad kas äärmiselt vähe või hoopis palju toiduenergiat. Näiteks alla 1000 kcal päevas tarbimise korral jääb vitamiinide ja mineraalainete kogus alla soovitatavat taset. Samas ka näiteks suure füüsilise koormuse juures  üle 6000 kcal päevas tarbides ei pruugi organism kõike vajalikku omastada.

Kuid toidulisandeid võib võtta ka profülaktikaks- näiteks ülemiste hingamisteede infektsioonide ennetamiseks (vitamiin C)- füüsilisest koormusest tingitud põletike vastu (vitamiin E- asendamatud rasvhapped)- stressi vastu (vitamiinid C- E; seleen- vask- mangaan- karotinoidid).

Vitamiinide ja mineraalainete lisatarbimine toidulisanditena peab kindlasti toimuma arsti soovitusel ja järelevalve all. Ülemäärane rasvlahustuvate vitamiinide tarbimine (vitamiinid A- E- D) võib olla toksiline. Viimased uuringud on pööranud tähelepanu vesilahustuvate vitamiinide megadoosidele- mis näitavad- et niatsiin- C-vitamiin- tiamiin- B6-vitamiin- folaat- ja pantoteenhape võivad samuti olla toksilised. Näiteks C-vitamiini megadooside pikaajaline tarbimine on seostatav põiekivide tekkega ja vase nõrgema imendumisega. B6-vitamiini megadoosid võivad põhjustada neuropaatiat.

Ohutud pole ka mineraalainete megadoosid: näiteks ülemäärane tsingi tarbimine võib pärssida vase imendumist koos sellega kaasneva aneemiaga- samuti kõrge tihedusega lipoproteiidide ringluse vähenemise. Raua lisatarbimine on lubatud ainult kliiniliselt diagnoositud aneemia puhul.

<strong>Registreerib inspektsioon<br /></strong>Eesti turule tuleb järjest uusi toidulisandeid ja nii mõnedki neist lubavad lausa otsesõnu tugevdada tervist ning vältida või ravida haigusi. Kuid toidulisandile nagu toidulegi ei tohi omistada tervist mõjutavat toimet ehk meditsiinilisi väiteid - ainult Ravimiametil on õigus otsustada ning määratleda- kas toode on ravim või mitte.

Toidulisandeid võib müüa (nagu kõiki teisi toiduaineid) ainult tunnustatud ja kauplemisluba omavates toidukäitlemisettevõtetes. Kui tervist mõjutava väitega toodet müüakse toidukaupluses- on see ravimiseaduse rikkumine- millest tuleb teavitada Ravimiametit. Ka ei tohi toidulisandit müüa apteegis- mis on toidukäitlejana tunnustamata. Toiduseadus näeb ette- et toidulisandi esmakordsel turuleviimisel peab turuleviija sellest teavitama Tervisekaitseinspektsiooni hiljemalt turuleviimise päeval. Inspektsioonis registreeritud toidulisandite nimekirja leiab veebilehelt <a href="http://www.tervisekaitse.ee">www.tervisekaitse.ee</a>.

Inspektsiooni saadetud teatiste järgi on viimastel aastatel Eestisse toodud üle 900 nimetuse toidulisandeid kokku 33 riigist. Ligi pool (495) registreeritud lisanditest on pärit EL riikidest ja 470 teistest riikidest. Turule jõudnud toidulisanditest 30 on toodetud Eestis (Tallinna Farmaatsiatehase AS- OÜ Massuno- OÜ Vipis- OÜ Swipe Eesti).

Tänavu suvel sai Tervisekaitseinspektsioon kaks kaebust Hiina päritoluga toidulisandite kohta- mis tekitasid tarvitajatel halba enesetunnet. Toidulisandite tootja oli Tianjin Tianshi GroupCo Ltd- neid müüs Tianshi Eesti OÜ. Pärast uurimist selgus- et ühe toidulisandi - Tianshi Antilipemic Tea - oli Ravimiamet määratlenud ravimite hulka kuuluvaks. Toidulisandeid müüdi tervisekaitsetalituse poolt tunnustamata müügipunktis- müüdavad tooted olid inspektsioonis registreerimata.

Tianshi Eesti OÜ juhatuse liige sai tervisekaitseametnikelt karistada selle eest- et korraldas toidulisandi müüki tunnustamata ettevõttes. Ka müügikoha tegevus peatati. Tarbijakaitseamet- Ravimiamet ja kohalikud tervisekaitsetalitused said Tervisekaitseinspektsioonilt kirja selle kohta- et toidulisandina võib turul ringelda ravim- mis kuulub müügilt kõrvaldamisele.

<strong>Imetegusid ei maksa oodata<br /></strong>Tervisekaitseinspektsioon soovitab toidulisandite ostmisel ja tarbimisel olla tähelepanelik. Esiteks ei tohiks lasta ennast mõjutada libekeelsetel reklaamidel ja oodata toidulisanditelt mingeid imetegusid (nt kiiret kõhnumist).

Teiseks ei tohiks toidulisandeid osta selleks mitte ette nähtud kohtadest- tavaliselt on need ka Tervisekaitseinspektsioonis registreerimata.

<br /><strong>NATALJA VALTER<br /></strong>Tervisekaitseinspektsiooni peaspetsialist

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.