Vöölt mõõda südametervist

27 riigis tänavu tehtud uuring näitas- et kuus arsti kümnest
peavad kõhupiirkonna rasvumist oluliseks südamehaiguste
riskiteguriks- teatas Toomas Zupping Sanofi-Aventise Eesti
filiaalist. Paraku teab vaid väike osa inimestest- kui suur on see
vööümbermõõt- mis nad juba südamehaiguste riskigruppi paigutab.
Vähem kui iga viies patsient oskab oodata vööümbermõõdu mõõtmist
arsti juures.

<strong>Odav ja lihtne riski määrata<br /></strong>Uuring nimega “Shape of the Nations” (“Rahvuste kehakuju”) viidi läbi 27 riigis 2005. aasta juulikuus. Uuringusse kaasati nii südamehaiguste riskigruppi kuuluv tavaelanikkond kui ka esmatasandi arstid- et kontrollida nende teadmisi liigsest kõhupiirkonna rasvaladestusest tingitud südamehaiguste kohta.

Maailma Südameföderatsiooni teadusliku nõuandekomisjoni eesistuja professor Sidney Smithi sõnul näitavad uuringu “Shape of the Nations” tulemused- et südamehaiguste kui maailmas põhiliste surmapõhjuste riski vähendamiseks tuleb teha põhjalikku koolitustööd ja rakendada aktiivset lähenemisviisi. Ta lisas- et vööümbermõõdu mõõtmine on odav ja lihtne vahend- mis tuleks lisada teiste kardiovaskulaarsete riskitegurite määramisele. Nendeks riskiteguriteks on vererõhk- verelipiidid ja veresuhkur.

“Kahjuks näitavad uuringud- et rahvas ei ole teadlik vööümbermõõdu tähtsusest ja sellest- et tegemist on kardiovaskulaarsete haiguste riskiteguriga-” märkis Smith.

<strong>Naistel 80 cm- meestel 94 cm<br /></strong>Vööümbermõõdu mõõtmist peetakse paremaks riski määramise indikaatoriks kui kehamassi indeksit (KMI). See on lihtne ja praktiline meetod nende patsientide väljaselgitamiseks- kellel esineb südame- ja veresoonkonna haiguste või diabeedi tekkerisk.

Põhja-Ameerikas on riskigruppi kuuluvate naiste vööümbermõõt 88 cm ja meeste oma 102 cm; Kesk- ja Ladina-Ameerikas on vastavad numbrid 80 cm ja 90 cm; Kesk-Idas- Indias ja Aasias 90 cm ja 85 cm (Jaapani mehed) ning ülejäänud maailmas 80 cm naistel ja 94 cm meestel.

Kõhupiirkonna rasvumine (mõõdetuna vööümbermõõduna) on seotud mitme potentsiaalselt südamehaigusteni (südamelihase infarkt ja insult) viiva riskiteguri kujunemisega- näiteks kõrgenenud kolesteroolitase- insuliinresistentsus- II tüüpi diabeet- metaboolne sündroom- hüpertensioon- põletik ja tromboos- öeldakse pressiteates.

Kõhupiirkonna rasvumisega patsiendid pöörduvad sageli oma perearsti poole ühe või mitme eelpool nimetatud riskiteguri tõttu.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.