Emakakaelavähi vaktsiin lähedal

Inimese papilloomiviiruse vaktsiin võib olla valmis laialdaseks kasutamiseks juba aasta pärast, töötavate vaktsiinidega peaksid varsti turule tulema kaks suurt ravimitootjat.

Inimese papilloomiviiruse vaktsiin võib olla valmis laialdaseks kasutamiseks juba aasta pärast- vahendavad Reuters ja BBC värskeid uuringutulemusi. Töötavate vaktsiinidega peaksid varsti turule tulema kaks suurt ravimitootjat.

Ravimifirma Merck teatel oli nende vaktsiin Gardasil sajaprotsendiliselt efektiivne HPV tüüpide 16 ja 18 põhjustatud varases staadiumis emakakaelavähi ning prekantseroossete lesioonide ärahoidmisel.

Uuringus Future II osales enam kui 12 000 naist 13 riigist- vanuses 16-26 aastat- kes ei olnud nakatunud kumbagi tüüpi viirusega uuringu alguses. Põhiautori- Washingtoni ülikooli epidemioloogiaprofessor Laura Koutsky sõnul kinnitab uuring- et vaktsiin võib anda noortele naistele hea kaitse emakakaelavähi tekkimise eest.

Tootjafirma andmeil sureb igal aastal maailmas emakakaelavähki 274 000 naist- neist 4000 Ühendriikides ja 1120 Suurbritannias. HPV tüübid 16 ja 18 on süüdi 70 protsendis vähkidest.

Pooled uuritud naistest said nimetatud kolmanda faasi uuringus kolm doosi Gardasili kuue kuu jooksul- teistele anti platseebot. Naisi jälgiti seejärel 17 kuud ning ükski nendest- kes viimase doosi saamise ajal ei olnud nakatunud- jälgimisperioodi jooksul ka infektsiooni ei saanud. Platseebogrupis leiti 21 juhtumit prekantseroosi või varases staadiumis vähiga.

Koutsky loodab- et vaktsiini saab veel parandada- et see kaitseks ka teiste HPV tüüpide eest.

Ravimitööstuse analüütikute hinnangul võiks Gardasili aastane läbimüük ulatuda 2 miljardi dollarini. Gardasili konkurendiks on GlaxoSmithKline’i Cervarix- mis samuti HPV tüüpide 16 ja 18 vastu on suunatud- kuid müügiluba sellele oodatakse hiljem.

Analüütikute hoiatusel ei pruugi Mercki ja GSK lootused suurtest müüginumbritest täide minna- kui tervishoiuametnikud ei hakka nõudma vaktsiini noortele tütar- ja poisslastele- hoidmaks ära nende nakatumist ning viiruse levikut.

Briti eksperdid võtsid uudise vastu positiivselt. Cancer Research UK konsultant dr Anne Szarewski ütles- et uuringutulemused on järjekordseks tõendiks sellest- et emakakaelavähi vaktsiinist võib tulevikule mõeldes palju loota.

NHSi vähiskriininguprogrammide direktor Julietta Patnick arvas siiski- et regulaarsed arstikontrollid on parim moodus emakakaelavähi ennetamiseks. Cambridge’i ülikooli professor Margaret Stanley nimetas Future II tulemusi väga põnevateks uuringu valimi suuruse ja täieliku efektiivsuse tõttu.

Gardasili tootjad Merck ning Sanofi Pasteur peaksid vaktsiini heakskiitu taotlema USAs enne selle aasta lõppu- Euroopas veidi hiljem.

Mercki teatel pakub Gardasil ka kaitset HPV tüüpide 6 ja 11 eest- mis põhjustavad teravate kondüloomide teket.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.