EVE SOOBA:

Hoidke eest – meie perearstid juba ennetavad!

<strong>Hoidke eest - meie perearstid juba ennetavad!</strong>

Hiljuti kogunes “maa sool” - perearstid - Rakverre oma sügiskonverentsile- kus läbivaks teemaks oli preventsioon. Ennetust vaagiti mitmelt tasandilt. Juttu oli ennetusest perearsti vaatevinklist ning vastavatest uuringutest (Ruth Kalda- Tartu ülikool)- esmatasandi tervishoiu arengusuundadest aastatel 2006-2010 (Kaja Põlluste- Tartu ülikool) ning rahvusvahelisest edukast kogemusest Karjala projekti näol ning ennetuse taustast ja suundadest tänapäeval mujal maailmas (Pekka Puska- Soome Rahvatervise Instituudi peadirektor).

Pärast vahepeal peetud perearstide seltsi aastakoosolekut järgnesid paralleelettekanded aktuaalsetel ennetust vajavatel teemadel: “Nikotiinsõltuvusega seotud probleemide käsitlus” (Anu Hedman- Ida-Tallinna keskhaigla)- “Suitsetamisest loobumine praktiku pilgu läbi” (Madis Veskimägi- Tõstamaa perearstikeskus)- “Tervislik liikumine” (prof. Rein Jalak- Audentese tervisesekeskus)- “Teave ja praktilised aspektid toitumisalasel nõustamisel” (Eve Sooba- Ida-Tallinna keskhaigla)- “w-3 rasvhapete roll preventsioonis” (Anu Hedman).

Kas on oodata murrangut kardiovaskulaarsete haiguste suremuse vähendamises viljakandva ennetustöö kaudu? Usun- et terve konverentsi maht ja lühiinterventsioon äratavad mõtteid ja valmisolekut arenguks- tõsine töö on aga ees.

Me oleme õppinud haigusi ravima- kuid regulaarset viimaste aegade uuringutel ja rahvusvahelistel toitumis- ja liikumissoovitustel põhinevat koolitust ei ole saanud. Samuti on tulemusliku nõustamise võtmeks õige nõustamise tehnika- mida oleks ülioluline eraldi õpetada ning ka praktiliselt tehnikana harjutada. Seda tõdesid mitmedki perearstide sügiskonverentsil esinejad.<br /> Ettekannetest kumas läbi hulk sõlmprobleeme. Riiklikus tervishoiupoliitikas on olnud kõikuvaid tendentse - kord on rohkem tähtsustatud esmatasandi tervishoidu- siis keskendutud üksnes üldarstiabile ja esmatasandi terviklik tervishoiuteenindus jälle kõrvale jäetud.

Nüüd on taas võetud suund terviklikule esmatasandi tervishoiuteenuse osutamisele ja käib sisuliste lahenduste leidmine. Samas on asi veel toores- näiteks suur osa tervishoiuteenuse osutajad- kes peaksid patsiendile võimalikult elukoha lähedal töötama (s.t polikliinikutes- tervisekeskustes jne)- ei oma luba teenust osutadagi (näiteks füsioterapeudid- tegevusterapeudid).

Oli mõtteid- et mõned eriarstid võiksid olla seotud esmatasandiga (nt günekoloog- silmaarst- nina-kõrva-kurguarst) - me teame ju kõik- kui pikad järjekorrad on haiglatega seotud spetsialistidel.

Antud temaatikaga seotud otsused on väga vastutusrikkad ning määravad just tervishoiuteenuste kättesaadavuse ja patsientide rahulolu meditsiinilise teenindamisega. Teoreetiliselt tähendab õigeaegne ja kiire esmatasandi arstiabi tüsistuste ennetamist ja tervishoiukulutuste kokkuhoidu.<br /> Kuidas aga muuta ennetustööd edukamaks? Sellise kõikuva pinnase ja ka ennetamise ebakindla rahastamise juures on küllap õige õppida teiste kogemustest.

Tooksin siinkohal välja Karjala projektist rääkinud Pekka Puska rõhuasetused:<br /> 1. Ennetustöö süstemaatilisus ja pikaajalisus.<br /> 2. Tagasiside tehtud töö efektiivsusele ja selle analüüs.<br /> 3. Ennetustöö sidumine terve ühiskonnaga (ennetus vajab soodsat pinnast- ühiskondlikku valmisolekut ja mitmeid praktilisi otsuseid).<br /> 4. Ennetusse tuleb kaasata meedia- tööstusettevõtted- toiduvalmistajad- liikumisega tegelevad erinevad instantsid.

Väga oluline on seegi- kas Eesti ühiskond on ennetuseks valmis. Mulle tundub mõnikord- et ei ole. Perearstid on saanud toetust ennetuseks kaootiliselt. Kord raha ennetuseks antakse- kord jälle võetakse ära - selline riiklik taktika ei taga praktilise teostaja püsivat huvi ennetuse vastu.

Puudub regulaarne kaasajastatud koolitus südamele tervisliku toitumise ja liikumise suhtes. Tundub- et me- arstid- teame ju kõike. Siiski kurdab dr Anu Hedman- et pärast kala kolesteroolisisalduse ilmnemist kohkuvad mitmed kala tarbimisest kõrvale- mõistmata kalas sialduvate oluliste rasvhapete rolli. Mina ise olen kohanud patsienti- kes väitis- et meediku nõuanne talle oli kanamunade asemel vutimune süüa - kolesterooliprobleem kaduvat!

Valdavalt soovitatakse ülekaalulistele liikumisharrastusena kõndimist- mis nende liigesid võib kahjustada. Üks Tallinna linnavalitsuse juhtfiguure on raadios avalikult väitnud- et Tallinnas on piisavalt kõnni- ja jalgrattateid!? Teatud kellaaegadel on need rajad minu arvates eluohtlikud.

Perearstid kurdavad- et praegu internetis eestikeelset adekvaatset sõltumatut infomaterjali saadaval ei ole ja ka trükiseid saab huvitatud osapoolte vahendusel (s.t ravimfirmadelt!)- mitte riigi poolt. Seni projektide raames valmistatud infovoldikud on jaotatud laiali ning need on otsas.

Nüüd oleks vaja meil kõigil pingutada- et ennetustegevust edendada. Otsuste tegijad- uurige sõlmprobleeme- küsige tegijatelt- mis oleks oluline- analüüsige tehtut! Investeeringud on kindlasti vajalikud- sest ükski arst ega õpetaja ei tööta tänapäeval tasuta.

Perearstid on täna valmis. Küllap kandub suur osa nõustamisest ka keskmeditsiinipersonali õlule. Usun- et tuleks ühendada jõud- välja koolitada tugev nõustajate põlvkond ning luua võrgustik- mis toimib ka edasi- andes võimalust hõlpsamalt koolitustööd jätkata- saada tagasisidet analüüsimiseks ja ennetustöö jätkamiseks ning samuti muudatuste tegemiseks vastavalt vajadusele.

Väga oluline on koostöö erinevate erialade vahel- et oleks üks keel/tõde ja mõistmine kolleegide hulgas. Et vutimunad oleksid ka munad- mis sisaldavad kolesterooli.

Soomlased andsid ennetuse valdkonnas kogu maailmale kõneainet Karjala projektiga- kuid nad ei puhka loorberitel - nende nüüd tervem põlvkond vananeb. Lisaks jätkuvale ennetusele ja liikumisalase aktiivsuse arendamisele on Soomes (ja ka mujal maailmas) liikvel uus suund: <em>“healthy ageing”</em>. Küllap see ootab ees ka meid.

Olgem valmis! Ja jaksu kõigile!

<br /><strong>EVE SOOBA<br /></strong>Ida-Tallinna keskhaigla taastusarst

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.