Mustamäe haigla ümber algas ehitusbuum

Regionaalhaigla siluetti Mustamäel jääb pikemaks ajaks ilmestama tornkraana: ühele poole korpust on endise Seppo kliiniku poolelijäänud hoonest saamas äri- ja korterelamu, haigla ise tahab järgmisel aastal panna nurgakivi 400 miljonit krooni maksvale juurdeehitusele.

Regionaalhaigla siluetti Mustamäel jääb pikemaks ajaks ilmestama tornkraana: ühele poole korpust on endise Seppo kliiniku poolelijäänud hoonest saamas äri- ja korterelamu- haigla ise tahab järgmisel aastal panna nurgakivi 400 miljonit krooni maksvale juurdeehitusele.

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik ütleb haigla investeerimisplaane tutvustades- et nende arengute selgroog on Mustamäe korpuse laiendamine- mis on jagatud kahte etappi.

Esimeses etapis ehitatakse kahe olemasoleva korpuse vahele kolmekorruseline juurdeehitus- nn X-korpus- kuhu kolivad erakorralise meditsiini osakond- nukleaarmeditsiini osakond- opiblokk ja intensiivraviüksus. Praegu projekteerimise faasis olev- järgmise aasta keskel alustatav juurdeehitus peaks valmima 2007. aasta lõpus. 2008. aasta esimeste kuudega paigaldatakse X-korpusesse aparatuur ning keskused kolivad uutesse ruumidesse.

Juurdeehituse maksumuseks on kalkuleeritud 400 miljonit krooni. 170 miljonit krooni katab Euroopa Liidu struktuurifondide toetus. Üle poole ehituse maksumusest tuleb sihtasutusel leida oma vahenditest- mis tähendab esmajoones haiglale kuuluva kinnisvara müüki.

Teise etapi käigus (2008-2009) renoveeritakse regionaalhaigla C-korpus. Teine etapp hõlmab ka Hiiult onkoloogiakeskuse ja dermatoveneroloogia (ehk nahahaiguste) osakonna ülekolimist Mustamäele.

<strong>Magusad krundid rahaks<br /></strong>24 000 ruutmeetri suuruse uusehituse finantseerimiseks jätab haigla hüvasti vanade hoonetega- mis asuvad väärikatel kruntidel- kuid mille remontimine käib haiglale üle jõu. Juba on tühjaks tehtud Kivimäe pulmonoloogiahaigla. Kahe kinnistu esmane müügipakkumine ebaõnnestus- kuigi aasta alguses avatud ümbrikud kolmelt pakkujalt sisaldasid kõik alghinnast- 73 miljonist kroonist kõrgemat hinda. Nimelt muutus samal ajal looduskaitsealane regulatsioon ning see puudutas ka nimetatud krunte.

Haigla kuulutab uue müügikonkursi välja selle aasta jooksul.

Pärast Hiiu onkoloogiakeskuse ülekolimist Mustamäele lähevad ka sealsed hooned müüki- ent sinna on veel aega. Allik ütleb- et enne tuleb renoveerida regionaalhaigla C-korpus. Seda on kavas teha pärast uue korpuse valmimist. Onkoloogiakeskuse ülekolimine on seega pikem projekt- mis ei lahene esimeses etapis- vaid võtab neli-viis aastat.

Allik lisab- et kahekümne viie aasta vanuses haiglas on paljud kommunikatsioonid vananenud- tuleks renoveerida palateid- uuendada liftid ja elektrisüsteem. Praeguste plaanide kohaselt jõutakse haigla korda teha aastaks 2011.

Paari aasta jooksul on vabanemas psühhiaatriakliinik Paldiski maanteel- üle saja-aastase ajalooga ja põlispuudest rikka pargiga Seewald. “Selle muinsuskaitseobjekti kordategemine haiglanõuetele vastavaks nõuab investeeringut- millega haigla hakkama ei saa-” nendib juhatuse esimees. “Seal tuleks ruutmeetri ehitamise hinda korrutada kahe või kolmega.”

<strong>Seewald juhtimisinstituuti?<br /></strong>Seewaldi ülekolimisest on räägitud juba mitu aastat. Siiani on haigla piirdunud vanade hoonete kosmeetilise remondiga- et arstidel ja patsientidel oleks võimalik seal edasi olla. Paar kõige lagunenumat hoonet seisab juba tühjana.

Avalikkusele on olnud teada plaan viia psühhiaatriakliinik Hiiule- kui onkoloogiakeskus sealt 2009.-2010. aastal välja kolib. Tõnis Allik räägib- et kuna Seewaldi käigushoidmine on üha keerulisem ja kulukam- on paralleelselt Hiiu-visiooniga otsitud kogu aeg ka kiiremaid lahendusi.

Allik teeb teatavaks uue idee: tänavu sõlmis Põhja-Eesti regionaalhaigla Tallinna tehnikaülikooliga ühiste kavatsuste protokolli ülikoolile kuuluva majandusjuhtimise instituudi hoone võimalikuks ostmiseks haiglale. Sütiste teel asuv hoone- millest suur osa on kasutusel hotellina- asub haiglale küllalt lähedal ja sobiks ruumilahenduse poolest psühhiaatriakliinikule. Hoone juures on ka haljastatud krunt- mis tuleks ainult aiaga eraldada.

“Neil on huvi meile müüa- meil on huvi see osta-” sõnab Allik. Ta selgitab- et idee taga on keeruline haridussüsteemi puudutav skeem. Et tehnikaülikool saaks hoonet müüa- peab ta sealt välja kolima oma humanitaarteaduskonna. Et seda teha- tuleb ehitada uus hoone majandusteaduskonnale- mis asub praegu Koplis. Kopli hoone omakorda läheks mereakadeemiale.

Hoolimata keerulisest skeemist on Tõnis Allik optimistlik ja arvab- et praeguse prognoosi järgi saaks haigla instituudihoone endale juba kahe aasta pärast.

“Lahendus on selles mõttes atraktiivne- et Mustamäe kompleks saaks ühe hoone juurde-” nendib Allik ja rõhutab- et kuigi kommunikatsioonivahendid arenevad- on arstide interdistsiplinaarseks koostööks väga oluline otsesuhtlemine. “Arstidel on vaja üksteist suhteliselt sageli näha- kas või haigla kohvikus.”

<strong>Kliinikuhoonesse bürooelamu<br /></strong>Tagantjärele tundub lühinägelik- et regionaalhaigla Mustamäe korpuse kõrval aastaid tagasi alustatud ja poolelijäänud kunagine Seppo kliiniku ehitis müüdi erakätesse. Tegu on tehtud ning OÜ Pirita Maja ehitus käib hoogsalt. Nüüd valmib sinna seitsmekorruseline äri- ja eluhoone- mille akendest avaneb pilt otse haigla kabinettidesse. Detailplaneering lubab kõrvalkrundile rajada ka kuueteistkümnekorruselise elamu.

“Mustamäe kompleksi arengut silmas pidades tulnuks krunt jätta haiglale-” märgib aasta tagasi haiglajuhiks saanud Allik. Ta lisab- et kui juhtimisinstituudi maja ostetakse haiglale- jäävad ehitatavad elumajad just tulevase psühhiaatriakliiniku ja praeguse haigla vahele ning lõhuvad ansamblit.

Võib-olla oleks õige osta valmivad korterid haigla arstidele ja õdedele- aga seda saavad korraldada ainult arstid ja õed ise- haiglal selleks raha pole.

Mustamäel on meditsiinilinnaku laiendamiseks veel pisut maad lastehaigla taga.

<strong>Parkimine päevakorral<br /></strong>Haigla juures auto parkimine on- nagu igal pool Tallinnas- tõsine probleem. Autoga käivad tööl sajad haigla töötajad. Regionaalhaigla kontos on 350 000 patsiendi visiiti aastas. Tõsi- kõik ei käi Mustamäel. Aga kui siia kolib ka onkoloogiakeskus- tuleb koormuseks üle tuhande patsiendi päevas.

Parkimismajale on tulevikunägemuses koht leitud. Selleks tahetakse ohverdada haigla peasissekäigu ees olev purskkaevudega haljasala. Looduslikult on seal maapind tunduvalt madalam kui haigla taga ja saab rajada maapealse parkimismaja. Selle rajamine jääb aga viimasesse etappi - kui raha jätkub- siis tehakse.

Juba praegu tuleb aga mõelda sellele- kuhu panna autod järgmisest suvest- kui algab X-korpuse ehitus- mis võtab ära osa siseõuest. Probleemi ennetamiseks laiendatakse olemasolevat parklat 86 koha võrra. Ent sellegipoolest võib arvata- et kuni uue parkla valmimiseni jäävad kõik ümberkaudsed tänavaääred täis parkivaid autosid nagu senigi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.