Õiguskantsler Jõks osutas aukudele perearstiabis

Eesti üldarstiabi kättesaadavus ei vasta Eesti elanike vajadustele, tõdes õiguskantsler Allar Jõks oma 2004. aasta tegevuse ülevaates.

Eesti üldarstiabi kättesaadavus ei vasta Eesti elanike vajadustele- tõdes õiguskantsler Allar Jõks oma 2004. aasta tegevuse ülevaates- mida ta tutvustas 29. septembril riigikogule. Ravikindlustamata isikul sõltub perearstiabi kättesaadavus maksevõimest- kindlustusega inimesel sõltub perearstiabi võrdne kättesaadavus sellest- kus ta elab.

Allar Jõks märkis- et perearstide vähesuse tõttu ei ole tagatud patsientidele perearstiabi territoriaalne ja võrdne kättesaadavus. Seniajani ei ole saavutatud 2002. aastal sätestatud perearstinimistute arvu (840) ega vajalikku perearstide arvu- tõdes õiguskantsler.

(Täpsustuseks: 1. jaanuarist väheneb sotsiaalministri 2005. aasta 4. augusti määruse järgi perearsti nimistute arv Eestis 837ni. Sotsiaalministeeriumi andmetel töötas Eestis 2003. aastal 803 perearsti. - Toim.)

Õiguskantsler viitas 2003. aastal Tartu ülikooli arstiteaduskonna polikliiniku ja peremeditsiini õppetooli antud hinnangule esmatasandi tervishoiu kohta ja ütles- et tervishoiuteenuste korraldamise seaduse alusel õiguslikult korrastatud esmatasandi arstiabi süsteem on avaldatud positiivsete hinnangute valguses jätnud mulje üldarstiabi heast kättesaadavusest.

“Siiski võib üldarstiabi kättesaadavus selleks õigustatud isikutele olla tegelikkuses problemaatiline ning kõigis aspektides ei pruugi praegusel ajal Eesti Vabariigis rakendatav süsteem olla kooskõlas põhiseaduse paragrahvis 12 sätestatud üldise võrdsuspõhiõigusega-” märkis Jõks ülevaates.

Õiguskantsleri andmetel on kõige suurem puudus perearstidest Tallinnas ning Rapla- ja Harjumaal.

Perearstiabi erineva kättesaadavuse eri omavalitsuste elanike jaoks tingib ka see- et omavalitsused finantseerivad perearstiabi oma territooriumil ebaühtlaselt- tõdes Jõks.

Omavalitsuse ja maavanema rolli üldarstiabi korraldamisel selgitas õiguskantsler 2003. a sügisel Ida-Virumaal Vaivara vallas Sinimäe alevikus suletud perearstipunkti näitel. Nimelt menetles õiguskantsler temale saabunud avaldust- milles paluti kontrollida- kas arstipunkti sulgemine tagab üldarstiabi kättesaadavuse nõutud tasemel.

Õiguskantsler selgitas- et põhiseadusega tagatud õiguse tervise kaitsele peab riik kindlustama ka siis- kui riik annab ülesande täita eraõiguslikele isikutele. “Avalik võim ei saa põhiõigustega seotusest vabaneda ei eraõiguslike tegutsemisvormide kaudu ega ka avaliku võimu funktsioone eraõiguslikele isikutele delegeerides.”

Kusjuures põhiseadusest tuleneb üldjuhul nõue- et sotsiaalsete õiguste puhul tuleb arvestada õiguspärase ootuse põhimõttega- s.t et põhimõtteliselt on igaühel õigus eeldada- et saadud hüved ei vähene; antud juhul: et üldarstiabi kättesaadavus ei halvene.

<strong>Maavanem vastutab<br /></strong>Õiguskantsler leidis- et kuna tervishoiuteenuste korraldamise seadus paneb maavanemale üldarstiabi korraldamise ja järelevalve kohustuse- on maavanem kõigi tema käsutuses olevate seaduslike vahenditega kohustatud üldarstiabi kättesaadavuse tagama.

“Ida-Viru maavanem ei teinud piisavaid pingutusi tekkinud olukorra lahendamiseks kõiki osapooli rahuldaval moel-” viitas õiguskantsler tõigale- et maavanem teadis Sinimäe perearsti ruumide olukorrast ja vajadusest investeerida juba aasta varem. Maavanem oleks pidanud leidma võimalusi- et perearstiabi kättesaadavus vallaelanikele ei halveneks.

Ka omavalitsused- antud juhul Vaivara vallavolikogu- on kohustatud tagama põhiõigusi- sh põhiõigust tervisele- jätkas Jõks. Kuigi omavalitsuste kohustusi üldarstiabi kättesaadavuse tagamisel ei ole Eestis piisavalt reguleeritud- ei saa see takistada omavalitsusel muu hulgas oma elanikele üldarstiabi parema kättesaadavuse tagamist- sest riik on omavalitsusele näinud ette tervishoiuteenuse osutamise rahastamise ja tervishoiukulude katmise.

<strong>Omavalitsuse võimalused<br /></strong>Õiguskantsler leidis- et kohalikul omavalitsusel on tulenevalt põhiseadusest- kohaliku omavalitsuse korralduse seadusest ja tervishoiuteenuste korraldamise seadusest kohustus tagada üldarstiabi kättesaadavus oma võimaluste piires.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.