Ameerika südameassotsiatsioon kaasajastas laste toitumissoovitusi

Ameerika südameassotsiatsioon AHA on täiendanud laste
toitumissoovitusi ning avaldanud need ajakirja Circulation 27.
septembri numbris- teatab Medscape.

Eelmiste juhiste avaldamise järel aastal 1982 on dr Samuel S. Giddingi ja tema kolleegide tähelepanekul kardiovaskulaarsete riskifaktorite esinemine ning laste toitumiskombed oluliselt muutunud.

Avaldatud dokumendis on kokku võetud praeguseks teadaolev info südamehaiguste ja toitumise seoste kohta lastel ning antud soovitused noores eas algavate südamehaiguste varaseks ja primaarseks preventsiooniks. Arvestatud on viimaseid uuringuid erinevate vahelesegamismeetodite efektiivsuse kohta laste kardiovaskulaarse riski vähendamiseks- mööndes siiski- et üldistuste tegemine selle kohta- kuidas vanemad oma väikelapsi ja imikuid toidavad- ei pruugi olla kohane.

Põhilised AHA soovitused laste toitumiseks toetuvad ülekaalulisuse ennetamisele tervisliku kehakaalu säilitamisega- trans- ja küllastunud rasvade tarvitamise reguleerimisega ning puu- ja köögiviljade- kiudainete ja kala osakaalu tõstmisega toidus.

Kardiovaskulaarse riski vähendamiseks soovitab AHA lapsevanematel korraldada söömine kindlatel aegadel- soodustada sotsiaalset lävimist ja näidata eeskuju oma toitumiskäitumisega. Samuti soovitatakse kasutada kaltsiumi ja valgu allikatena madala rasvasisaldusega piimatooteid- järgida nõuandeid toiduportsjonite suuruse kohta ning piirata telerivaatamist alla kahele tunnile päevas.

Toitumisjuhiste autorite väitel on hiljutised uuringud näidanud kardiovaskulaarsete riskifaktorite ning laste ülekaalulisuse ja rasvtõve esinemise tõusu. Hinnaguliselt 75-90 protsenti praegusest südamehaiguste epideemiast on seotud düslipideemiate- suitsetamise- vähese füüsilise aktiivsuse ja ülekaalulisusega. Halb toitumine annab nendele riskifaktoritele oma osa.

Inimeste teadlikkuse tõstmine- tervishoiusüsteemi toetus ning tervishoiupoliitika muutmine on autorite arvates riskifaktorite vähendamise juures keskse tähendusega.

1982. aasta soovitused on seega üle vaadatud- et laste toitumisnõuanded peegeldaksid ka päevast kogukaloraaži ning söömiskäitumist.

Juhised on kooskõlla viidud ka täiskasvanute kroonilisi haigusi puudutava konsensusdokumendiga- mis on avaldatud Kraussi ja kaastööliste poolt ajakirjas Circulation 2000. aastal. (<em>Circulation. 2005; 112: 2061- 2075</em>)

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.