Biomeditsiini seminar Haapsalus keskendus molekulaarkuvamisele

Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse saalis sai 8.
oktoobril nautida vaadet sügisvärvidest ümbritsetud Tagalahele ning
kolmandale biomeditsiini seminarile “Molekulaarne kuvamine ja
piltdiagnostika”.

Viimast iseloomustas Eesti Radioloogia Ühingu president Peeter Ross (Ida-Tallinna keskhaigla) Ameerika röntgenoloogiakolleegiumi määratlusega “ruumis lokaliseeritud ja/või ajas lahutatud protsesside tajumine (sensing) <em>in vivo</em>”. Kuvamist olid tajumas Tallinna- Tartu ning Haapsalu ravi- ja teadusasutuste huvilised.

<strong>Molekulaarkuvamise areng<br /></strong>Alustades ettekannet “Molekulaarkuvamine - sild parema meditsiini juurde”- viitas Eesti Nukleaarmeditsiini Seltsi president Sergei Nazarenko (Põhja-Eesti regionaalhaigla) väliseesti teadlasele Peter E. Valk’ile (1940- Eesti - 2003- USA)- kes kujunes PET (positronemissioonitomograafia) juhtfiguuriks kogu maailmas.

Nazarenko eritles tänapäevaste kuvamismeetodite (SPECT- PET- SPECT-CT- PET-CT- MRI- MRS- fMRI jt) rakendusi onkoloogias- neuroloogias- kardioloogias jm. Eestis on molekulaarkuvamise teetähisteks stsintikaamera juurutamine Tallinna Vabariiklikus Haiglas 1989- SPET-kaamera Tallinna Keskhaiglas 1995- PET 2002 ning PET-CT 2005- viimased kaks Põhja-Eesti regionaalhaiglas.

Miljoni elaniku kohta sooritati 2001. aastal Saksamaal 1287 ning USAs 1893 PET-uuringut. Eestis on seni tehtud 172 uuringut- mis 42 protsendil juhtudest andsid lisainfot võrreldes varasemate uuringutega- ning PET-i tulemuse alusel muutus ravitaktika 26 protsendil patsientidest. Ravitaktika muutust 25-30 protsenti ühe uuringumeetodi alusel loetakse väga kõrgeks näitajaks- märkis Sergei Nazarenko.

Kuopio ülikooli doktorant Jaak Nairismägi tutvustas seminaril oma lõpusirgel doktoritööd “Ajukahjustused eksperimentaalse epileptogeneesi käigus ja nende visualiseerimine mangaan-kontrastse tuumamagnetresonantsi (TMR) abil”. Mangaan- mis jäljendab kaltsiumi käitumist paljudes bioloogilistes süsteemides- on kasutatav kontrastainena toksilisuse tõttu ainult loomkatsetes.

Kaiinhappega (<em>kainic acid</em>) indutseeritud epilepsiahoogude väljakujunemise eel sedastati rottide hipokampuses ning talamuse juhteteedes TMR abil iseloomulikke muutusi- mille tähendus inimese kramptõve diagnostikale ja ravile selgub võib-olla tulevikus.

<strong>TIRF mikroskoopia<br /></strong>Helsingi ülikooli teadur Leonard Khiroug rääkis TIRF (<em>total internal reflectance fluorescence</em>) mikroskoopiast- mis suurendab rakumembraanilähedase kuvamise kontrastsust ning saavutab supraoptilise vertikaalse lahutusvõime.

See on molekulaarkuvamiseks oluline- sest paljud tähtsad rakusündmused (retseptorite aktivatsioon- rakkude adhesioon- ioonitransport ning membraanipotentsiaali regulatsioon jpm) toimuvad just nimelt membraani lähedal.

<strong>Pilk järgmisele seminarile<br /></strong>Ettevaatavalt järgmise biomeditsiiniseminari ühele teemale tutvustas Taastava Kirurgia Keskuse arst Andres Kink (Tallinn) patsiendiandmete haldamist Eestis- selle probleeme ja tulevikuväljavaateid.

Ettekandja nentis- et meditsiini areng on läbi ajastute toimunud katse-eksituse meetodil- kus edasiviivaks jõuks on olnud negatiivne dokumenteeritud kogemus ja tänapäeval ka rahvatervise seisundi hinnang- milleks on ülitähtsad epidemioloogilised uuringud ja ravimeetodite efektiivsuse dokumenteeritud hindamine. See valdkond riigi andmekorralduses on kontekstist välja tõstetud ning liigselt reguleeritud.

Andres Kink pakkus andmeturve tagamiseks välja isikuandmete umbisikustamise asümmeetrilise krüpteerimisega- mis võimaldab andmeid selekteerida- linkida ning statistika meetoditega töödelda- kuid ei võimalda andmebaasist otsida konkreetse isiku andmeid. Andmete umbisikustamiseks tuleks luua koodikeskus.

Seminari algatajad- Tallinna tehnikaülikooli kasvajate bioloogia professor Priit Kogermann ja Tartu ülikooli kliinikumi androloogiakeskuse Tallinna filiaali androloog Olev Poolamets tänasid võõrustajaid- ettekandjaid ja osavõtjaid ning kutsusid huvilisi poole aasta pärast järgmisele seminarile.

<br /><strong>TÕNU PEETS<br /></strong>Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloog

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.