Hele Everaus: vähi puhul alternatiivravi ei tööta

Tartu ülikooli kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku arstid andsid tänavuse vähinädala raames ka ohtralt telefonikonsultatsioone ja loenguid.

Tartu ülikooli kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku arstid andsid tänavuse vähinädala raames ka ohtralt telefonikonsultatsioone ja loenguid.

Vähitemaatika huviliste telefonikõnedele vastasid 10.-14. oktoobrini iga päev kella 15-17 onkogünekoloogid- onkokirurgid- rinnaarstid- valu- ja toetusravi spetsialistid- kiiritus- ja keemiaraviarstid ning hematoloogid.

<strong>Alternatiivravi onkoloogias?<br /></strong>TÜK hematolooogia-onkoloogiakliinikus peeti loenguid mitmel teemal: sagedamini esinevatest günekoloogilistest kasvajatest ja nende ennetamise võimalustest; mida on vajalik teada rinnahaigustest; suitsetamise kahjulikkusest ja loobumise võimalustest- tõenduspõhisest meditsiinist ja alternatiivravist onkoloogias.

Hematoloogia-onkoloogia eriala professori Hele Everausi loengu teemaks oli tõenduspõhine meditsiin ja alternatiivravi onkoloogias.

Küsimusele- miks just niisugune teema- vastas professor- et on oma praktikas näinud niisuguseid situatsioone- mis on pannud teda muretsema - on loobutud konventsionaalsest ravist ja pöördutud alternatiivmeditsiini poole. Abi pole aga saadud. Haiguse edasi arenedes on tõenduspõhine meditsiin sageli juba võimetu.

Igal kolmandal mehel ja viiendal naisel Eestis on enne 65-aastaseks saamist diagnoositud pahaloomuline kasvaja. 45-65-aastaste seas on suremus kasvajatesse esikohal. Prognoositakse- et aastaks 2015 on iga teine inimene saanud pahaloomulise kasvaja diagnoosi.

Iseäranis on sagenemas käär- ja pärasoolevähk. Ka lümfoomide osas nähtub kasvutendentsi- ent ka ravivõimalused on oluliselt paranenud. Hele Everausi sõnutsi on see haigus ravitav 70-80 protsendil patsientidest. Tänapäevase raviga suudetakse ka metastaasidest jagu saada.

<strong>Miks see on kahjulik?<br /></strong>“Mitte ükski alternatiivravi pole näidanud efektiivsust vähi ravimisel-” tõdes prof. Everaus. “Kui keegi ütleb- et üks asi on universaalne- siis see ei tööta. Mina tahan oma patsiente kaitsta!”

Vähi puhul on alternatiivravi kasuks otsustamine kahjulik just seetõttu- et on võimalik jääda hiljaks konventsionaalse raviga. Seega lastakse käest kriitiline aeg tulemuslikuks raviks. Samuti võib haigel tekkida vale tunne- et ta on saanud ravi- kuigi tegelikult ei ole ta adekvaatset ravi saanudki. Nii võib kulutada suuri summasid ja võtta endale liigne raviga seotud risk. “Alternatiivravi täiendavalt vähiravi kõrval võib vähendada viimase efektiivsust-” sedastas hematoloog.

On mõistetav- et tavaravi riske ja kõrvaltoimeid kardetakse. Tuntakse ärevust- sest arst ütleb- et ei saa edu garanteerida. Alternatiivravi pakkujad näivad aga optimistlikumad. Samuti reklaamivad nad seda raviviisi kui mittetoksilist ja valutut.

“Inimesed on kasutanud alternatiivravi aastatuhandeid. Alles viimased aastakümned on teinud võimalikuks vähist tervenemise või elu pikenemise tänu teaduse ja tehnoloogia arengule-” arutles Hele Everaus. “Vähk on suudetud muuta krooniliseks haiguseks ja see on suur saavutus.”

<strong>Räägi inimesega!<br /></strong>Kui arst räägib patsiendile arusaamatus keeles või teeb seda hoopis puudulikult- vaevumata selgitama ja küsimustele vastama- on hirm ja kõhklused kerged tulema. Eriti onkoloogiliste haiguste puhul. “Ei saa haiget ravida- kui temaga ei räägi-” tõdes professor. “Suhtumine ongi see- mis teeb arstist arsti. See ei ole aja küsimus- see on suhtumise küsimus.”

Hele Everaus nõustus mitme loengukuulajaga- kes väitsid- et patsientidel on suuresti infovaegus- ollakse teadmatuses. Kindlasti peaks onkoloogiahaiglas olema ka psühholoog- kes on nende haigustega kursis.

Samuti peaks olema eraldi inimene- kes pärast haiglaperioodi oskaks patsiente suunata- nende probleeme lahendada- aidata - et oleks- kelle poole pöörduda. Praegu aga jäetakse haiglaravi saanud vähipatsient oma muredega üksi. Toetusravi on puudulik- ennetusest rääkimata.

Kuigi loengul osaleti oodatust kasinamalt- kujunes see siiski mõlemapoolselt kasulikuks ürituseks. Tartu ülikooli kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhataja professor Everaus nentis diskussiooni lõppedes- et sai edasise töökorralduse jaoks palju kasulikke näpunäiteid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.