LÜHIUUDISEID:

Lastehaigla kattus tasuta WiFiga

7. oktoobril rakendus Fujitsu Services OÜ- Fujitsu Siemens Computers ja Netroo OÜ ühistöö tulemusena Tallinna lastehaiglas süsteem- mis võimaldab haigla väikestele patsientidele ja nende vanematele vaba pääsu internetti.<br /> Süsteem koosneb interneti juurdepääsuga arvutitest ning tasuta WiFi levialast. Kõiki arvuteid käitab vabavaraline operatsioonisüsteem Linux. Fujitsu Services OÜ tagab täishoolduse kogu süsteemile- teatas firma.

 

<br /><strong>Perekond annetas tulistamise ohvri neerud abivajajatele</strong>

Tallinna kesklinnas pähe haavata saanud ja haiglas surnud 16-aastase Veronika vanemad annetasid tüdruku neerud abivajajatele- kirjutas Eesti Ekspress.<br /> Ajalehe andmetel tehti 12. oktoobri hommikul Tartu ülikooli kliinikumis kaks operatsiooni- kus kaks inimest- 35- ja 22-aastane- said endale Veronika neeru. “Veronika hakkab elama edasi teistes inimestes-” ütles tüdruku isa.<br /> Kesklinna vene gümnaasiumisse teel olnud Veronika sai üliraskelt vigastada 7. oktoobril hommikul kella 7.44 ajal toimunud tulistamise ajal. Kokku tehti vähemalt neli lasku- millest üks tabas tüdrukut oimupiirkonda. Tüdruk suri neli päeva hiljem haiglas.

 

<br /><strong>Falcki kiirabikutsete arv narkomaanide juurde kahekordistus</strong>

AS-i Falck Pääste kiirabi väljakutsete arv üledoosi saanud narkomaanide juurde kasvas septembris aasta kaheksa kuu keskmisega võrreldes üle kahe korra.<br /> Falcki kiirabitöötajad turgutasid septembris Tallinnas 32 üledoosi saanud narkomaani- teatas BNSile Falcki pressiesindaja. Tänavu jaanuarist augustini tuli Falcki kiirabil tegeleda kuus keskmiselt 14 narkootikumide üledoseerimise juhtumiga. Kokku aitasid Falcki kiirabitöötajad üheksa kuu jooksul 145 üleannuse võtnud sõltlast.<br /> AS Falck Pääste tegutseb Tallinnas Lasnamäel ja Haabersti linnaosas.<br /> Põhja prefektuuri narkokuritegude talituse ülemkomissar Eerik Heldna ütles BNSile- et kiirabikutsete arvu suurenemine narkomaanide juurde ei anna alust arvata- nagu oleks Eesti narkoturule jõudnud mõni uus kange narkootikum.<br /> “Üledoosid tekivad üldiselt sellest- et müüdav narkootikum on erineva kangusega- selles on erinevad lisaained ja ka narkomaanid ise ei oska ainet doseerida. Eesti narkoturul müüdav trimetüülfentanüül on heroiinist sadu kordi kangem ja üledoosiks piisab sellest- kui aine narkosisaldus kõigub paar protsenti-” lausus Heldna.

 

<br /><strong>Vahingu kirjutised on raamatus “Vaimuhaiguse müüt”</strong>

Kirjastuse Ilmamaa sarja “Eesti mõttelugu” 63. teosena ilmus Vaino Vahingu raamat “Vaimuhaiguse müüt”- mis tutvustab valikut Vahingu artiklitest- esseedest ja arvustustest aastatel 1969-2003.<br /> Raamatu on BNSi teatel koostanud ja toimetanud Urmas Tõnisson.<br /> Psühhiaatri ja kirjanikuna on Vahingut huvitanud kirjanduse- aga ka muu kunstiloomingu kokkupuutepunktid psühhopatoloogiaga- psühhoanalüüsi ajalugu ja loomepsühholoogia selle sõna laiemas tähenduses- seisab raamatu tutvustuses. Akadeemilisemate käsitluste kõrval sisaldab raamat ka teatri- ja filmikriitikat ning kunstikirjutisi. Mitu teoses ilmuvat kirjutist on seni avaldamata.<br /> Üle 400-leheküljelise kõvas köites raamatu tagasivaatelise saatesõna on kirjutanud autor ise- teose kujundas Kaljo Põllu. Teose väljaandmist on toetanud haridus- ja teadusministeerium- kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

 

<br /><strong>Diagnostikakeskuse eksjuhi Agu Kivilo uurimine lõppes taas<br /></strong><br /> Politsei lõpetas teist korda Tallinna diagnostikakeskuse (TDK) endise juhi Agu Kivilo tegevuse uurimise- vahendas BNS SL Õhtulehte.<br /> Korra on politsei juba lõpetanud Kivilo suhtes alustatud uurimise- sest pole tuvastatud- et Kivilo oleks TDK juhina omastanud keskuse raha. Et riigiprokuratuur tühistas kriminaalmenetluse lõpetamise määruse- hakati asja uuesti uurima. Menetlus läks lõpetamisele ka seekord- sest raha omastamist ei tuvastatud.<br /> Põhja ringkonnaprokuröri Natalia Miilvee sõnul on uurija koostanud lõpetamise määruse- mille prokurör kinnitas.<br /> Kriminaalmenetlust alustati pärast seda- kui TDK uued omanikud märkisid läinud sügisel politseile saadetud avalduses- et Kivilo sõlmis kahtlasi õigusabiteenuseid ning võis kõrvaldada ka suure koguse kütust.<br /> BNSi andmetel märgiti avalduses- et 2002. a  6. novembril ostis Kivilo Saurix Petroleumist 22 000 krooni eest diislikütust- kuigi tavaliselt tangiti terviseasutuse kolme sõidukit Neste bensiinijaamades vastava maksekaardi alusel.

 

<br /><strong>Ravimifirma Roche suurendab Tamiflu tootmist</strong>

Šveitsi ravimitootja Roche teatas eelmisel nädalal viirusevastase ravimi Tamiflu tootmise suurendamisest.<br /> BNSi teatel edastas firma- et on valmis kaaluma kõiki võimalusi ravimi tootmise suurendamiseks- sealhulgas litsentside andist teistele firmadele võimaliku linnugripipandeemia puhkemise korral.

 

<br /><strong>Septembris leiti 55 HIV-positiivset</strong>

Tervisekaitseinspektsiooni andmetel registreeriti septembris Eestis 55 uut HIV-kandjat- mida on nelja võrra rohkem kui eelmisel aastal samal ajal ja 11 võrra rohkem kui tänavu augustis- teatas BNS.<br /> Septembris leitud nakatunutest on 30 pärit Ida-Virumaalt- 16 Tallinnast- seitse Tartumaalt ning üks Harjumaalt ja üks Lääne-Virumaalt.<br /> Enim uusi nakatunuid leiti septembris 20-24-aastaste (19)- 25-29-aastaste (12)- 15-19-aastaste (8) ja 30-34-aastaste (7) seas.<br /> Mõned HIV-positiivsed tuvastati ka 13-14-aastaste ning 35-aastaste ja vanemate hulgas.<br /> 1. oktoobri seisuga on tänavu Eestis leitud 489 uut HIV-nakatunut. Aastate jooksul on Eestis registreeritud 4931 HI-viiruse kandjat.<br /> Kõige enam nakatunuid on tänavu leitud Tallinnas (213) ja Ida-Virumaal (205). Tartumaal on tänavu HIV-nakkus diagnoositud 53 ja Harjumaal 11 inimesel.<br /> Kolm nakatunut on sel aastal leitud Lääne-Virumaal ning üks Läänemaal- Jõgevamaal ja Pärnumaal.<br /> Registreeritud on ka üks nakatunud välismaalane. 96 sel aastal leitud uut viirusekandjat viibib kinnipidamisasutuses.<br /> Aidsihaigeid on tänavu tuvastatud kolm- neist üks Tallinnas- üks Ida-Virumaal ja üks Jõgevamaal. Kokku on Eestis aids diagnoositud aegade jooksul 73 inimesel.

 

<br /><strong>Merko Tartu seiskas haigla remondi</strong>

Jämejala psühhiaatriakliiniku tulevase akuutpsühhiaatria ja tuberkuloosi sundravi osakonna korpuse renoveerimine on seiskunud- sest peatöövõtja nõuab ehituse lõpetamiseks lisaraha- kirjutas Sakala BNSi teatel.<br /> Oktoobri algul lahkusid töömehed Jämejalal remonditavast 2000-ruutmeetrise põrandapinnaga hoonest- sest tellija ja ehitusettevõtte vahel valitsevad erimeelsused. Nimelt leiab renoveerimise peatöövõtja Merko Tartu- et 15-48 miljonist kroonist- mida ettevõte riigihankel pakkus- tööde lõpetamiseks ei piisa.<br /> “Olukord on selline- et ehitus seisab ning otsime kokkulepet ehitajaga täiendavate tööde maksumuse osas-” ütles Viljandi Haigla juhatuse liige ja finantsjuht Harri Lepp ajalehele. Lepp lisas- et mõnes küsimuses on haigla Merko Tartuga kokkuleppele jõudnud- sest tööde käigus ilmnesid asjaolud- mis remondi tõepoolest kallimaks muudavad. Küll aga püsivad erimeelsused lepingusse kirjutatud tööde mahu ja maksumuse osas.<br /> Merko Tartu projektidirektor Juhan Varik keeldus haigla ja ehitusettevõtte vahelisele konfidentsiaalsuskokkuleppele viidates vaidluse täpset sisu ja lisaks nõutava summa suurust avaldamast. “Remonditööd psühhiaatriakliinikus ei lähe edasi enne- kui me jõuame tellijaga kirjalikule kokkuleppele nii lisatööde kirjelduse kui maksumuse osas-” ütles ta.

 

<br /><strong>Eesti päästjad lõpetasid töö Pakistanis</strong>

Eesti päästjate missioon maavärina tagajärjel kannatanud Pakistanis lõppes möödunud nädadal. Päästemeeskonna (EDRT) raporti kohaselt andsid eestlased neljapäeval oma välihaigla üle teistele arstiabi osutavatele organisatsioonidele ja kohalikele võimudele- vahendas BNS.<br /> Missiooni jooksul rajas EDRT Batagramis 2000 ruutmeetri suuruse välihaigla kompleksi- kuhu kuulusid erinevad osakonnad alates erakorraliste patsientide vastuvõtust ja lõpetades sünnitusosakonnaga. Meeskonna operatsioonisaalis raviti 52 haiget või vigastusi saanud patsienti ning tehti 30 suurt kirurgilist operatsiooni.<br /> Eesti meedikud võtsid Pakistanis vastu ka sünnitusi. Ühele Eesti telgis sündinud tüdrukule panid vanemad seejuures nimeks Estonia.<br /> Päästeameti peadirektori asetäitja Alo Tammsalu hinnangul vastas Eesti panus meie võimalustele. “Kui meie meeskonda poleks olnud- oleks Batagram suure tõenäsusega praegugu ilma meditsiinilise abita-” viitas ta välihaigla rajamisele.<br /> Eesti päästemeeskonda Pakistanis kuulus kuus meedikut- kaheksaliikmeline päästjate-logistikute rühm- üks sideohvitser ja üks logistik. Meeskonda juhtis Lääne-Virumaa päästeteenistuse juhataja asetäitja Tauno Suurkivi.

 

<br /><strong>Riigikogu arvas välja tervist toetavaid maksusoodustusi</strong>

Riigikogu arvas möödunud teisipäeval häälteenamusega menetlusest välja kolm opositsioonierakondade esitatud eelnõu- mis puudutasid tulumaksuseaduse muutmist.<br /> Nii arvati BNSi teatel menetlusest välja Isamaaliidu fraktsiooni algatatud tulumaksuseaduse muutmise eelnõu- mis oleks võimaldanud tööandjatel erisoodustusmaksu maksmata katta kulusid töötajate tasemekoolitusele- spordiga tegelemisele ja tervishoiule. Eelnõu lükati tagasi maksupoliitilistel põhjustel- mille järgi töötajal peab olema võimalus ise otsustada- milliseid kulutusi ta koolitusele ja tervishoiule teeb. Eraldi põhjusena toodi välja eelnõuga kaasnev tulumaksu ja sotsiaalmaksu laekumise vähenemine.<br /> Menetlusest langes välja ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni tulumaksuseaduse muutmise ja täiendamise seaduse eelnõu- mille järgi ei oleks tööandjad enam pidanud maksma tulumaksu kulutustelt- mis on tehtud töötaja või teenistuja tervisele. Eelnõu puudusena toodi välja sellega kehtestatavate soodustuste piiritlemise probleemid.<br /> Samuti langes menetlusest välja sotsiaaldemokraatide algatatud eelnõu- mille järgi oleks kehtestatud tulumaksusoodustused kingitustele ja annetustele kutseõppeasutuste materiaal-tehnilise baasi kaasajastamiseks.

 

<br /><strong>Algas uus suitsuprii klassi võistlus</strong>

17. oktoobrist kuulutas Tervise Arengu Instituut (TAI) välja 2005/2006. õppeaasta suitsuprii klassi võistluse- mille eesmärkideks on ennetada suitsetamist laste ja noorte seas- motiveerida suitsetavaid õpilasi tubakast loobuma ning toetada mittesuitsetamist kui eluviisi.<br /> TAI teatel olid võistlusest oodatud osa võtma kõik põhikooli ja gümnaasiumi 5.-12. klassid koos klassijuhatajaga. “Klasside osavõtt võistlusest on vabatahtlik ning põhineb vastastikusel aususel ja usaldusel. Vastutus kontrolli eest on õpilastel ja õpetajatel endil-” öeldakse pressiteates.<br /> Ühiselt allkirjastati nn “klassi leping”- milles igaüks lubab mitte alustada suitsetamist või lõpetada suitsetamine vähemalt võistluse perioodil ning kinnitab seda oma allkirjaga. Lepingu kinnitab ka kooli direktor. Kõik võistluse edukalt läbinud klassid osalevad maakondlikus- üleriigilises ja rahvusvahelises auhindade loosimises.<br /> Suitsuprii klassi võistlus kestab kuus kuud - 17. oktoobrist 2005 kuni 17. aprillini 2006 - ning toimub 20 erinevas riigis. Võistluse peaauhind on seekord klassiekskursioon Portugali- mis loositakse välja kõikide osalevate riikide vahel- ülemaailmsel tubakavabal päeval- 31. mail 2006.

 

<br /><strong>Haigekassa jätkab finantsaruandluse lipulaevana</strong>

Raamatupidamise Toimkond viis selgi aastal läbi konkursi “Finantsaruandluse lipulaev”- mille eesmärk on valida välja ettevõtete ja organisatsioonide paremad finantsaruanded.<br /> Avaliku sektori esindajate seas sai juba kolmandat aastat järjest esimese koha ja lipulaeva tiitli Eesti Haigekassa.<br /> Finantsaruandluse lipulaeva selgitab toimkond haigekassa teatel välja kolmes grupis: börsiettevõtted ja finantsasutused- mitte-börsiettevõtted ning avalik sektor. Kriteeriumidest lähtuvalt peavad aruanded olema informatiivsed- lugejasõbralikud ja vastama hea raamatupidamistava nõuetele.<br /> Tiitlid anti kätte hiljutisel Pärnu juhtimiskonverentsil.

 

<br /><strong>Tööõnnetuses hukkus tänavu 16 inimest</strong>

Tööinspektsiooni esialgsetel andmetel hukkus üheksa kuuga tööülesannete täitmisel 16 inimest- teatas inspektsiooni avalike suhete nõunik. Ta lisas- et üldse juhtus sel ajal 25 surmaga lõppenud õnnetust töötamisel- kuid üheksa neist ei olnud töötervishoiu ja -ohutuse seaduse mõistes seotud tööülesannetega. Kolm tänavu surmaga lõppenud tööõnnetust juhtus liikluses- seega mitte töötervishoiu ja tööohutuse nõuete rikkumise tagajärjel.<br /> Otseselt tööga seotud põhjustel hukkus tööõnnetustes 13 inimest. Ühel juhul sai inimene surma masina käitlemisel- viiel juhul kukkuva eseme alla jäämisel- kolmel korral ise kukkudes- ühel juhul elektrilöögist- surveseadme kasutamisel- lõhkekeha plahvatuses ja vägivalla tõttu.

 

<br /><strong>Arstide välismaale mineku hoog vaibub</strong>

Eesti arstide välismaale tööle mineku hoog on vaibumas- kinnitas Tervishoiuameti peadirektor Üllar Kaljumäe.<br /> Tervishoiutöötajate vaba liikumise õiguse on Eesti arstidest taotlenud pooleteise aasta jooksul kokku 404 arsti- s.o seitse protsenti registris olevatest arstidest. Kui möödunud aastal aprillist augustini (viis kuud) vormistas dokumendid 245 inimest- siis tänavu samal perioodil 121 inimest.<br /> 404-st arstist- kes on (02. 2004 - 08.2005) saanud tervishoiuametist välismaal töötamise või õppimise loa- ei ole seda võimalust kasutanud tervishoiuameti andmetel 219 arsti. Lahkumisdokumendid on tervishoiuametist välja võtnud ehk suure tõenäosusega Eestist lahkunud tänavu 21. juuni seisuga 185 arsti- teistest rohkem üldarste (80) ja perearste (27).<br /> Sihtriigi järgi on kõige rohkem tervishoiutöötajaid sel perioodil (02.2004-08.2005)  tööle suundunud Soome (417)- Inglismaale (72) ja Rootsi (61)- kokku on lahkunud sel vahemikul 645 tervishoiutöötajat.

 

<br /><strong>Veoautojuhid perearstile</strong>

Alates 16. oktoobrist saavad C ja CE kategooria juhtimisõiguse taotlejad vajalikke tervisetõendeid oma perearstilt- teatas BNS.<br /> 16. oktoobril jõustunud valitsuse määruse järgi piisab nüüd C ja CE ning nende alamkategooriate taotlemiseks või juhiloa vahetamiseks perearsti poolt väljastatud tõendist- teatas BNSile autoregistrikeskuse (ARK) pressiesindaja.<br /> Liiklusmeditsiini komisjoni tõendit on vaja D-- DE-kategooria ja nende alamkategooriate mootorsõidukite ning T-kategooria traktorite ja liikurmasina juhtidel- trammijuhtidel ja mootorsõidukijuhtide õpetajatel.<br /> Tervisetõendile tuleb märkida selle kehtivusaeg. Endiselt jääb jõusse nõue- mille kohaselt üle 65-aastastel tuleb läbida tervisekontroll iga viie aasta järel. Sama nõue kehtib ka üle 50-aastaste teise grupi ehk D-- DE-kategooria ja nende alamkategooriate mootorsõidukite- T-kategooria traktorite ja liikurmasina juhtide- trammijuhtide ja mootorsõidukijuhtide õpetajatele.<br /> Tervisetõendile kantakse juhi terviseseisundist tulenevad meditsiinilised näidustused koodidena.<br /> Määrus kehtestab- et juhti-<br /> misõiguse taotleja peab läbima tervisekontrolli mitte varem kui kuus kuud enne mootorsõidukijuhi koolituse algust.<br /> Kuna ARKi büroos tehakse juhilubadele tasuta digitaalne foto ja määrus kaotab ära tervisetõendile foto kleepimise nõude- pole kliendil vaja enam paberfotosid teha.<br /> Enne juhiloa ja esmase juhiloa vahetamist või duplikaadi väljastamist peab tervisekontrolli läbima juhul- kui viimasest tervisekontrollist on möödunud üle kahe aasta.

 

<br /><strong>Sotsiaaluuring kättesaadavusest</strong>

Statistikaameti andmetel oli möödunud aastal arstiabi kättesaadavusega probleeme viiendikul Eesti täisealistest elanikest ehk ligikaudu 232 000 inimesel- edastas BNS oktoobri keskel.<br /> Eesti sotsiaaluuringu andmetel oli mullu 21 protsenti Eesti vähemalt 16-aastastest elanikest olukorras- kus neil oli vaja arstiabi- kuid nad ei saanud seda. Hambaarsti vastuvõtule pääsemisega oli probleeme 15 protsendil- eriarsti konsultatsioonile pääsemisega kaheksal protsendil ja perearsti jutule saamisega seitsmel protsendil täiskasvanutest.<br /> Statistikaameti juhtivstatistiku Mari Toomse sõnul sõltus arstiabi kättesaadavus peamiselt leibkonna sissetulekust- samuti elukohast. Näiteks oli arstile saamisega probleeme 29 protsendil keskmisest vaesematest inimestest ning 19 protsendil keskmisest rikkamatest inimestest.<br /> Peale esikohal olevate majanduslike põhjuste- nagu abi kallidus või ravikindlustuse puudumine- esinesid sageli takistustena ka pikk järjekord- sobiva arsti puudumine ning transpordiprobleemid.<br /> Statistikaorganisatsioonid teevad sotsiaaluuringut sama metoodika alusel kõigis EL riikides.

 

<br /><strong>Nõuanne töötutele valmib eurokoostöös</strong>

Tallinna Tervishoiu Kõrgkool osaleb europrojektis IGUANA- mille käigus luuakse sotsiaaltervishoiualane nõustamismudel neile töötutele- kes tahavad omandada sotsiaaltervishoiu haridust. Mudeleid testitakse Taanis- Saksamaal ja Inglismaal ning tuleva aasta märtsis tutvustatakse testitulemusi Tallinnas.<br /> Projekti lõpptulemusena saavad kõik projektis osalevad viis riiki (Kreeka- Inglismaa- Saksamaa- Taani ja Eesti) kasutada seda nõustamismudelit koos First-Class arvutiprogrammiga- tutvustas Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud Anne Ehasalu.<br /> Projekti osalised jäid pildile 4.-7. oktoobrini Kreekas peetud projekti töökoosolekul- täpsemalt kohvipausil Nafpatkose linnakeses.<br /> Esireas (vasakult) Anne Ehasalu Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolist- Trish Sollars Walesi ülikoolist Suurbritanniast- Margarita Tsiota Patrase ülikoolist Kreekast- Annelise Agertoft ja Bodil Husted Århusi tööhõive konsultatsioonifirmast ARGO Taanist- Anne Bak Larsen Århusi sotsiaaltervishoiu kõrgkoolist- Clare Woodward Walesi ülikoolist- teises reas (vasakult) Merike Kravets Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolist ning Inge Dolmar ja Jan Wadsholt Århusi sotsiaaltervishoiu kõrgkoolist.

 

<br /><strong>Vaimne kunst või kunsti vaim?</strong>

Rahvusvahelise vaimse tervise päeva äramärkimiseks avati 10. oktoobril Tallinnas Viru keskuse galeriis näitus “Vaimne kunst või kunsti vaim?”- kus olid eksponeeritud tööd vaimse tervise probleemidega inimestelt üle kogu Eesti. Nädalapäevad avatud olnud väljapanek valmis Tallinna Vaimse Tervise Foorumi ja ravimifirma AstraZeneca koostöös.<br /> Näituse avasõnad ütles sotsiaalminister Jaak Aab- kes hindas kõrgelt foorumi algatust teadvustada vaimse tervise problemaatikat ja rõhutas- et sellise temaatikaga tuleb tegeleda aasta läbi.<br /> Eestis tähistatakse vaimse tervise päeva Tallinna Vaimse Tervise Foorumi initsiatiivil neljandat korda.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.