Õiged hinnad rakenduvad osaliselt

Tervishoiuteenuste loetelule tervishoiupoliitilise hinnangu andmise komisjon tegi sotsiaalministrile ettepaneku teenuste piirhindade muutmiseks 2006. aastal, mis võimaldab haiglatel täita tervishoiutöötajate palgakokkulepet, teatas sotsiaalministeeriumi pressiesindaja. Et välistada raviasutustes majanduslike probleemide teket, ei langetata ühtegi piirhinda.

Tervishoiuteenuste loetelule tervishoiupoliitilise hinnangu andmise komisjon tegi sotsiaalministrile ettepaneku teenuste piirhindade muutmiseks 2006. aastal- mis võimaldab haiglatel täita tervishoiutöötajate palgakokkulepet- teatas sotsiaalministeeriumi pressiesindaja. Et välistada raviasutustes majanduslike probleemide teket- ei langetata ühtegi piirhinda.

Teenuste piirhindade arvutamisel on ministeeriumi teatel lähtutud tervishoiuteenuste tegevuspõhisest kulumudelist. Selleks esitasid valitud haiglad haigekassale andmed- mille põhjal arvutati välja teenuste reaalne maksumus.

Abiminister Peeter Laasiku sõnutsi on tervishoiuteenuste kulupõhisus ehk hindade vastavus tegelikele kuludele olnud aastaid probleemiks. “Palju on räägitud õigetest hindadest. Juba üle kahe aasta on sotsiaalministeerium- haigekassa- haiglate liit- arstide liit ja erialaseltsid teinud tööd kulupõhise metoodika välja töötamisel.”

Laasiku hinnangul on see olnud väga mahukas töö- esimeste tulemusteni jõuti eelmise aasta teisel poolel. Siis selgus- et seni olid mõned teenused tugevalt alarahastatud- mõned tugevalt ülerahastatud. Sai selgeks- et kui püüda rakendada uut hinnakirja täielikult- hindu nii tõstes kui langetades ja lühikese perioodi jooksul- võivad mitmetel haiglatel tekkida majandamisraskused.

“Alates selle aasta suvest on sotsiaalministri käskkirjaga moodustatud komisjon arutanud põhjalikult just uue kulupõhise hinnakirja rakendamisega kaasnevaid mõjusid. Kuna komisjonis on esindatud praktiliselt kõik huvigrupid- siis võib öelda- et otsused on mitmekülgselt läbi arutatud. Oleme analüüsinud uue hinnakirja mõju erialati- teenuste kaupa kui ka kõikidele haiglavõrgu haiglatele-” selgitas Laasik.

Ettepanekus toodud piirhindade rakendamine toob võrreldes praegu kehtivate hindadega kaasa keskmiselt 6%-lise hinnatõusu. Näiteks hinnad ambulatoorsetele vastuvõttudele tõusevad 13%- haigla voodipäevadele 6%- operatsioonidele 3% võrra.

Hinnatõus on erinevate erialade puhul erinev- ulatudes 2-16%-ni. Näiteks pediaatria eriala puhul on tõus kokku 14%- sealhulgas tõusevad pediaatria eriala voodipäevade hinnad 20% ulatuses- silmahaiguste eriala hinnad tõusevad aga 3%.

Kuna haigekassa eelarve ei luba tõsta kõikide erialade piirhindu kulumudelis lähtuvale tasemele ilma teisi piirhindu langetamata- siis kehtestatakse teenuste ja teenusegruppide piirhinnaks nende mudelipõhisest hinnast arvutatuna 92-2%- välja arvatud erandid: uuringud ja protseduurid (60%); hambaravi teenused (55%) ning hooldusravi voodipäev (75%).

Piirhindu ei muudeta ministeeriumi teatel teenustel- millel tööjõukulu puudub (näiteks lisavahendid- ravimid) ja teenustel- mille kohta haigekassa ei saanud piisavalt andmeid (näiteks laboriteenused).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.