Spondüloartropaatia algab hiiliva seljavaluga

Spondüloartropaatiad on rühm seronegatiivseid põletikulisi liigeshaiguseid, millele on iseloomulik nii lülisamba kui ka perifeersete liigeste haaratus ning entesiidid.

Spondüloartropaatiad on rühm seronegatiivseid põletikulisi liigeshaiguseid- millele on iseloomulik nii lülisamba kui ka perifeersete liigeste haaratus ning entesiidid.

Seronegatiivsete spondüloartropaatiate hulka kuuluvad anküloseeriv spondüliit- reaktiivne artriit- põletikuliste soolehaigustega (haavandiline koliit- Crohni tõbi) seonduv artropaatia- psoriaatiline artriit- mittediferentseerunud spondüloartropaatia ning juveniilne spondüloartropaatia.

<strong>Rida ühiseid jooni<br /></strong>Need haigused on oma kliiniliselt väljenduselt erinevad- kuid neil on rida ühiseid jooni: sakroiliidi esinemine- asümmeetriline perifeerne artriit enamasti alajäsemete liigestel- seronegatiivsus- reumatoidsõlmede ja teiste reumatoidartriidile iseloomulike ekstraartikulaarsete nähtude puudumine- sarnaste ekstraartikulaarsete nähtude (nt eesmine uveiit) esinemine- märkimisväärne perekondlik eelsoodumus- seos HLA-B27-ga.

Spondüloartropaatiate grupi esinemissagedus on võrdväärne reumatoidartriidi esinemissagedusega- olles samuti 0-5-1 protsenti.

Põletikuline seljavalu on seronegatiivsetele spondüloartropaatiatele väga iseloomulik tunnus. Põletikulise seljavalu puhul sümptomid algavad hiilivalt (kestvus vähemalt kolm kuud)- hommikune jäikustunne kestab üle 0-5 tunni- esineb difuusne valu mõlema tuhara piirkonnas- vaevused leevenduvad füüsiliste harjutustega. Sageli patsiendid ärkavad valu ja kangustunde tõttu varastel hommikutundidel.

Spondüloartropaatiate klassifitseerimiseks kasutatakse ESSG (European Spondyloarthropathy Study Group) kriteeriume (vt alltoodud lisa).

Erinevate spondüloartropaatiate diagnoos põhineb peamiselt anamneesil ja objektiivsel leiul. Spetsiifilised diagnostilised testid puuduvad. Esineda võivad iseloomulikud radioloogilised (röntgen- CT- MRI) muutused.

<strong>Liikumisravi ja NSAID-id<br /></strong>Seronegatiivsete spondüloartropaatiate ravis on kõige olulisemal kohal liikumisravi ja NSAID-id. Haigust modifitseeriv (ingl k DMARD) ravi varieerub erinevate haiguste korral.

Väga häid ja tulevikuks paljulubavaid tulemusi on saavutatud bioloogiliste preparaatidega (eriti just TNF alfablokaatoritega).

<br /><strong>MARGUS PAIL<br /></strong>Ida-Tallinna keskhaigla reumatoloog

 

<br /> ***********************

 

<strong><u>Spondüloartropaatiate klassifikatsiooni kriteeriumid:</u></strong>

Põletikuline seljavalu või sünoviit (assümmeetriline- enamasti alajäsemete liigeste haaratus) ning üks järgnevatest:

* vahelduv tuharavalu-

* sakroiliit-

* entesopaatia-

* perekondlik anamnees-

* psoriaas-

* põletikuline soolehaigus-

* uretriit- tservitsiit või äge diarröa ühe kuu jooksul enne artriidi algust.<br />

<em>Allikad: European Spondyloarthropathy Study Group- Margus Pail</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.