Krooniliste südamehaigustega tuleks võidelda ühiselt

Euroopa Kardioloogide Selts (ESC) kutsub üles ühistele
jõupingutustele- võitlemaks südamehaiguste levikuga. Selts tegi
vastavasisulise avalduse pärast Maailma Terviseorganisatsiooni WHO
raportit krooniliste haiguste preventsiooni kohta.

WHO oktoobris avaldatud dokumendis “Preventing Chronic Diseases: A Vital Investment” öeldakse- et ülemaailmsete jõupingutustega suudetaks aastaks 2015 päästa 36 miljoni inimese elu. ESC on nüüd väljendanud toetust sellele arvamusele- märkides- et südame-veresoonkonnahaigused põhjustavad Euroopas ligi pooled (49 protsenti) surmadest- Euroopa Liidus 42 protsenti.

Haigestumise ja suremuse vähendamiseks kordab ESC nüüd üle- et kroonilisi haigusi on võimalik peatada vaid ühiste jõupingutustega. Ühingu pressiteates nimetab president prof. Michal Tendera kardiovaskulaarseid haigusi Euroopas juhtivaks surmapõhjuseks- kahetsedes samas- et tegelikult oleks paljusid haigestumisi võimalik ära hoida või vähemalt edasi lükata.

<strong>Prioriteet igal tasemel<br /></strong>Tendera arvates peaks kardiovaskulaarsete haiguste ennetamine ja ravi olema prioriteediks nii riiklikul kui üle-euroopalisel tasemel. ESC on võtnud eesmärgiks eurooplaste elukvaliteedi parandamise südame-veresoonkonna haiguste esinemise vähendamise kaudu. Selleks kutsub ühing üles Euroopa meditsiinilisi ja poliitilisi institutsioone leidma konsensust kardiovaskulaarsete haiguste ennetamise ja ravi osas.

Viimastel aastatel on Euroopa südamearstid suutnud koostööd tugevdada selliste liitude nagu Third Joint European Societies’ Task Force on CVD Prevention ning European Association for Cardiovascular Prevention and Rehabilitation (EACPR) loomisega.

EACPRi esimees Joep Perk arvas- et WHO eesmärk vähendada suremust kroonilistesse haigustesse kahe protsendi võrra aastas järgmise kümne aasta jooksul on saavutatav ning kogu maailma kardioloogid peaksid sellest juhinduma.

Perki sõnul on küllalt teaduslikke tõendeid- et preventsioon on efektiivne nii haigestumise- suremuse kui tervishoiukulutuste vähendamiseks.

<strong>Osa vastutust firmadele<br /></strong>Südame-veresoonkonnahaigused on aga kogu ühiskonna probleem ning Iiri professori Ian Grahami arvates peaksid vastutust võtma ka rahvusvahelised suurfirmad - toiduaine-- tubaka- ja kütusetootjad- kel on ainulaadne võimalus oma tegevusega teha kas head või halba.

<br /> ESC hinnangul võib kiita ka viimastel aastatel Euroopas vastu võetud poliitilisi otsuseid- milles kardiovaskulaarsete haiguste preventsiooni tähtsaks peetakse ning edasiste otsuste tegemiseks soovitusi jagatakse.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.