LÜHIUUDISEID:

Loomaaed lasi töötajaid gripi vastu
vaktsineerida

Maailmas leviva linnugripiohu tõttu lasi Tallinna Loomaaed oktoobris asutuse kulul gripi vastu vaktsineerida oma veterinaar- ja lindude osakonna töötajad- kirjutas Nädaline.<br /> Mõni aeg varem osales loomaaia direktor Mati Kaal New Yorgis loomaaiatöötajate rahvusvahelisel konverentsil- mille teemaks oli linnugripp. Kaal kinnitas- et neil tuleb silmad-kõrvad lahti hoida ja jälgida- mis maailmas toimub.<br /> “Kagu-Aasia loomaaedades on nagu meil Tallinnaski suur lindude avatud ekspositsioon- kuhu pääsevad läbi käima ka looduses vabalt elavad linnud. Kagu-Aasia kolleegide ettekannetest kuulsime- mida nemad on maad võtva linnugripi ohu tõttu ette võtnud-” rääkis ta ajalehele.<br /> “Nad ütlesid- et linde vaktsineerima hakata pole mõtet enne- kui tõesti on näha- et need kusagil massiliselt haigestuvad. Seal on linde juba mõnel pool ka vaktsineeritud-” sõnas Kaal. Ta toonitas- et esialgu pole ju ka veel selge- kui massiliseks linnugripp üldse läheb.<br /> “Üldse on gripi vastu vaktsineerimine oluline- vähendamaks ohtu- et võimalik linnugripp võib tabada inimest veel teise gripi foonil. Kõige hullem- kui mitu grippi tulevad järjest - sellepärast me praegu töötajaid vaktsineerida lasimegi-” selgitas Kaal. “Siis- kui oht tõepoolest suureneb- on ka variant- et me kõik linnud vaktsineerime- nagu Taiwan seda tegema hakkas.”

 

<br /><strong>Pärnu haigla juhatus jätkab aasta lõpuni</strong>

Pärnu haigla nõukogu on pikendanud meditsiiniasutuse juhatuse volitusi aasta lõpuni.<br /> Nõukogu esimehe Ahti Kõo sõnade järgi on loomulik- et senise juhatuse volitused kestavad seni- kuni personaliotsingufirma on 15. detsembriks välja sõelunud uued juhatuse liikmekandidaadid ja uue linnavalitsuse moodustatav nõukogu on nad kinnitanud- kirjutas Pärnu Postimees.

 

<br /><strong>20 tartlast loobus kampaania ajal suitsetamisest</strong>

Reedel toimus Atlantise konverentsisaalis Tartu linna suitsetamisest loobumise kampaania lõpetamine- kus peeti meeles kampaanias osalenuid.<br /> “Olen väga rahul: kampaaniaga liitus 53 suitsetajat- kellest 20 suutsid pahest loobuda-” ütles linnaarst Sirje Kree.<br /> Mai lõpust oktoobri lõpuni kestnud kampaania korraldas Tartu linnaarstiteenistus- selle viisid läbi TÜKi südamehaiguste ennetamise kabinet- õde-nõustaja Külli Kangur ja dr Tiit Pokk. Üritust finantseeriti südame-veresoonkonnahaiguste ennetamise riikliku strateegia raames.<br /> Kampaania kinnitas linnavalitsuse pressiesindaja teate kohaselt- et aktiivne nõustamine koos abivahendite kasutamisega (näiteks nikotiinasendusravi plaastrite-nätsude näol) on efektiivseim meetod suitsetamisest loobumiseks.<br /> Pressiesindaja sõnutsi olid lõpuüritusele kutsutud kõik kampaanias osalenud inimesed koos kaaslasega. Edukaid peeti meeles tervislike auhindadega.

 

<br /><strong>Ühispank tõi turule SEB Geneerilise Farmaatsia Fondi</strong>

SEB Ühispanga Fondid tõi uudse investeerimisvõimalusena turule SEB Geneerilise Farmaatsia Fondi. See on maailmas üks esimesi avalikke fonde- mis on keskendunud farmaatsiasektori geneeriliste ravimite tootjate segmendile- vahendas BNS panga teadet.<br /> Geneeriliste ravimite nõudlus kasvab võrreldes üldise ravimituru ja sisemajanduse koguproduktiga kiiresti. Nõudluse kasvu peamised taganttõukajad on rahvastiku vananemine kogu maailmas ja odavamate geneeriliste ravimite eelistamine kallitele originaalravimitele- rääkis fondi juht Meelis Angerma. “Lähema kahe aasta jooksul aegub suur hulk ravimipatente- mis seavad geneeriliste ravimite tootjad võrreldes originaalravimite tootjatega eelisseisundisse-” sõnas ta uue fondi väljavaateid kommenteerides.<br /> Ida-Euroopa ja teiste odavat tootmisbaasi omavate regioonide ravimitootjatel on panga hinnangul geneeriliste ravimite segmendis selge eelis Lääne ravimitootjate ees- kes on enamasti keskendunud uute ravivate molekulide avastamisele. Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni osakaal saab uue fondi investeeringutes olema vähemalt 40%. Ülejäänud osa portfellist paigutatakse peamiselt USAs kaubeldavatesse väärtpaberitesse.<br /> SEB Ühispanga Fondide juht Sven Kunsing märkis- et investoreid võiks uue fondi juures paeluda madalapoolne risk. Ravimitootmine on majandustsükli kõikumistele vähem tundlik tööstusharu- kuna majanduskasvu peatumine või moevoolu pöördumine ei vähenda oluliselt nõudlust ravimite järele- selgitas ta.<br /> Riskide täiendavaks vältimiseks ei kavanda fond märkimisväärseid investeeringuid Venemaale. Ei investeerita ka riskantsetesse biotehnoloogiaettevõtetesse- mida enamasti teevad tavalised farmaatsiasektorile suunatud fondid.

 

<br /><strong>President Bush küsis linnugripitõrjeks 7-1 miljardit dollarit</strong>

USA president George W. Bush küsis möödunud teisipäeval kongressilt 7-1 miljardit dollarit (92-5 miljardit krooni)- et valmistada Ameerika Ühendriike ette linnugripipandeemia saabumiseks. Kogusummast 1-2 miljardit on mõeldud 20 miljoni doosi olemasoleva linnugripivaktsiini valmistamiseks- 2-8 miljardit uue vaktsiini väljatöötamiseks ja 1 miljard viirusvastaste ravimite varumiseks- vahendas BNS.<br /> “Meie riigis ja maailmas ei ole praegu gripipandeemiat-” ütles Bush- “aga kui me jääme pandeemia ilmumist ootama- on juba hilja selleks valmistuda ja ühel päeval kaotame me asjatult elusid- sest ei suutnud täna tegutseda.”

 

<br /><strong>Täiendavat ravimihüvitist on makstud ligi 1-7 miljonit</strong>

Haigekassa on tänavu üheksa kuu jooksul maksnud ravimite eest täiendavat hüvitist 1 669 538 miljonit krooni- vahendas BNS. Selle aasta kolmandas kvartalis maksti haigekassa teatel täiendavat ravimihüvitist 331 inimesele kogusummas 526 799 krooni.<br /> Esimeses kvartalis tasus haigekassa BNSi teatel täiendavat hüvitist 179 inimesele kokku 488 928 krooni ning teises kvartalis 245 inimesele 653 811 krooni.<br /> Täiendava ravimihüvitise arvestamise aluseks on inimese soodusravimitele tehtud kulutused ühes kalendriaastas. Korra kehtestamise eesmärk oli luua võimalus saada täiendavat rahalist hüvitist nendel inimestel- kes kalendriaastas kulutavad haigekassa ravimite loetellu kantud retseptiravimite ostmiseks enam kui 6000 krooni. Maksimaalne täiendav hüvitis ühele inimesele on kalendriaastas kuni 9500 krooni.<br /> Selle üle- kui palju on inimesel õigus saada täiendavat ravimihüvitist- peab arvestust haigekassa. Inimesel endal tuleb esitada ainult avaldus. Lisaks oma piirkonna haigekassa külastamisele või siis avalduse posti teel saatmisele saab seda teha ka elektrooniliselt<br /> e-panga või X-tee teenuste kaudu.

 

<br /><strong>Tamro omandab Leedu apteegiketi</strong>

Soome ravimimüüja Tamro sai oktoobri lõpul Leedu konkurentsiametilt loa omandada 18 apteegist koosnev ravimikett Ramuciu Vaistine- vahendas BNS. Konkurentsiameti teatel ei muutu kontsentratsiooni tase sektoris märkimisväärselt ning Tamro ei saa turul domineerivat seisundit.<br /> Ramuciu Vaistine ainuomanik Gintautas Viskaitis müüs oktoobri alguses Tamrole 100% apteegiketi aktsiaist. Ketti kuuluvad apteegid asuvad Kaunases ja selle lähikonnas. Esimene apteek avati 1995. aastal ning sellele järgnesid veel kolm aastatel 1996-1999. Hoogsam laienemine on aset leidnud alates aastast 2000- mil on lisandunud veel 14 apteeki.<br /> Tamrole kuulub praegu 21-protsendiline turuosa ravimite hulgimüügist Leedus. Ramuciu Vaistine ostmisega soovitakse suurendada oma osa ka ravimite jaemüügiturul.

 

<br /><strong>Ärimehed käivitavad ravimitootmist</strong>

Viru Keemia Grupi suuraktsionäride Margus Kangro ja Priit Piilmanni eestvedamisel on asutatud firma EPhaG AS- mis juba aasta pärast peaks tegelema Eesti jaoks strateegilise ravimitootmisega- vahendas BNS Eesti Päevalehe Ärilehte.<br /> Kangro ja Piilmann kontrollivad oma firmade kaudu 51% EPhaGist. Asjaosalised ise olid firma plaanide suhtes napisõnalised. “Plaane on igasuguseid- see ei tähenda veel- et kõigist kohe rääkima peaks-” ütles Kangro.<br /> Mullu novembris Tallinna äriregistrisse kantud EPhaGi aktsiakapital on 400 000 krooni. Tänavu märtsis on firma saanud ravimiametilt ravimitootja tegevusloa- mis kehtib aasta. Ettevõtte juhatuse ainus liige on ajalehe teatel Kangro- nõukokku kuuluvad Piilmann- kunagi Tallinna Farmaatsiatehase tootmisdirektorina töötanud Andres Jagomägi ja keraamikaäris tegev Eero Sirendi.<br /> Ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irsi sõnutsi on EPhaG saanud tegevusloa suhteliselt piiratud tegevusteks ehk impordil vabastamiseks. Selle all mõistetakse ravimi täielikku kvaliteedikontrolli- mille käigus EL-is asuv ettevõte võtab vastutuse kolmandatest riikidest imporditud ravimi kvaliteedi eest. “Arvan- et igasugune ravimitootmine Eestis võib olla vaadeldav strateegiliselt olulise ettevõtmisena- seega ka selles ettevõttes- kui tootmist alustatakse-” ütles Irs.<br /> 1997. a jaanuaris osales sarnase nimekujuga aktsiaselts Ephag RAS Silmeti erastamises- omandades 65% Silmeti aktsiatest. AS Ephag kuulus 60% ulatuses väliseesti ärimehele Thomas Waldinile ja 40% ulatuses Magnum Grupile.

 

<br /><strong>PERi kliinikuid tahab juhtida kokku kümme inimest</strong>

Põhja-Eesti regionaalhaigla (PER) kliinikujuhtide konkursil laekus viiele kohale tähtajaks kokku kümme avaldust- teatas BNS.<br /> Konkursiga otsiti juhatajat anestesioloogia kliinikule- diagnostikakliinikule- kirurgiakliinikule- psühhiaatriakliinikule ja sisehaiguste kliinikule.<br /> Regionaalhaigla pressiesindaja Inga Lill ütles BNSile- et juhikandidaate saabus iga kliiniku konkursile. Mitu avaldust täpselt iga kliiniku juhi kohale esitati- ei soovinud haigla eelmise nädala lõpul veel avalikustada.<br /> Konkursid kuulutati välja seniste juhtide ametiaja lõppemise tõttu.<br /> Osalemise soovitav eeldus oli vähemalt kümneaastane töökogemus eriarstina ja juhtimiskogemus. Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik on öelnud- et kandideerida võisid ka praegused kliinikujuhid.<br /> Kliinikute juhid valitakse välja kuu aja jooksul ning neljaks aastaks- ametisse asuvad nad detsembri lõpus ja jaanuari alguses.

 

<br /><strong>Tartu perearstid kutsuvad lapsed tervisekontrolli</strong>

Tartu linnavalitsus eraldas linna perearstidele lisaraha eelkooliealiste laste tervisekontrolliks- vahendas BNS.<br /> Linnavalitsuse pressiesindaja teatel eraldati perearstidele 232 000 krooni kuni kaheksa-aastaste laste tervisekontrolli kutsumiseks- et avastada tervisehäired võimalikult varases eas.<br /> “Linna abil muutub Tartu perearstide roll eelkooliealiste laste haiguste ennetamisel tugevamaks-” ütles linnaarst Sirje Kree. Tartu perearstide nimistus on praegu 9397 kuni kaheksa-aastast last.<br /> Toetust saavad perearstid peavad hiljem esitama linnaarstile tegevusaruande.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.