Õdede puuduse vastu leidub Eestis rohtu

Abiminister Peeter Laasik ütles tervishoiujuhtide kolleegiumi ees esinedes, et laialt on räägitud arstide puudusest, kuid tema näeb veel suuremat probleemi õdede defitsiidis. Õdede liidu ja õdesid koolitavate õppeasutuste juhid pole abiministriga nõus, et nende senised pingutused õdede nappuse teadvustamisel pole tulemusi andnud.

Abiminister Peeter Laasik ütles tervishoiujuhtide kolleegiumi ees esinedes- et laialt on räägitud arstide puudusest- kuid tema näeb veel suuremat probleemi õdede defitsiidis. Õdede vähesus pole Eestis teadvustunud- muretses abiminister.

Eesti Õdede Liidu (EÕL) ja õdesid koolitavate õppeasutuste juhid pole nõus- et nende senised pingutused õdede nappuse teadvustamisel pole tulemusi andnud.

Näiteks õdede ulatuslik palgatõus on probleemi teadvustamise üheks väljundiks- ütles Eesti Õdede Liidu president Ester Pruuden. “Palgakasvu usus on mitmed õed täna loobunud mõttest siirduda tööle välisriiki-” lisas ta.

Väites- nagu tegeleks EÕL enam ametiühingu teemaga- olles jätnud kutsevaldkonna arendamise tagaplaanile- näeb Pruuden vastuolu. “Õdedele ei ole võimalik tagada normaalset töötasu- ilma et oleks tõestatud nende kvalifikatsioon. Ehk siis ametiühingu palgavõitlustöö tugineb tõestusel õdede ja ämmaemandate oskuste ja teadmiste kohta-” selgitab õdede liidu juht. “Läbi kutsepädevuse tõestamise on saavutatav töötasu tõus.”

<strong>Õdesid peab hoidma<br /></strong>Lisaks toob Pruuden õenduserialade viimaste aastate arengu näiteks iseseisvate õendusabi teenuste väljatöötamise (koolitervishoiuteenus- koduõendusteenus jm) ja euroopalikul tasemel õde-spetsialistide koolituse käivitumise 1. jaanuarist 2006.

“Kui mõni inimene jõuab alles täna äratundmisele- et õdede nappus on tõsiselt võetav teema- siis - parem hilja kui mitte kunagi-” sõnab õdede liidu president ja lisab- et tegelikult ei ole veel liiga hilja.

“Eestil on alles ligi 10 000 õendustöötajat ja 1-3 miljonit elanikku. Euroopa ideaalis on õdede ja elanike suhtarv 10 õde 1000 elaniku kohta. Eestis 10 õde umbes 1770 elaniku kohta- kui arvestada reaalselt töötavate õdede arvuks 7500 ja nende hulgas pole ämmaemandaid ega med. tehnilisi töötajaid. Suhtarv on meil paigast ära juba aastakümneid. Praegu peame suutma alal hoida seda- mis meil alles-” rääkis Pruuden.

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektori kt Anneli Kannus ütles- et õdede defitsiit alles saab olema suureks probleemiks. “Alates 2006. aastast peaks meie kooli lõpetajate reaalne arv tõusma- kuid palju see õdede põuda ei leevenda- sest suurem osa lõpukursuslastest töötab juba kooli ajal-” tähendas ta.

Viimase nelja aasta jooksul on 90% Tartu Tervishoiu Kõrgkooli (end. Tartu Meditsiinikool) lõpetanutest läinud erialasele tööle.

Välismaale tööle minejate arv on tõusnud Euroopa Liiduga ühinemise järel nii Tartu kui Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis- näiteks pääseb välismaale praktikale või tööle juba õppimise ajal. Välismaa poole vaadatakse kümneid kordi rohkem kui varasematel aastatel.

<strong>Tudengielu raskused<br /></strong>Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektori kt Ülle Ernits mõistab- et õdesid oleks vaja rohkem koolitada- kuid õppetöö on tervishoiu kõrgkoolides seni toimunud võimete piiril- kuna õppejõudude defitsiit on aktuaalne seoses suure koormusega magistriõppes ja uute õppejõudude leidmine pole ka lihtne.

Vastuvõttu pole mõtet latti alandades suurendada seetõttu- et osa tudengeid ei tule toime raske õppekavaga- mis eeldab keskmisest kõrgemat enesedistsipliini. Teine osa tudengitest jätab õeõppe pooleli sotsiaalsete probleemide tõttu- tõdes Ülle Ernits.

Täiskoormusega õppimise kõrvalt on raske lisatööd teha- kuid riikliku stipendiumiga ei tule tudeng toime. “Selliseid peresid- kes suudaksid oma last koolitada- ei olegi väga palju-” nentis Ernits. “Siin võiks küll riik koostöös koolidega välja töötada toetuste süsteemi- et head potentsiaalsed õed õpinguid ei katkestaks-” pakkus ta.

Samas on meditsiinikoolide lõpetajad kutsekindlad- sest Tallinna Meditsiinikooli lõpetajad on 83% aasta pärast tervishoiusektoris tööl ja 90% lõpetajatest ükskõik millisel tööl- rõõmustab koolijuht.

Selleks- et tööandja leiaks diplomeeritud õdesid kerge vaevaga- teevad praktikabaasid ise kooliga tihedat koostööd- kohtuvad õppijatega ning informeerivad kooli stendil vabadest töökohtadest.<br /> Ülle Ernits teeb ettepaneku- et asutused saadaksid vabade töökohtade kuulutused koolile ja kool teeb selleks otstarbeks kooli kodulehele eraldi rubriigi.

<strong>Õeõpe Ida-Virumaale<br /></strong>Järgmisest sügisest hakatakse taas õdesid õpetama ka Ida-Virumaal- Kukrusel asuvas Kohtla-Järve meditsiinikoolis- mis ühineb Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga- teatas Kohtla-Järve meditsiinikooli direktor Erika Kruup.

“Mis puutub õdede puudusesse- siis arvan- et see on reaalne- sest meie koolist tuleb nüüd veebruaris viimane lend õdesid ja pärast seda tekib paus kolmeks ja pooleks aastaks.” Just nii kaua ei õpetatud Ida-Virumaal õdesid.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

******************************

 

<strong><u>Kolm näidet- kuidas õed töötavad</u></strong>

* Õena lõpetanu töötab erameditsiinis- sest sealne palgasüsteem ja päevane töö motiveerib. Pikad ja pingelised tööpäevad teda ei heiduta.

* Õena lõpetanu töötab ravimifirmas- sest töö on päevane- töö planeerimine on töötaja otsustada ja palk motiveerib. Lisaks on kasutada ka sõiduauto ja mobiiltelefon. Töö on pingeline- kuid pakub väljakutseid ja on seetõttu huvitav.

* Õeõppe üliõpilane töötab lisaks kesklinna esinduslikus restoranis. Ta teeb seal tööd meeleldi - töö on raske- kuid sissetulek võimaldab õpinguid rahastada. Ta on valitud erialaga väga rahul ja tulevikus tahaks kindlasti erialatööle minna. Õpinguid ja tööd on aga raske ühendada ja seetõttu vaba aega tal praktiliselt ei olegi. Küsimus on- kaua inimene nii jaksab.

<em>Allikas: Ülle Ernits- Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektori kt vilistlaste tagasiside põhjal.</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.