Riigid teatavad üksteise võidu linnugripivaktsiinist

Mitu riiki, organisatsiooni või ravimifirmat on viimastel nädalatel teada andnud erinevas katsetusjärgus olevatest linnugripi ohtliku viirusetüve H5N1 vastastest vaktsiinidest.

Mitu riiki- organisatsiooni või ravimifirmat on viimastel nädalatel teada andnud erinevas katsetusjärgus olevatest linnugripi ohtliku viirusetüve H5N1 vastastest vaktsiinidest.

<strong>Ungaril juba valmis<br /></strong>21. oktoobril kinnitas Ungari tervishoiuminister Jenö R?cz uudisteagentuurile MTI- et riigis väljatöötatud linnugripivaktsiin on inimkatsete põhjal otsutunud tõhusaks. “Nüüd on lõplikult selgunud- et vaktsiin on meie andmetel efektiivne. See vaktsiin on sajaprotsendiliselt tõhus-” vahendas BNS R?czi sõnu.

Ungari valitsus oli juba paar päeva varem teatanud- et inimkatsete esialgsed tulemused näivad paljutõotavad. Tegemist on vaktsiiniga ohtliku viirusetüve H5N1 vastu. Vaktsiini katsetati sajakonna vabatahtliku peal- kelle hulgas oli ka tervishoiuminister ise.

Valitsuse teatel on vaktsiini vastu huvi ilmutanud USA- Suurbritannia ja Venemaa- ostusoovist on märku andnud Indoneesia- Ukraina- Filipiinid ja Mongoolia. Ungari olevat esialgu võimeline valmistama 500 000 vaktsiinidoosi nädalas ja vajaduse korral suurendama edaspidi tootlikkust.

Vaktsiini väljatöötamisega tegelesid Ungari riiklik epidemioloogiakeskus ja erafirma Omninvest.<br /> Ungarlaste sõnul võivad nad töid uuesti alustada- kui inimesi peaks ohustama mõni teine viirusetüvi.

<strong>Austraalias inimkatsed<br /></strong>24. oktoobril teatas Austraalia ravimifirma CSL- et tal on valmimas vaktsiin- mis suudab pakkuda kaitset linnugripi H5N1 tüve pandeemilise vormi vastu juhul- kui viirus ei tee läbi suuri geneetilisi muutusi.

Maailma suurim vereplasmatoodete valmistaja CSL Ltd on alustanud vaktsiini katsetamist inimestel- proovides erinevaid annuseid. Firma loodab tulemused teada saada veebruariks- vahendas BNS Reutersit. Kui katsetused osutuvad edukaks- suudab CSL töötada H5N1 pandeemilise vormi vastu vaktsiini välja kolme kuuga. Kui tekib täiesti uus tüvi- kulub vaktsiini valmimiseks kuus kuud.

<strong>Peterburi loodab kevadeks<br /></strong>Venemaal Peterburiski on valmis linnugripivaktsiin- mida on lähiajal kavas vabatahtlikel katsetada. Vaktsiini töötas välja Venemaa Meditsiiniakadeemia gripiuuringute teadusinstituut- ütles asutuse esindaja Jelena Dorošenko.

“Vaktsiin on valmis- ent me peame seda vabatahtlikel- kelle seas on ka meie instituudi töötajad- proovima. Positiivsete tulemuste korral võib üle minna tööstusliku tootmise juurde-” kinnitas Doro?enko 21. oktoobril Interfaxile.

Teadlase sõnul võib tootmine- mis toimub eeldatavalt Ufaa tehases- alata juba kevadel. "Loomulikult ei saa vaktsiin laia levikut- kuna inimeselt inimesele viirust ei edastata- vaktsineerida tuleb linnuvabrikute töötajaid ja inimesi- kes lindudega kokku puutuvad-” ütles Dorošenko.

Linnugripi H5N1 tüvega nakatumise tagajärjel on Aasias surnud üle 60 inimese- praeguseks on tüvi jõudnud Euroopasse. Teadlased kardavad viiruse muteerumist- mille tulemusena võib tekkida inimeselt inimesele kanduv tüvi ja vallanduda pandeemia.

<strong>EL tegi H7N1 vaktsiini<br /></strong>Euroopa gripieksperdid on välja töötanud esimese inimesele mõeldud vaktsiini ohtliku linnugripitüve vastu- mis võib kanduda lindudelt inimestele- teatas 27. oktoobril Euroopa Komisjon.

Viirusetüve H7N1 peetakse ülimalt patogeenseks ning see põhjustas näiteks 1999. aastal epideemia Itaalia kodulindude seas. Kõnealuse tüve pandeemiliseks muutumise oht on väiksem kui Aasias üle 60 inimese surmanud H5N1 puhul- vahendas BNS Reutersi uudist.

“Uuringud näitavad- et see konkreetne linnugripiviirus võib kanduda inimestele- kes on nakatunud loomaga otsekontaktis-” ütles komisjoni tervishoiu- ja toiduohutuse pressiesindaja Philip Tod.<br /> Uue vaktsiini RD-3 töötas välja Briti- Prantsuse ja Itaalia kuueliikmeline konsortsium- millesse kuulub nii teadusasutusi kui Prantsuse-Saksa ravimifirma Sanofi-Aventis vaktsiiniüksus. Kliinilised testid algavad 2006. aasta kevadel.

Kuna H7N1 viirus on liiga ohtlik- et seda standardses gripivaktsiini tootmises otse kasutada- olid teadlased sunnitud seda modifitseerima. Tegemist on ka esimese vaktsiiniga- mille tootmiseks ei kasutata mune.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.