SIIBER:

veidraid lugusid meditsiinist

<strong>Arstid- küsige oma patsiendilt- kuidas tal töö juures läheb!</strong>

Viimased uuringud näitavad- et inimene peaks töötama nii kaua kui võimalik. Aga mitte mingil tingimusel nõmeda ülemusega. Muidu on kardioloogi juurde või koguni hauda minek!

<strong>Varane pensionileminek ei tähenda pikka eluiga<br /></strong>Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole varakult pensionile läinud inimeste eluiga pikem kui nendel inimestel- kes kauem töötavad- ning tegelikult võivad nad hoopis varem surra- kinnitatakse ajakirjas Britsh Medical Journal avaldatud uurimuses.<br /> Eksperdid on 26 aasta vältel jälginud 3500 Ühendriikides Texase osariigis firma Shell Oil tehases töötanud inimese tervislikku seisundit.<br /> Selgus- et nende inimeste eluiga- kes läksid pensionile 55 või 60 aasta vanuselt- ei ole pikem kui nendel- kes lõpetasid töölkäimise 65-aastaselt.<br /> Veelgi enam - selgus- et nende eluiga- kes läksid pensionile 60- ja 65-aastaselt- on pea sama (nad elasid vastavalt keskmiselt 76- ja 80-aastaseks)- ent 55-aastaselt pensionile läinute eluiga on kauem töötavate omast oluliselt lühem (72 eluaastat).<br /> Samuti arvestati uuringus töötajate sotsiaalset staatust ning selgus- et kõige varem surid jälgitutest 55-aastaselt pensionile läinud madala sissetulekuga mehed. Kõige kauem elasid aga 65-aastaselt pensionile läinud kõrge sissetulekuga naised.<br /> Uuring avaldati ajal- mil paljudes rikastes riikides on ägenemas debatid pensioniaja edasilükkamise üle- kuna lähikümnenditel on oodata praeguste pensioniskeemide tõsist pingestumist.<br /> Probleemiks on see- kuidas varustada pensioniga Teise maailmasõja järgse beebibuumi põlvkond- kui see pensionile suundub. Dramaatiline sündimuse langus paljudes riikides tähendab- et nende töötajate panus ei asendu pensioniskeemides üks-üheselt.<br /> Selle tulemusena üritavad valitsused leida võimalusi pensionivajaduste täitmiseks- üheks võimaluseks on õhutada või sundida inimesi kauem töötama.<br /> Nende kavade ägedate vastaste argumendiks on olnud väide- et tööaja pikenemine lühendab eluiga.

<strong>Ebaõiglane ülemus ajab varakult hauda<br /></strong>Ebaõiglaselt käituv ja tujukas ülemus võib vähendada oma alluvate eluiga- kirjutab Reuters.<br /> Soome töötervishoiuinstituudi teadurite uuringust ilmnes- et ülemuse käitumist enese suhtes õiglaseks pidavatel töölistel esines palju vähem südame-veresoonkonna haigusi- mis on lääneriikides levinuimaks surmapõhjuseks.<br /> Uurimistööd juhtinud Mika Kivimäki sõnas- et inimesed võtavad ülemuse ebaõiglast käitumist väga südamesse ning ebaõiglus võib põhjustada allasurutust- kurvameelsust ning stressi.<br /> Inimesed peavad ülemuse suhtumist õiglaseks- kui too võtab arvesse nende seisukohti- jagab infot oluliste otsuste kohta ning suhtub alluvatesse austavalt ja sõbralikult.<br /> Soome uurijad analüüsisid 6442 Londonis töötava meesterahva kümne aasta tervisenäitajaid ning nende hinnanguid sellest- kas neid koheldi tööl üldiselt õiglaselt või mitte.<br /> “Meestel- kellega käituti nende hinnangul õiglaselt- esines 30 protsenti vähem südame-veresoonkonna haigusi kui neil- kellele enese arvates tööalaselt liiga tehti-” kirjutasid teadurid meditsiiniväljaandes Archives of Internal Medicine.<br /> Varasemates uuringutes on leitud- et kui inimesed töötavad neile ebameeldiva ülemuse alluvuses- kipub nende vererõhk tõusma normaalsest kõrgemaks.

 

<br /><strong>Umbkeelse gigolo aidsipaanika</strong>

Iraaklane- kes soovis Küprosel üheöösuhtes oma inglannast partnerile igati meeltmööda olla- vallandas keeleoskamatuse tõttu aidsipaanika.<br /> Politsei võttis aidsi levitamises kahtlustatava mehe kinni ja vabastas ta alles tänu tõlgile.<br /> “Paistab- et iraaklane ütles lihtsalt ‘yes- yes’ - ükskõik- mis talt küsiti-” seletas politseiallikas. “Ilmselt küsis naine temalt- kas tal on aids- ja sai vastuseks nagu ikka ‘yes’.” Turistina Küprosel viibinud briti naine tuli hädaga politseisse pühapäeval- olles maganud iraaklasega- kellega ta kohtus ühes saare läänerannikul Paphoses asuvas baaris.<br /> Pärast tormilist vahekorda mehe korteris märkas ta iraaklase ihul löövet ja küsis- ega ta aidsi ei põe. Vastus oli jaatav.<br /> Seepeale tormas naine Paphose politseijaoskonda ja rääkis- et oli seksinud ilma kondoomita mehega- kes ilmselt levitab aidsi.<br /> Politsei hakkas naise kirjelduse järgi linnast 32-aastast kahtlusalust otsima- sest kardeti- et aidsi levitamine pahaaimamatutele naistele võib olla tema eesmärgiks.<br /> “Tegime talle aidsitesti- see oli negatiivne. Ta lihtsalt ei oska inglise keelt- mis pole kuritegu-” rahustas politsei.

 

<br /><strong>Austria arstid said  kätte Supermani</strong>

GRAZ. End vabalt lendavaks Supermaniks kuulutanud mees hospitaliseeriti Austrias pärast seda- kui ta oli neljanda korruse aknast alla hüpanud.<br /> Parameedikud tõttasid tõsiseid pea- ja seljavigastusi saanud kangelasele appi ja toimetasid ta intensiivi.<br /> Tunnistajad kinnitavad- et mitmeid pudeleid veini kummutanud 23-aastane mees ronis kell neli varahommikul aknale ja hüüdis: “Ma olen Superman! Minuga ei saa mitte midagi juhtuda!”<br /> Tänu sellele- et mees põrkas vastu vahekonstruktsiooni ja sektsiooni katust- jäi ta ellu. Vabalangemisel oleks Austria kaotanud oma vapra poja.

 

<br /><strong>Eliksiir Venemaalt</strong>

MOSKVA. Venemaa teadlased teatasid uue noorenduspreparaadi avastamisest.<br /> “Biomeditsiini instituudi teadlased avastasid- et mitme toidulisandi kokteil aeglustab vananemisprotsesse-” teatas instituudi teadusdirektor Aleksandr Itkes neljapäeval ajakirjandusele.<br /> Ta selgitas- et teadlased katsetasid rottide peal atsetüül-L-karnitiini ja alfalipoehappe lisamist toidusse.<br /> “Eri vanuses rottide mälu hinnates tuvastasid teadlased- et nende lisandite toimeefekt on võrdväärne inimorganismi noorendamisega 75.-80. eluaastalt keskeani-” ütles professor Itkes.<br /> Ta lisas- et toidulisandeid saanud rotid “pakatasid energiast ning neil noorenesid kõik elundid- kaasa arvatud aju”.

 

<br /><strong>Vähireklaam ärritab</strong>

LONDON. Briti eesnäärmevähi vastu võitlejad on tellinud tele- ja raadioreklaami- mis on sattunud tsensuuri alla.<br /> Nimelt on reklaam eetikameeste arvates liialt tülgastav ja nad lubavad selle eetrisse vaid vahemikus kella üheksast õhtul kuni kuueni hommikul- kui sündsad inimesed ja lapsed magavad.<br /> Telereklaam kujutab arsti- kes surub kontrolliks oma näpu patsiendi rektumisse. Kostub veider heli- midagi lurtsatuse taolist. Raadioreklaamis domineerib just see lurtsuv hääl.<br /> Üks kampaaniajuhte John Neate on ilmselgelt solvunud- kuna ajapiirang samastab reklaami pornofilmidega.<br /> “Ma ei usu- et see reklaam on õudne. Õudne on hoopis see- et enamus mehi ei lase end kontrollida-” ütleb Neate. “Just seetõttu sureb meil eesnäärmevähki 10 000 meest aastas. Tahame tähelepanu juhtida kontrolli vajadusele.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.