Ameeriklastel valmis juhend loote alkoholisündroomi käsitlemiseks

Ameerikas on koostatud ja avaldatud juhised loote
alkoholisündroomi avastamiseks- mida tutvustas Medscape. USA
Haiguste Ennetamise ja Kontrolli Keskuste (CDC) koostatud juhised
on avaldatud väljaande Morbidity and Mortality Weekly Report
oktoobrinumbris.

Kuigi fetaalne alkoholisündroom (FAS) identifitseeriti juba 1973. aastal- jääb juhiste autorite sõnul see seisund sageli diagnoosimata. CDC on nüüd USA kongressi 2002. aasta mandaadi alusel viimased kliinilised ja teaduslikud tõendusmaterjalid üle vaadanud.

Juhendis on ära toodud diagnostilised juhised- võttes arvesse ka perekondade kogemusi sündroomi füüsilise ja neuropsühholoogilise pildi kohta. Puudutatud on ka meditsiini-- haridus- ja sotsiaalteenuseid- mida FASiga inimesed ja nende perekonnad vajavad.

Lisaks soovitustele- millal ja kuidas suunata FASi kahtlusega inimene erialaspetsialisti juurde- on kirja pandud soovitused riskigruppi kuuluvate rasedate naistega tegelemiseks. Teiste alkoholist tingitud lootekahjustuste diagnostiliste kriteeriumide väljatöötamiseks on FAS töögrupi arvates vaja koguda veel täiendavaid andmeid.

FASi võib diagnoosida igas vanuses- kuid enamasti juhtub see lapseeas. Sündroomi diagnoosimise kriteeriumideks on välised tunnused näos- prenataalne või postnataalne kasvupeetus pikkuses või kaalus ning kesknärvisüsteemi kahjustus. Teadaoleva anamneesi põhjal võib määrata- kas alkoholi tarvitamine on kindel või teadmata. Kesknärvisüsteemi häireid võid edasi klassifitseerida strukturaalseteks- neuroloogilisteks või funktsionaalseteks.

Kui on kindel- et rase on lapsekandmise ajal tarvitanud alkoholi- on näidustatud täielik uurimine FASi suhtes- kui alkoholi on tarvitatud seitse või rohkem annust nädalas- kolm või rohkem annust korraga mitmel juhul. Vajadus uurida last sündroomi suhtes võib selguda ka perekonnaanamneesist- näiteks varasemast kokkupuutest lastekaitseametnikega.

Soovitusi on jagatud ka FASi ennetamiseks- pidades tähtsaks koostööd riiklike- osariigi ja kohalike ametkondade- tervishoiutöötajate ja -uurijate- haridus- ja sotsiaaltöötajate ning perekondade vahel- et harida lapsesaamiseas naisi ja ühiskonda rasedusaegse alkoholitarvitamise riskide osas.

Üldise skriiningu alkoholitarvitamise osas peaksid tervishoiutöötajad tegema kõikidele lapsesaamiseas naistele.

Ohutut alkoholikogust raseda ema jaoks ei ole kindlaks tehtud. Rasedatel- lapsesaamist kavandavatel või tõenäoliselt peagi rasestuvatel naistel tuleks juhendi järgi soovitada alkoholi tarvitamisest täielikult loobuda.

Fetaalse alkoholisündroomi esinemissagedus on CDC andmetel 0-2 kuni 1-5 juhtu 1000 elussünni kohta. <em>(MMWR- Morbid Mortal Wkly Rep. 2005; 54(RR-11):1-15)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.