Käsiraamat aitab skisofreeniahaigeid ja nende lähedasi tulevikku

Eesti keeles ilmus käsiraamat “Avasta tulevik”, mis õpetab skisofreeniahaigeid ja nende lähedasi nägema ohumärke ning kriisidega toime tulema.

Eesti keeles ilmus käsiraamat “Avasta tulevik”- mis õpetab skisofreeniahaigeid ja nende lähedasi nägema ohumärke ning kriisidega toime tulema.

Eneseabiraamatu väljaandmise eestvõtja- Eesti Vaimse Tervise Ühingute Liidu koordinaator Urve Randmaa tegi käsiraamatu väljaandmisest meeldejääva sündmuse: esitlus toimus möödunud kolmapäeval Linnateatri kammersaalis- kus kõlas muusika ja näitlejad lugesid katkendeid raamatust- patsientide lugusid.

Linnateatri lavastaja ja näitleja Jaanus Rohumaa rääkis sissejuhatuses- mis tunded teda valdasid pärast raamatu läbilugemist: “Mõtlesin sellest- kui habras on tasakaal terve ja haige olemise vahel. Aga olulisem on raamatu sõnum: õnneks on olemas abi- et inimene ei peaks olema sealpool müüri!”

Rohumaa nentis- et näitleja elukutse kätkeb endas samuti mingis mõttes kahestunud olekut- näitleja kannab rolle tehes endaga kaasas oma teist mina. Ta lisas hiljem- et kui Rootsis on näitlejatele nende töös abiks psühholoogid ning Prantsusmaal ka erikoolituse saanud preestrid- siis Eestis peab katsuma enamik ise hakkama saada.

See raamat on ilmunud juba mitmes Euroopa riigis- selle heaks on teinud koostööd arstid- õed- patsiendid- sotsiaaltöötajad ja nende organisatsioonid- rääkis Urve Randmaa. Inglise keeles ilmus raamat eelmise aasta oktoobris.

Eestis toetas trükise väljaandmist ravimifirma Bristol-Myers Squibb. BMS Eesti tegevdirektori Carina Truuverki sõnul tabab skisofreenia keskmiselt üht inimest sajast. Eestis võib seega olla hinnanguliselt 14 000 skisofreenikut.

Randmaa lisas- et kui ta oli samal hommikul tutvustanud raamatut saates Terevisioon- hakkas saatejuhtidele järjest tulema telefonikõnesid küsimusega- kust saaks raamatut hankida. Tiraaž on 1500. Raamatut saab muretseda Vaimse Tervise Ühingute Liidu kaudu (e-post: <a href="mailto:vtyl@hot.ee">vtyl@hot.ee</a>; telefon 5647 7598).

Teave skisofreenia nagu paljude teiste vaimuhaiguste kohta on olnud arstide pärusmaa- märkis Eesti Psühhiaatrite Seltsi president Andres Lehtmets. “See on lisanud arsti elukutsele müstikat.

Tänapäeval teevad arst ja patsient rohkem koostööd- ravi ja tulevikku puudutavad otsused kaalutakse läbi ühiselt. Kõik on üks maailm- kõik on inimesed.” Ta avaldas lootust- et raamat on info ammutamise allikaks mitte ainult patsientidele- nende omastele ja sõpradele- vaid sealt leiavad uusi teadmisi ja tegevusjuhiseid ka arstid.

Käsiraamat selgitab- milline haigus on skisofreenia- mis on selle sümptomid- millal ja kellelt tuleks abi otsida- kuidas haigus areneb- kuidas sellega toime tulla ja millised on ravimeetodid ning võimalused paraneda.

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Skisofreenia varased ohumärgid</u></strong>

<strong>* Meeleolumuutused: </strong>tujukus- depressioon- võimetus nutta- liigne nutmine- põhjuseta naermapuhkemine või võimetus naerda.<br /><br /><strong>* Tundemaailma muutused: </strong> “häälte” kuulmine- ülitundlikkus heli või valguse suhtes.

<strong>* Aktiivsushäired: </strong>üliaktiivsus või passiivsus- unetus või liigunisus.

<strong>* Sotsiaalkäitumishäired:</strong> sotsiaalsete olukordade vältimine- tavapärastest tegevustest loobumine- kartus välja minna- suhete jahenemine- ebaloogiliste või ebasoovitavate asjade väljaütlemine- kummaliste sõnade kasutamine või mõttetute avalduste tegemine.

<strong>* Muutused peresuhetes:</strong> pidevad vaidlused- mitte kunagi koju helistamine- kummalistel õhtustel või öistel aegadel koju helistamine.

<strong>* Muutused koolis või tööl:</strong> keskendumisprobleemid- akadeemilise võimekuse allakäik.

<strong>* Muutused käitumises:</strong> kummaline kehahoid- jõllitamine- äärmuslik religioossus- illegaalsete mõnuainete kasutamine.

<strong>* Muutused välimuses:</strong> veidrate riiete kandmine- vähene isiklik hügieen.

<em>Allikas: käsiraamat “Avasta tulevik”</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.