Koolmeistrid said edenduskoolitust

MTÜ Naabrusvalve Keskus teostab haigekassa rahastatavat projekti “Kohalike omavalitsuste terviseedenduse arendamine – traumade ennetamine Tartu maakonnas”.

Mittetulundusühing Naabrusvalve Keskus teostab Eesti Haigekassa rahastatavat projekti “Kohalike omavalitsuste terviseedenduse arendamine - traumade ennetamine Tartu maakonnas”. Oktoobrikuu koolivaheajal sai mitukümmend Tartumaa koolitöötajat põhjaliku ülevaate sellest- mida teha elukvaliteedi parandamiseks. Koolituse kohaks oli valitud linnalähedane Kure turismitalu- millega osalenud väga rahule jäid.

Kõnealust projekti kavandades eeldasid naabrusvalve “mütsi all” tegutsevad Tartu terviseedendajad- et parima tulemuse saab- kui viia tervisekäitumise ja võrgustikutöö põhimõtted kooliealiste lasteni nende õpetajate vahendusel. Koolituste lõpul tehtud küsitlused näitasid- et osalenud jagasid seda ideed ning lubasid saadud teadmised laiema sihtrühmani viia.

Koolitusel osalesid peale õpetajate ka koolide ja kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad. Praktika on näidanud- et maakohtades on sellesuunaline koostöö eriti vajalik ja tõhus.

<strong>Vigastused ja enda hävitamine<br /></strong>Esinejateks olid kutsutud oma ala spetsialistid nii teaduse kui praktika poolelt. Tartu ülikooli tervishoiu instituudi teadur Aidula-Taie Kaasik on rahvusvaheliselt tuntud autoriteet terviseedenduse ja vigastuste ennetuse alal- kes on uurimistööd teinud ka maailma terviseedenduse Mekas- Rootsi Karolinska Instituudis. Tema rääkis vigastuste rahvusvahelisest klassifikatsioonist ning ülemaailmsest turvaliste kogukondade (<em>Safe Communities</em>) liikumisest.

Laste ja koolinoorte vigastuste põhjusi selgitasid doktorid Ragnar Lõivukene ja Enno Kross. Enno Krossi kanda oli ka koolitusi lõpetanud teema: ennasthävitav käitumine ja poliitika. Dr Ilmar Laas- kes rääkis mürgistustest- keskendus peamiselt meelemürkidele ja neist tingitud ohtudele.

<strong>Politseilt lisandus praktilist osa<br /></strong>Praktilisema osa kandjaiks olid lektorid Lõuna Politseiprefektuurist. Ülemkomissar Raimond Träss selgitas probleeme kolmnurgas lapsed-kool-liiklus. Enim konkreetseid küsimusi ja vajadust praktiliste nõuannete järele vallandasid noorsoopolitsei konstaabli Kerli Kruusamäe ettekanne koolivägivallaga seonduvast ning Tartu ülikoolis õpinguid lõpetava konstaabli Jaan Mürgi selgitused kogukonna- õigusrikkumiste ja politsei vahekordadest.

Erilist elevust tekitas osalenute hulgas narkopolitseinik Aigars Ritenieks. Tema väga huvitavasse esitlusse oli pikitud koguni kaks lühikest õppevideot ning päris ehtsate meelemürkide ja nende tarvitamise vahenditega tutvumine. Igaüks sai käega katsuda ja ninaga nuusutada kanepipiipe- <em>ecstasy</em>-tablette ja GHB pudelikesi.

Et koolituse üheks kaugemaks eesmärgiks on vigastuste vältimise teema toomine koolide ja valdade arengukavadesse- käsitleti ka seda. Esinejaks oli Tartu abilinnapea Vladimir Šokman- kes on kauaaegse koolijuhi ja linnaisana nii arengukavu koostanud kui ka neid täitnud.

Oluliseks hindasid koolitatud ka rühmatööd- milles tuli selgitada oma kooli või valla riskid- leida teed nende vältimiseks ja sõnastada ettepanekud arengukavadesse ning need siis konkurentidele veenvalt esitada. Rühmatöö ülesandeks oli selgitada- kas vigastuste ennetamise ja ohutuse edendamise teema on kooli/valla arengukavas ja kas see on vajalik.

Töörühmad olid neljaliikmelised ja juhuslikult valitud. Presentatsiooni ettevalmistuseks anti 30 minutit- lisaks tunnine lõunapaus ning ettekandeks 10 minutit. Iga esitluse järel kuulati kommentaare ka arutelu juhtidelt.

Töid oli hästi erinevaid- kuid enamikust paistis arengukavade ja projektide pädev tõlgendamine. Kokkuvõtted olid vormistatud maatriksitena - kellel punkthaaval- kellel lausa tabelina. “Vaba mõttelennu avaldusi” peaaegu polnud. Rõõmustav- sest just sellist elulisust ja kasutuskõlbulikkust korraldajatena taotlesimegi.

<strong>Kokkuvõtteks<br /></strong>Kõik osalenud olid seda meelt- et koolitus oli õpetajatele väga vajalik ja teemadering väärib jätkuvalt käsitlemist ka tulevikus. Kriitilised märkused nõudsid vaid ühe või teise teema süvendatud käsitlemist edaspidi.

Projekt kestab detsembri lõpuni. Tulemas on veel kolm teabepäeva- pidevalt käib osalenute nõustamine. Loodetavasti kujuneb tervisekoolituse läbinutest sidusrühm- kellele hakkab juba lähitulevikus toetuma terviseedendus Tartumaal.

<br /><strong>PEETER REHEMA<br /></strong>Naabrusvalve Keskuse juhatuse esimees

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.