Neuroloogid leiutasid uue koomaskaala

Ameerika Mayo kliiniku neuroloogid on välja töötanud uue
koomaskaala. Autorite sõnul on tegemist kindla ja kergesti
kasutatava vahendiga- mis võiks asendada laialt levinud Glasgow
koomaskaala- kirjutab Reuters Health.

Lühendiga FOUR (Full Outline of UnResponsiveness) tähistatud uus skaala sisaldab kooma sügavuse hindamiseks nelja komponenti: silmad- motoorika- ajutüvi ja hingamine. Normaalset funktsioneerimist tähistatakse hindega “4”.

FOUR skaala leiutaja- neuroloogi dr Eelco F. M. Wijdicksi arvates on Glasgow koomaskaalal (GKS) mitmeid puudusi: sellega ei ole võimalik hinnata sõnalist reaktsiooni intubeeritud patsiendil ning see ei sisalda ajutüve reflekside uurimist.

Wijdicks ja tema kaastöölised kirjutavad ajakirjas Annals of Neurology- kuidas nad neuroloogiaõdede- residentide ja intensiivravi arstide abil proovisid mõlema skaala usaldusväärsust. Erinevad hindajad said sama tulemuse ühtviisi suure tõenäosusega nii FOUR kui Glasgow koomaskaalat kasutades.

Madala GKS tulemusega patsientide seisundit said arstid ja õed FOUR skaalat kasutades täpsemini hinnata. Uurijad leidsid veel- et haiglasuremus oli kõrgem madalaima FOUR tulemusega patsientidel võrreldes madalaima GKS hindega. <em>(Ann Neurol 2005; 58:585-593)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.