PILK: Seeniorid seltskonnas

“See on esimene arstide seltsi aastapäevapidu ilma haneta,” naeravad Helgi Johanson ja Helju Leeto Viljandi Arstide Liidu 85. aastapäeva pidulikul koosolemisel Jämejala kultuurimajas.

“See on esimene arstide seltsi aastapäevapidu ilma haneta-” naeravad Helgi Johanson ja Helju Leeto Viljandi Arstide Liidu 85. aastapäeva pidulikul koosolemisel Jämejala kultuurimajas.

Hanesöömine oli arstide seltsi aastapäevadel novembrikuus kindel tava- meenutavad Johanson ja Leeto kultuurimaja fuajees- kus seekord on lauad vahuveini ja viinamarjadega- hiljem lisanduvad külmad suupisted ja suur tort. Nad on tänulikud- et neid meeles peeti ja kutsuti. Pooli kohaletulnuist tunnevad staažikad arstid nägu- ja nimepidi. Teiste hulgas liigub Viljandi kirurg Eduard Viira- Eesti Seeniorkirurgide Seltsi president.

“Rääkisin Viirale- et organiseerigu Viljandi arstidele ka midagi taolist-” tunnistab Helgi Johanson.<br /> Viljandi haigla juures käib koos küll pensionäride liidu klubi- aga seal arstide erialaküsimusi ei arutata- sest sinna kuuluvad kõik tervishoius töötanud inimesed- köögitöölisteni välja.

Helju Leeto pinnib Johansonilt välja info- et viimasel pensionäride klubi teeõhtul oli 19-st inimesest ainult kaks arsti. “Mõndagi tahaks ühiselt arstidega arutada-” toetab Leeto teda. “Tahaks kuulda uuemat nooremate tohtrite käest. Võiks ikka organiseerida kas või ühe kohvijoomise arstidele-” soovib ta. Tuleb leida organiseerija.

Helju Leeto tuli Viljandisse sanitaar-epidemioloogiajaama arstiks Helgi Johansoniga ühel ajal- 1953. aastal- ja töötas seal 2000. aastani- põhiliselt nakkushaiguste ja bakterioloogialaboris.<br /> “Muidugi on praegu väga palju ümber tõstetud ja rahvast laiali saadetud- paljud on koondatud-” jälgib Leeto tervisekaitsetalituste reformi. “Meil oli väga hea laboratoorium - see suleti täiesti. Kõik analüüsid lähevad nüüd Tartusse.”

Ammused töökaaslased ja sõbrannad arutavad tänaseni- et küllap nii on odavam. “Eks ta kokkuhoidu annab- tuleb edasi elada-” nendivad nad.

“Töö iseloom on ka täiesti muutunud-” lisab Helgi Johanson. “Palju funktsioone on tervisekaitsetalitustelt ära võetud. Muidugi ei jõua praegu kümne inimesega teha seda- mis varem tehti 60 inimesega.”

Tervishoiukorraldusest laiemalt kõneldes ütleb Johanson- et tema ei ole üldse rahul. Jah- oma perearstiga on ta rahul - aga õnneks pole seni teda eriti vaja läinud. Siinkohal meenub Johansonile püsiv probleem: pensionärist arstil ei ole õigus ravimiretsepti välja kirjutada. “Kui rohtu tahad saada- pead ikka perearsti üles otsima.”

Jaoskonnaarstide süsteemi lõhkumist ei pea Johanson senini õigeks. “Nüüd on arstid ilma mööda laiali pillutatud- mõnel on viletsamat sorti EKG-aparaat ja mõned ekspress-meetodil testid - aga polikliinikutes said kõik arstid kasutada röntgenit ja laborit.”

Paberitööd paistab ka tervishoius rohkem olevat kui kümneid aastaid tagasi- arvustab Johanson- kes 1990ndatel töötas haiglas statistikaarstina. Arvutite tõttu pole neid paberilasusid- mida arstidel vaja täita- lihtsalt näha.

Tegelikult tahtis Helgi Johanson saada tavaliseks arstiks. Aga kui talle raviosakonna lõpetamise järel 1953. aastal pakuti kodulinnas Viljandis töökohta ainult sanitaarepidemioloogiajaamas- siis valis ta selle töö ja jäi 15 aastaks san-epid-jaama peaarstiks.

Viljandi haigla peaarsti asetäitjana elanikkonna meditsiinilise teenindamise alal töötas ta pärast seda 1989. aastani- püüdes oma olemasolu õigustada tegevuspõhimõttega- et arstidel oleks parem ja et nad saaksid oma tööd edukamalt teha- nagu Johanson teenelise arsti tiitli saamise puhul antud intervjuus kohalikus ajalehes paarkümmend aastat tagasi rääkis.

Muide- samas intervjuus rõhutas Johanson- et abivajajal peab olema usaldus jaoskonnaarsti vastu. Praegu ei peeta heaks tooniks eksida pere- ja jaoskonnaarsti nimega. Aga Johanson toona öeldud mõte iseenesest - kui haigel ei ole usku jaoskonnaarstisse- siis teeb see talle endale kahju - osutub nii oluliseks ja aktuaalseks tänagi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.