PÖÖRDUMINE:

Kopsuliit taotleb ravimisoodustust

<strong>Kopsuliit taotleb ravimisoodustust</strong>

<em>(Pöördumine esitati vastuvõtmiseks rahvusvahelisele KOK-i päevale pühendatud üritusel 19. novembril 2005 rahvusraamatukogus Tallinnas.)</em>

Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on globaalne terviseprobleem- mis puudutab Eestit sügavamalt- kui seni on hinnatud.

KOK on sageduselt viiendaks surmapõhjuseks kogu Euroopas- seda edestavad ainult südamehaigused- ajuinsult- kopsuvähk ning alumiste hingamisteede põletikud. Viimase hinnangu alusel põeb ligi 7% Eesti elanikkonnast KOK-i; üle 60-aastaste suitsetavate meeste hulgas esineb KOK-i kuni 44%-l *.

KOK-i aeglaselt progresseeruv- puuet tekitav ning elukvaliteeti halvendav kulg kujutab endast patsientidele vähemalt sama olulist koormust kui kopsuastma. KOK-i ning astma ravis kasutatakse põhiliselt samu ravimeid. Samas puuduvad KOK-i diagnoosiga patsientidel teatud ravimite- inhaleeritavate kortikosteroidide ja pikatoimeliste beeta-agonistide kombinatsioonpreparaatide kasutamiseks soodustused- mis on olemas astma diagnoosiga patsientidel- kuigi näidustus selleks eksisteerib.

Eesti Kopsuliit tunneb õigustatud muret kehtiva soodustussüsteemi vastuolude tõttu- mis on ilmselgelt pööratud KOK-i patsientide kahjuks.

KOK-i tõttu kaotatud töövõime- haiguspäevade maksumuse ning haiglaraviga seotud kulutuste näol on tegemist aasta-aastalt üha suurema koormusega kogu Eesti ühiskonnale.

Samal ajal on üldteada- et Eestis ei ole piisavalt tähelepanu pööratud suitsetamisvastase tegevuse soodustamisele riiklike otsuste kaudu. Suitsetamise ennetamine on kahtlemata kõige olulisem valdkond rahvastiku terviseedenduses- kuna- jättes kõrvale teised ohud tervisele- on suitsetamise epideemia Eestis põhjustamas KOK-i epideemiat. Kuid farmakoloogilised abivahendid suitsetamisest loobumiseks- mille hulka kuuluvad nikotiinasendusravi tooted ning ravimid- mille näidustusena on registreeritud suitsetamisest loobumine- on saadaval ainult paljudele kättesaamatu täishinnaga.

Suitsetamisest loobumine ei ole ainult suitsetaja eralõbu. Suitsetamine on krooniline sõltuvus- krooniline haigus (RHK-10: F17).

Eesti Kopsuliidu seisukoht on- et krooniliste kopsuhaiguste ennetamiseks suitsetamisest loobumise kaudu tuleb taastada veel mõned aastad tagasi kehtinud 50% haigekassasoodustus ravimitele- mille näidustuseks on suitsetamisest loobumine. Lisaks teeb Eesti Kopsuliit ettepaneku alustada protsessi nikotiinasendusravi toodete haigekassa poolse osalise kompenseerimise kehtestamiseks.

<br /><strong>AET RAUKAS<br /></strong>Eesti Kopsuliidu esinaine- kopsuarst

<strong>HELLE-MAI LOIT<br /></strong>Eesti Kopsuliidu juhatuse liige- kopsuarst

 

<br /> _______________

<em>* M. Me­ren- L. Jan­nus-Prul­jan- E. Lil­lak- J. Põl­lus­te- H.-M. Loit- K. Lars­son- B. Lund­bäck. Ch­ro­nic obst­ruc­ti­ve Pul­mo­na­ry Di­sea­se in Es­to­nia - an epi­de­mio­lo­gi­cal sur­vey. Sub­mit­ted.</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.