Alkohol ohustab vanemaid naisi rinnavähiga

Populatsiooniuuring Rootsis on andnud uurijatele tõestust sellest, et alkoholi tarvitamine võib tõsta rinnavähi riski, eriti hormoonasendusravi saavatel naistel.

Populatsiooniuuring Rootsis on andnud uurijatele tõestust sellest- et alkoholi tarvitamine võib tõsta rinnavähi riski- eriti hormoonasendusravi saavatel naistel- teatab Reuters Health.

Dr Alicja Wolk Karolinska instituudist ja tema kaastöölised kirjutavad ajakirjas Journal of the National Cancer Institute- et alkoholi tarvitamine tõstab naistel östrogeenretseptor-positiivse- kuid mitte oluliselt -negatiivse rinnavähi tekkeriski. Hormoonasendusravi foonil ohustavad alkoholi liigtarbivaid naisi aga mõlemad vähitüübid.

<strong>52 000 naise andmed<br /></strong> Alkoholi ja rinnavähi tekkimise seoseid on autorite teatel uurinud varem teisedki teadlased. Alkohol näib suurendavat endogeensete hormoonide mõju naise organismis- kas siis östrogeenide tootmise suurendamise või östradioolist vabanemise takistamise kaudu. In vitro katsetused on näidanud- kuidas alkohol suurendab östrogeenretseptorite ekspressiooni ning soodustab östrogeenretseptor-positiivsete kasvajarakkude kasvu.

Alkoholi tarvitamise ja kasvajarakkude hormoonretseptorite tüüpide vahelise seose leidmiseks analüüsis Wolki uurimisgrupp umbes 52 000 aastatel 1914-1948 sündinud rootsi naise andmeid- kes läbisid mammograafiauuringu ajavahemikul 1987-1990. Osalejate poolt 1997. aastal täidetud ankeet sisaldas küsimusi alkoholi tarbimise kohta.

Aastaks 2004 oli diagnoositud kokku 1188 invasiivse rinnavähi juhtu- mille kohta oli teada östrogeen- ja progesteroonretseptorite esinemine. Kõige rohkem (vähemalt 10 g päevas) alkoholi tarvitanud naiste puhul leiti- et risk östrogeenretseptor-positiivse rinnavähi tekkeks oli neil oluliselt kõrgem kui karsketel. Östrogeenretseptor-negatiivsete kasvajate tekkimises seost ei leitud- hoolimata progesteroonretseptorite esinemisest.

Östrogeenretseptor-positiivseid kasvajaid esines absoluutarvuna 232 juhtu 100 000 eluaasta kohta kõige rohkem alkoholi tarvitanute seas- võrreldes 158 juhuga karskete naiste hulgas.

<strong>Risk tõuseb märgatavalt<br /></strong> Uurijad ei leidnud seost hormoonasendusravi kasutamise ja rinnavähi esinemise vahel täiskarsklastel. Suured kogused alkoholi tõstsid aga nii östrogeen- kui progesteroonretseptor-positiivsete rinnavähkide tekkeriski 80 protsendi võrra võrreldes karsklastega- kes ei saanud hormoonasendusravi.

Autorite järeldus oli- et alkohol võib mõjutada rinnavähi teket postmenopausis naistel östrogeeni signaalide kaudu. <em>(J Natl Cancer Inst 2005; 97: 1601-1608)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.