Hormoonasendusravi - elukvaliteediravi ka vähiga

Kuna teatud vähitüübid nagu suurem enamik rinnavähist, emakakeha vähist ja teatud vähi vormid emakakaela ja munasarja vähil, on hormoonsõltuvad, siis püsivad müüdid, et hormoonravi tekitab vähki ning et hormoonravi on vähihaigetele vastunäidustatud.

Igal aastal lisandub Eestis 5500 uut vähihaiget. Neist on 10 protsenti haigestunud rinnavähki- teist sama palju günekoloogilisse vähki.

<strong>Osaline tõde<br /></strong>Kuna teatud vähitüübid nagu suurem enamik rinnavähist- emakakeha vähist ja teatud vähi vormid emakakaela ja munasarja vähil- on hormoonsõltuvad- siis püsivad müüdid- et hormoonravi tekitab vähki ning et hormoonravi on vähihaigetele vastunäidustatud. Mõlemad eeltoodud väited on tõesed vaid osaliselt.

Vähk on väga üldine mõiste. Iga haige puhul tuleb hinnata tema konkreetset riski ja prognoosi- et valida just temale sobiv ravitaktika. See võib koosneda kirurgilisest- kiiritusravist või süsteemravist ning enamikel juhtudel on vajalik ravi kombineerimine.

Diagnoosides näiteks rinnavähki või emakakeha vähki- soolevähki jne- arvestatakse oma otsustes algkolde suurust- regionaalsete lümfisõlmede haaratust- kaugmetastaaside olemasolu- haiguse pahaloomulisuse astet- püknoosi indeksit- hormoonretseptorite esinemist kasvajakoes- kasvaja geneetilist olemust jm.

Tihti on vähiravi väga agressiivne ja patsientidele raskesti talutav- kuid eesmärk on patsient haigusest välja ravida või kui see ei õnnestu- siis vähemalt viia ta remissioonifaasi - s.o. seisundisse- kus tal ei ole vähihaigusest tingitud olulisi vaevusi.

Kui oleme jõudnud sellisesse ajajärku- tekib haigel vajadus kvaliteetse elu järele- et jätkata sealt- kus enne haigestumist pooleli jäi.

Üheks võimaluseks meie haigete elukvaliteeti parandada ongi hormoonasendusravi naistel. Tänapäevaste seisukohtade järgi ei ole hormoonasendusravi lubatud rinnavähi ja emakakeha vähi haigetel. Ülejäänutel on hormoonasendusravi lubatud ja teatud juhtudel lausa soovitav- et vältida ravitüsistusi.

<strong>Alustab günekoloog-onkoloog<br /></strong>Kuid kuna haiged on erinevad ja riskiaste erinev- siis alustab hormoonasendusravi vähihaigel alati günekoloog-onkoloog- kes on pädev hindama võimalike kasu-kahju tegurite suhet. Kuna pikaaegne hormoonasendusravi üle 5-10 aasta tõstab mõningal määral rinnavähi riski- siis on oluline nende patsientide korrektne jälgimine.

Enne ravi alustamist toimub günekoloogiline läbivaatus koos onkotsütoloogiaga- patsientidel- kellel emakas alles- ultraheliuuring emaka limaskesta seisundi hindamiseks ja mammograafia. Baasmammogramm on vajalik selleks- et hilisemal jälgimisel on võimalik hinnata röntgenoloogilisi koemuutusi piimanäärmes- mis omakorda on rinnavähi varajase avastamise põhitingimus.

Maailmas on uuringud näidanud- et hormoonasendusravi saavate patsientide puhul on nende rinnavähk varem diagnoositud- ravi efektiivsem ja elulemus parem- sest naised on adekvaatse kontrolli all.

Vähk ei ole vastunäidustus hormoonasendusraviks ja teatud juhtudel parandab ta haigestunud inimese prognoosi emakakaela ja tupevähi puhul- samuti jämesoole vähi puhul.

Vaid kaasaegsetele tõenduspõhistele andmetele toetudes võib nõustada oma patsiente. Liigsed mõttetud piirangud on need- mis tekitavad haigetes stressi ja suutmatust toime tulla oma eluga koos vähiga.

<br /><strong>KERSTI KUKK<br /></strong>SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla naistehaiguste osakonna juhataja- günekoloog-onkoloog

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.